انتقاد يك استاد دانشگاه از روند مقاوم سازي بيمارستان‌ها

طرح موضوع نوسازی بیمارستان‌ها به جای مقاوم‌سازی فرار به سمت جلو است

۱۳۹۰/۰۵/۱۲ - ۱۰:۵۵ - کد خبر: 31160
طرح موضوع نوسازی بیمارستان‌ها به جای مقاوم‌سازی فرار به سمت جلو است
سلامت نیوز: براساس مطالعات آژانس جایكا بیش از دو میلیون نفر از زلزله احتمالی تهران مجروح و آسیب‌دیده خواهند شد.پس باید مقاوم‌سازی بیمارستان‌ها با برنامه منسجم و كمترین اتلاف زمان، اجرایی شود.

در حالی‌كه مطالعاتی درمورد مقاوم سازی بیمارستان‌های شهر تهران در دولت هشتم از سوی كارشناسان سازه انجام گرفته اما این كار در دوره فعلی اجرایی نشد و با برآوردهای فعلی گفته می‌شود كه ساخت بیمارستان‌های جدید كم هزینه‌تر از مقاوم‌سازی بیمارستان‌های فرسوده است.
اگر چه صحت و سقم این بحث با ارائه جزییات و بحث موردی یمارستان‌ها قابل پیگیری است اما نمی‌توان از برخی دیدگاه‌های كاملا مخالف با آن چشم پوشی كرد. برخی از كارشناسان ساخت بیمارستان معتقدند كه هزینه ساخت بیمارستان جدید چندین برابر مقاوم‌سازی بیمارستان‌هاست و در ضمن با توجه به پایین‌تر از سطح استاندارد بودن سرانه تخت در ایران ساخت بیمارستان‌های جدید در بخش دیگری بررسی می‌شود.
دكتر مهدی علیرضایی، مدیر كل سابق منابع فیزیكی وزارت بهداشت و عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت در این زمنیه معتقد است «براساس مطالعات وسیع آژانس جایكا بیش از دو میلیون نفر از زلزله احتمالی 7ریشتری تهران تاثیر گرفته مجروح و آسیب دیده خواهند شد. پس به همین دلیل نقش بیمارستان‌ها در هنگام وقوع زلزله حیاتی است و باید با برنامه منسجمی با كمترین اتلاف زمان، مقاوم‌سازی بیمارستان‌ها اجرایی شود.»
این استاد معماری بیمارستان در گفت و گو با ایلنا یادآوری كرد: «شهر تهران به سرعت و بدون ایجاد سیستم‌های پیشگیری از فجایع زلزله رشد و توسعه داشته‌،‌ به همین دلیل تاكنون برنامه‌های پیشگیری قبل و بعد از وقوع زلزله در سطوح شهری به طریقی كه بتواند آسیب‌ها را كم كند، نداشته‌ایم.»
دكتر علیرضایی تاكید كرد مدیریت در هنگام وقوع زلزله به مراتب مهم ‌تر از داشتن امكانات گسترده است.
این استاد معماری بیمارستان با اشاره به نتیجه بررسی‌های صورت گرفته در مورد وضعیت بیمارستان‌ها گفت: «براساس مطالعات مستمر وزارت بهداشت، ‌مسكن و دانشگاه‌ها مشخص شده كه 50درصد بیمارستان‌های شهر تهران فرسوده هستند و این عدد در بین بیمارستان‌های خصوصی و دولتی مشترك هستند.»
وی افزود: « البته این فرسودگی سطوح مختلفی دارد، برخی از بیمارستان‌های شهر تهران قابلیت بهره‌برداری برای پروسه طولانی را ندارند و باید از چرخه خدمات رسانی حذف شوند.»
دكتر علیرضایی تعداد این بیمارستان‌ها را یك سوم از 50درصد بیمارستان‌های فرسوده شهر دانست. برخی دیگر از بیمارستان‌های شهر با هزینه‌ معقولی در اقتصاد سلامت قابلیت مقاوم‌سازی دارند كه باید هر چه زودتر براساس یك طرح علمی مشخص مقاوم سازی شوند.
دكتر علیرضایی، كه دوره‌ای مدیر كل منابع فیزیكی وزارت بهداشت بوده با انتقاد از تفكر موجود در وزارت بهداشت در زمینه برنامه‌های نوسازی بیمارستان‌ به جای مقاوم سازی بیمارستان‌ها گفت: «در تصمیم گیری‌های حوزه بهداشت و درمان باید چهار فاكتور مهم اقتصاد، ایمنی، ‌منابع و زمان را در نظر داشته باشیم. اما ما در اكثر تصمیم‌گیری‌ها این فاكتورها را دخیل نمی‌بینم. »
وی با توجه به متوسط زمان پنج‌ساله برای ساخت یك بیمارستان جدید گفت: «زمان، هزینه و فضای دوباره‌ای برای ساخت یك بیمارستان جدید باید درنظر گرفته شود و این كار نیاز به منابع زیاد دارد.»
البته وی با اشاره به پایین تر از حد استاندارد بودن سرانه تخت در كشور ما گفت: «ساخت بیمارستان‌های جدید در برنامه دولت برای رساندن سرانه تخت به میزان استاندارد قرار دارد؛ اكنون استاندارد حداقل هر 1000نفر 2تخت است ولی در كشور ما برای هر 1000نفر 5 / 1 تخت بیمارستانی داریم. نكته مهم دیگر این است كه تا زمان نهایی ساخت و بهره‌برداری این بیمارستان‌ها،‌ تعداد زیادی از بیمارستان‌های پیش‌تر ساخته شده، فرسوده می‌شوند.»
دكتر علیرضایی تاكید كرد ماكشوری نیستیم كه منابع زیادی داشته باشیم. حتی اگر منابع زیاد داشتیم هم حق استفاده غیر بهینه از آن را نداریم. تخریب بیمارستان‌های قدیمی و نوسازی بیمارستان اولین راه‌حل برای چنین مشكلی نیست.
به گفته وی طرح موضوع نوسازی بیمارستان‌ها به جای مقاوم‌سازی بیمارستان‌ها فرار به سمت جلو است، رها كردن منابع موجود بیمارستانی كه فضا،‌ فیزیك، تاسیسات و ... دارد درست نیست. با مقاوم سازی بیمارستان‌ها بیش از 30سال جلوتر خواهیم بود.
علیرضایی به خبرنگار ایلنا گفت: «ساخت یك بیمارستان جدید 20 تا 30 میلیارد تومان هزینه خواهدداشت، اما با 3 تا 5 میلیارد تومان می‌توان بیمارستانی را مقاوم‌سازی كرد و برای 40 تا 50 سال دیگر از آن استفاده كرد. نگاه اقتصادی می گوید كه حتی اگر بیمارستان‌ها را نتوان مقاوم سازی كرد می‌توان از آنها برای كاربردهای دیگر استفاده كرد.»
همچنین وی در انتقاد از رویه فعلی وزارت بهداشت در استفاده از نقشه‌های كپی یك بیمارستان برای ساخت بیمارستان دیگر گفت: «این كار كارشناسی نیست و به جای صرفه جویی در كار كارشناسی برای طراحی، بهتر است كه در هنگام هزینه كردن پول‌های كلان و بدون نظارت صرفه جویی كنیم.»
منبع: ایلنا
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.17988s, 19q