خونریزی مغزی، تحلیل بینایی و اختلال در خون رسانی پیامد ابتلا به فشار خون

۱۳۹۰/۰۵/۱۵ - ۱۱:۳۱ - کد خبر: 31224
سلامت نیوز :یک متخصص کلیه با بیان اینکه فشار خون یک بیماری سیستمیک است که همه ارگان‌های بدن را درگیر می‌کند، گفت: این بیماری می‌تواند موجب خونریزی داخل مغز، از بین رفتن بینایی چشم و در برخی مواقع اختلال در خون رسانی به اندام‌ها و سیاه شدن یک عضو شود.

دکتر فرخ لقا احمدی در گفت وگو با  ایسنا با بیان این که فشار خون یک روش اندازه‌گیری است که با وضعیت عروق مرتبط است، اظهار داشت: تغییرات عروق موجب تغییر در مقاومت و ظرفیت پذیرش آنها می‌شود و فشار را از وضعیت طبیعی خارج می‌کند.

وی ادامه داد: خروج فشار از وضعیت طبیعی به وسیله اندازه‌گیری مشخص می‌شود و این به این معنی است که فشارخون خود می‌تواند به عنوان عامل نشان دهنده تغییرات در سیستم عروقی بدن باشد.

دکتر احمدی گفت: تغییر در مکانیسم عروق باعث می‌شود که فشار خون از ریتم طبیعی خارج شود بنابراین اگر فشار خون فردی از نظرعددی از حدی بیشتر باشد بیمار در معرض عوارض ناشی از فشار خون قرار می‌گیرد.

وی افزود: اگر فشار خون بیمار از 120یا 12 و دیاسترولش از 80 یا 8 کمتر باشد فشار درحد مناسبی است ولی در صورتی که از این عدد بالاتر رود بیمار وارد فازهایی می‌شود که فشار خون تلقی می‌شود.

این متخصص کلیه با بیان این که 90 درصد علت ایجاد بیماری فشار خون ناشناخته است، اظهار داشت: یکی از مهمترین عوامل خطر، بیماری‌های ژنتیک است و بسیاری از اوقات ممکن است بر اساس فعالیت‌های فیزیکی، بیماریهای زمینه‌ای مانند دیابت یا چاقی، عادات بد غذایی فرد این بیماری ایجاد شود.

وی در ادامه بیان کرد: برخی از بیماری‌ها نیز وجود دارند که برخی اوقات خود را به صورت ایجاد فشار خون نشان می‌دهند به طور مثال شایع‌ترین علل ثانویه در فشار خون بیماری کلیه است.


دکتر احمدی با بیان اینکه فشار بر روی کلیه و تنگی عروق کلیه از بیماری‌هایی هستند که در ایجاد فشار خون تاثیر دارند، افزود: بیماری‌های غدد، کوشینگ، کم کاری و پر کاری تیروئید، سایکوز، اختلالات خواب از دیگر مواردی هستند که موجب ایجاد این بیماری می‌شوند.

مصرف آنتی هیستامین، کورتن و مسکن‌ها از علل ثانویه بروز فشار خون!

این متخصص کلیه با اشاره به اینکه بسیاری اوقات به دلیل مصرف برخی داروها افراد دچار فشار می‌شوند، گفت: آنتی هیستامین معمولی، کورتن، و حتی مسکن‌ها و برخی مواد مخدر مانند کوکائین به عنوان علتهای ثانویه در فشار خون شناخته می‌شوند.

دکتر احمدی اظهار داشت: معمولا در زمان مراجعه بیماران به دلیل فشار خون مجموعه‌ای از مشکلات قلبی و کلیوی بررسی و عامل ایجاد بیماری شناسایی می‌شود و با شناسایی عامل بیماری و درمان آن فشار خون نیز درمان می‌شود.

مصرف زیاد قهوه تهدیدی برای ابتلا به فشار خون

برای در امان ماندن از فشار خون سبزی بخورید

این متخصص کلیه مصرف زیاد قهوه، سیگار و الکل را در ابتلا به فشار خون تاثیر گذار دانست و با بیان اینکه عادات غذایی بد به خصوص مصرف زیاد نمک ریسک بروز فشار خون را تا حد زیادی افزایش می‌دهد، گفت: افرادی که کمتر مواد پتاسیمی مانند سبزی‌ها را مصرف کنند نیز در معرض ابتلا به بیماری فشار خون قرار دارند.

دکتر احمدی ادامه داد: در صورتی که عامل فشار خون عواملی به غیر از وجود بیماری دیگر باشد با از بین بردن و کاهش عوامل خطر و ایجاد تغییر در عادات غلط فرد بیماری درمان می‌شود.

این متخصص کلیه در پایان خاطرنشان کرد: برای درمان فشار خون افراد به ترک عادات غلط و جایگزین کردن عادات خوب، کنترل چربی و قند، استفاده از رژیم غذایی مناسب و کاهش وزن توصیه می‌شوند و با توجه به شرایط آنها داروهای فشار خون نیز تجویز می‌شود. برخی اوقات هم دو یا سه نوع دارو هم زمان به بیمار داده می شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.41958s, 18q