روزه‌داری برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 مفید است

۱۳۹۰/۰۵/۱۷ - ۱۵:۲۲ - کد خبر: 31374
سلامت نیوز :عضو هیئت علمی دانشكده پرستاری مامایی شهیدبهشتی گفت: روزه داری برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 مفید است به شرط آنکه با مشورت پزشک و همراه با کنترل قند خون باشد.

زهرا صفوی بیات در گفت‌وگو با نظام پرستاری كشور با بیان اینكه روزه برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 سودمند است، اظهار كرد: بیماران مبتلا به دیابت نوع 2(وابسته به رژیم غذایی) می‌توانند روزه بگیرند اما باید 1 تا 2 ماه پیش از آغاز ماه مبارك رمضان نسبت به تغییر نوع  یا دوز دارو با پزشك معالج خود مشورت كنند.
 
وی گفت: این بیماران پیش از آغاز ماه مبارك رمضان باید آزمایش های متعدد لازم از قبیل اندازه‌گیری میزان قندخون در نوبت‌های متعددی نظیر ناشتا، پس از صرف صبحانه و... را داشته باشند تا مشكلی در حین روزه‌داری برایشان ایجاد نشود.
 
وی ادامه داد: روزه‌داران مبتلا به دیابت باید همواره به‌خاطر داشته باشند كه میزان قندخونشان در طول روز زیر 160 گزارش شود كه در این صورت می‌توان گفت قندخون فرد در حد كنترل شده‌ است.
 
این عضو هیئت علمی دانشكده پرستاری مامایی شهیدبهشتی گفت: از دیگر شرایط روزه‌داری بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 سالم بودن سایر ارگانهای حیاتی بدن از قبیل قلب و كلیه و عدم ابتلا به نارسایی قلبی و بیماری‌های حاد كلیه است.
 
صفوی بیات افزود: البته افرادی با سابقه افت شدید قندخون(هایپوگلیسمی) یا افرادی که دچار افزایش ناگهانی قندخون(هایپرگلیسمی) منجر به بستری می شوند هم از گرفتن روزه منع می‌شوند.
 
وی یادآور شد: اگر بیماران مبتلا به دیابت روزه‌دار مصرف‌كننده قرص خوراكی هستند به خاطر داشته باشند پیش آغاز ماه مبارك رمضان با پزشك معالج خود مشورت كنند زیرا شاید پزشك نسبت به كم كردن میزان قرص مصرفی اقدام كند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.32447s, 18q