سو تغذیه آغاز گر شیوع كمردرد است

۱۳۹۰/۰۵/۱۷ - ۱۰:۳۳ - کد خبر: 31355
سلامت نیوز :  رییس موسسه سلامت و بهبود تغذیه كشور گفت: موادغذایی ارتباط مستقیمی در توانمند كردن عضلات اطراف ستون فقرات و عضلات ناحیه كمر دارد و نرسیدن مواد مغذی به بدن، مهمترین عامل شیوع كمردرد است.
 
ربابه شیخ الاسلام  در گفت و گو با ایرنا با بیان اینكه پروتیین‌ها نقش بسیار موثری در تقویت و قدرتمندی عضلات ایفا می‌كند، افزود: افرادی كه از منابع پروتیین مانند لبنیات، گوشت و حبوبات استفاده نمی‌كنند، توانمندی عضلات‌شان بسیار پایین است.
این متخصص تغذیه ادامه داد: آنتی اكسیدان های موجود در سبزیجات و میوه ها نیز عملكرد عضلات را قوی می كنند، زیرا عضلات عمدتا برای سوختشان از اسیدهای چرب استفاده می‌كنند و به همین دلیل لزوم مصرف آنتی‌اكسیدان‌ها افزایش پیدا می‌كند.
شیخ الاسلام با اشاره به اینكه ویتامین C و A در عملكرد بهتر عضلات و پیشگیری از كمردرد، نقش بسیار مهمی دارد، گفت: ویتامین C در مركبات و فلفل دلمه‌ای به مقدار فراوانی یافت می‌شود و پیش‌ساز ویتامین A در انواع سبزی‌ها و میوه‌های زرد، نارنجی و قرمز رنگ وجود دارد، ضروری است مصرف این مواد در رژیم غذایی روزانه‌ افراد گنجانده شود.
این استاد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی تصریح كرد نوع چربی‌ای كه مصرف می‌شود نیز در پیشگیری یا تشدید دردكمر موثر است، هر چقدر اسیدچرب رژیم غذایی اشباع‌تر باشد، عضلات نسبت به اكسیداسیون حساس‌تر و نسبت به حركات ناگهانی ضعیف‌تر عمل می‌كند.
شیخ الاسلام گفت: توصیه می‌شود كه در رژیم غذایی روزانه ترجیحا به جای مصرف گوشت‌های پرچربی مانند گاو و گوسفند بیشتر از گوشت‌های سفید استفاده شود تا از بروز این اسپاسم‌های ناگهانی جلوگیری شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.7768s, 18q