آلودگی هوا عامل بروز سرطان سینه است

۱۳۹۰/۰۵/۱۲ - ۱۳:۵۴ - کد خبر: 31185
سلامت نیوز: متخصصان علوم پزشكی دانشگاه بوفالو در یك مطالعه جدید نشان داده‌اند كه تماس با آلودگی هوا در سالهای نخست زندگی و همچنین در هنگام نخستین زایمان، احتمال ابتلا به سرطان سینه را در سنین بالاتر افزایش می‌دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا آلودگی هوا در این شرایط موجب تغییراتی در مولكول وراثتی دی ان آ می‌شود و می‌تواند با بروز سرطان سینه پیش از یائسگی ارتباط داشته باشد.

این متخصصان دریافتند هرچه میزان تماس فرد با آلاینده‌های هوا بیشتر باشد سطح پروتئینی موسوم به ای – كادهرین در بدن افزایش پیدا می‌كند. این پروتئین نقش مهمی در چسبندگی سلولها ایفا می‌كند. فرآیند چسبندگی سلولی تاثیر حیاتی در حفظ ثبات محیط‌های سلولی و اطمینان از سلامت بافت‌ها دارد. بنابراین تغییر در مولكول دی ان آ و میزان تولید ای – كادهرین در اثر تماس با آلودگی هوا روی این فرآیند حیاتی تاثیرات نامطلوبی برجای می‌گذارد.

به گزارش پایگاه اینترنتی ژن ویز، دكتر كاترین دوبسون متخصص همه‌گیرشناسی و دستیار مطالعاتی در دپارتمان طب اجتماعی و پیشگیری در این باره تصریح كرد: این قبیل تغییرات ژنتیكی نقش چشمگیری در ایجاد و رشد سرطان دارند.

شرح این بررسی‌ها در نشست مطالعاتی انجمن سرطان آمریكا ارائه شد.
منبع: ایسنا
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.40012s, 19q