آبیاری سبزیكاری‌ها با فاضلاب هنوز در برخی نقاط كشور ادامه دارد

۱۳۹۰/۰۵/۱۲ - ۱۳:۵۱ - کد خبر: 31184
آبیاری سبزیكاری‌ها با فاضلاب هنوز در برخی نقاط كشور ادامه دارد
سلامت نیوز: رئیس مركز سلامت محیط وزارت بهداشت گفت: آبیاری سبزیكاری‌ها با فاضلاب هنوز در برخی نقاط كشور از جمله اطراف تهران ادامه دارد اما با همكاری وزارت كشاورزی، نیرو و سازمان محیط زیست بنا داریم تا پایان امسال این پدیده را ریشه كن كنیم.

كاظم ندافی در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: آبیاری سبزیكاری‌ها و برخی باغات میوه با فاضلاب هنوز در برخی نقاط كشور از جمله سبزیكاری‌های اطراف تهران ادامه دارد. برای رفع این مشكل با دعوت وزیر بهداشت نمایندگان دستگاههای مرتبط مانند سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت نیرو و وزارت جهاد كشاورزی، وظایف دستگاه‌ها برای ریشه كن كردن این پدیده تعیین شد.

وی ادامه داد: وظایف هر یك از این دستگاه‌ها و سایر سازمان‌های مرتبط برای رفع این مشكل به آنها محول شد و قرار شد با برنامه‌ریزی دقیق و همت این دستگاه‌ها تا پایان امسال به طور كامل شاهد حذف آبیاری باغات و سبزیكاری‌ها با فاضلاب در كشور باشیم.

وی گفت: تا آن زمان به مردم توصیه می‌كنیم توصیه‌های وزارت بهداشت را مبنی بر شست‌و‌شو و گندزدایی كامل سبزی و میوه‌ها به طور كامل انجام دهند زیرا میكروب وبا و سایر بیماری‌هایی كه از طریق فاضلاب منتقل می‌شود با 0.2 میلی گرم كلر از بین می‌رود اما در روش مورد توصیه وزارت بهداشت با حدود 100ppm مواد ضدعفونی كننده ظرف یك تا دو دقیقه تمام میكروب‌های موجود در سبزی و میوه از بین می‌رود.

ندافی افزود: از نظر میزان سطح زیر كشت، میزان مزارعی كه با فاضلاب آبیاری می‌شوند نسبت به كل سطح زیر كشت كشور بسیار كم است اما چون این مسئله برای سلامت مردم به شدت خطرناك است نسبت به همین حجم كم نیز نگران هستیم به همین علت وظایف دستگاه‌ها را برای كنترل آن گوشزد كردیم.

رئیس مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت ادامه داد: امیدواریم بتوانیم با این برنامه‌ریزی تا پایان امسال به طور كامل آبیاری با فاضلاب را در مزارع كشور از بین ببریم ولی تا آن زمان مردم هر وقت میوه و به خصوص سبزی و جوانه‌های غلات را استفاده می‌كنند حتی اگر با فاضلاب هم آبیاری نشده باشد به روش استاندارد مورد توصیه وزارت بهداشت آن را شست و شو، سپس گندزدایی و بعد آبكشی كنند.
منبع: فارس
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.71931s, 18q