هشت عامل تهدید کننده سلامت زنان

۱۳۹۰/۰۵/۱۸ - ۲۲:۲۵ - کد خبر: 31464
سلامت نیوز: آیا واقعاً مى دانید چه چیزهایى تندرستى تان را تهدید مى كننددر این جا فهرستى از مهم ترین این عوامل را به ترتیب شیوع، مى آوریم. از فرصت استفاده كرده، سعى كنید آگاهى هایى راجع به هر یك از آنها و این كه چگونه از خطراتى كه سلامتى تان را تهدید مى كنند بكاهید، حاصل نمایید.

بیمارى هاى قلبى

بسیارى از خانم ها حقیقتاً از شنیدن این خبر تعجب مى كنند. خانم ها، عموماً، سرطان پستان را تهدید شماره یك مى دانند، حال آن كه بیمارى هاى قلبى بیشتر از مجموع همه سرطان ها انسان ها را - مرد و زن- مى كشند. امروز، در ایالات متحده، بیمارى هاى قلبى سالانه مسئول مرگ حدود ۴۸۹ هزار نفر است. این تصور رایج كه بیمارى هاى قلبى عمدتاً به مردان مربوط مى شوند ، افسانه خطرناكى بیش نیست. در واقع همه ساله در ایالات متحده زنان بیشتر از مردان در نتیجه بیمارى هاى قلبى فوت مى كنند. لیكن به گفته انجمن قلب آمریكا تنها ۱۳ درصد خانم ها بر این واقعیت وقوف دارند كه بیمارى هاى قلبى خطر بزرگى براى سلامتى شان محسوب مى شود. و خبر خوب این كه بیمارى هاى قلبى از جمله مسائل بهداشتى قابل پیشگیرى اند و از این لحاظ در صدر بیشتر بیمارى هاى تهدیدكننده سلامتى خانم ها قرار دارند.

خودتان باید این آگاهى و توانایى را داشته باشید كه تا جایى كه مى توانید از شدت این خطر بكاهید:

•از كشیدن سیگار و مصرف الكل فراوان خوددارى كنید.
•از رژیم غذایى شامل میوه جات و سبزیجات زیاد و فرآورده هاى غلات كامل استفاده كنید.
•بصورت منظم ورزش كنید.
•مشكلات بهداشتى - مانند فشار خون بالا، بیمارى دیابت و كلسترول بالا- را كه ممكن است فشار اضافى بر روى قلب تان آورند كنترل یا درمان كنید.
اگر در معرض خطر ابتلا به بیمارى هاى قلبى قرار دارید، ممكن است پزشك مصرف روزانه آسپیرین را به شما توصیه كند.

سرطان

خیلى ها اعتقاد دارند سرطان دشمن شماره یك سلامتى خانم هاست، ولى شاید اگر بدانید چه سرطان هایى بیشتر خانم ها را از پاى درمى آورند، شگفت زده شوید. طبق گزارش انجمن سرطان آمریكا بیشترین سرطانى كه جان زنان را مى گیرد، سرطان ریه  است. براساس گزارشات موجود در سال ۲۰۰۵ بیش از ۷۳ هزار زن در ایالات متحده در نتیجه سرطان ریه درگذشتند كه ۹۰ درصد این مرگ ومیرها با كشیدن سیگار ارتباط داشتند.

سرطان پستان، از این نظر، جایگاه دوم را دارد و بر طبق گزارشات در سال ۲۰۰۵ بیش از ۲۱۱ هزار زن در این كشور دچار سرطان پستان شدند. بنا بر اعلام انجمن سرطان آمریكا سالانه ۴۰ هزار زن در نتیجه سرطان پستان فوت مى كنند.

سومین علت عمده مرگ هاى ناشى از سرطان در ایالات متحده، سرطان هاى روده بزرگ و ركتوم هستند. سرطان روده بزرگ و ركتوم را نیز همچون بیمارى هاى قلبى، عموماً به اشتباه بیمارى مردان مى پندارند، حال آن كه سالانه شمار زیادى از خانم ها در پى ابتلا به این سرطان ها فوت مى كنند. برآوردها نشان مى دهند كه بیمارى مذكور سالانه جان ۲۸ هزار زن را در ایالات متحده مى گیرد.

لااقل یك سوم تمام سرطان ها در ارتباط با تغذیه و دیگر عوامل قابل كنترل شیوه و سبك زندگى ما هستند. تا جایى كه مى توانید، از خطر ابتلا به این سرطان ها بكاهید:
•از مصرف سیگار یا جویدن توتون خوددارى كنید.
•مرتب ورزش كنید.
•غذاى سالم میل نمایید.
•زیاد در معرض نور خورشید نباشید.
•از مصرف زیاد الكل خوددارى كنید.
•منظماً بررسى هاى لازم را براى پى بردن به بیمارى هاى احتمالى به عمل آورید.
•آگاهى كافى از سابقه پزشكى خانواده خود داشته و آن را با پزشك تان مرور كنید.

سكته هاى مغزى

سالانه حدود ۱۶۳ هزار تن در ایالات متحده در نتیجه ابتلا به سكته هاى مغزى فوت مى كنند و حدود دوسوم این افراد خانم ها هستند. سكته مغزى نه تنها دشمن شماره ۳ خانم هاست، بلكه یكى از علل عمده ناتوانى و زمین گیر شدن افراد نیز به شمار مى رود.
مصرف سیگار و فشار خون كنترل نشده از جمله عوامل مهم خطر ابتلا به سكته هستند. گرچه سكته هاى مغزى از بسیارى جهات قابل پیشگیرى اند، ولى عوامل خطرى چون سابقه خانوادگى، سن، جنس و نژاد دست ما نیستند.

حتى اگر جزء آن كسانى هستید كه در معرض ابتلا به سكته هاى مغزى قرار دارند، باز هم مى توانید قدم هایى را براى پیشگیرى از آن بردارید:
•سیگار نكشید.
•فشار خون تان را كنترل كنید.
•كلسترول تان را پایین بیاورید.
•مصرف چربى هاى اشباع شده را محدود كنید.
•مرتب ورزش كنید.

بیمارى انسدادى مزمن ریه

بیمارى انسدادى مزمن ریه نامى كلى براى گروهى از بیمارى هاى ریوى مزمن - از جمله برونشیت و آمفیزم- است. علت اصلى بیمارى انسدادى مزمن سیگار و در بسیارى از موارد با سرطان ریه -علت شماره یك مرگ ناشى از سرطان در خانم ها- همراه است.
سالانه در حدود۶۴ هزار زن در ایالات متحده در نتیجه این بیمارى  جان خود را از دست مى دهند. با پیشرفت بیمارى، كیفیت زندگى بیماران تدریجاً رو به وخامت مى گذارد. تنگى نفس و محدودیت در فعالیت به وجود مى آید و نهایتاً ممكن است نیاز به تانك اكسیژن و حتى ابزار مكانیكى براى تنفس بیمار پیش آید.
چگونه مى توان از خطر مرگ ناشى از بیمارى انسدادى مزمن كاست؟ خیلى ساده است: سیگار نكشید و از دود دست دوم دیگران نیز پرهیز كنید.

بیمارى آلزایمر

بیمارى آلزایمر، كه هم اكنون ۵/۴درصد آمریكایى ها گرفتار آنند، بیمارى پیشرونده مغز است كه طى آن سلول هاى عصبى به تدریج تغییر ماهیت مى دهند و بسى فراتر از یك فراموشى ساده است. آنچه كه در ابتدا با یك فراموشى ساده و مختصر شروع مى شود، سرانجام ممكن است منجر به نقص و اشكال ذهنى غیرقابل بازگشت شود.
زنان بیشتر از مردان دچار آلزایمر مى شوند. در واقع، سالانه در حدود ۴۲ هزار زن در ایالات متحده در نتیجه بیمارى آلزایمر فوت مى كنند - رقمى دو برابر مردان. یك دلیل این كه زنان بیشتر از مردان دچار این بیمارى مى شوند، این است كه طول عمرشان طولانى تر است و خطر ابتلا به آلزایمر نیز با سن افزایش مى یابد.
درمان هاى كنونى، بیشتر معطوف به جلوگیرى و علائم بیمارى، بهبود سلامتى عمومى و كم كردن بار از دوش مراقبین بیماران اند.

دیابت

دیابت نام مشترك گروهى از بیمارى هاست كه بر نحوه استفاده بدن از قند خون (گلوكز) اثر مى گذارد: بیمارى هاى خطرناكى كه ۱۸ میلیون آمریكایى گرفتار آنند. در سال ،۲۰۰۲ جان ۷۳ هزار تن در ایالات متحده را گرفت كه بیشتر از نیمى از آنها زن بودند.
تخمین زده شده كه ۵ میلیون آمریكایى از ابتلاى خویش به دیابت خبر ندارند. بسیارى از مردم تنها زمانى از آن باخبر مى شوند كه عوارض و گرفتارى هاى بزرگى به هم زده است. دیابت پیشرفته مى تواند موجب كورى، نارسایى كلیه ها و آسیب شدید اعصاب شود. كسانى كه دچار بیمارى دیابت هستند، دو تا چهار برابر دیگران از بیمارى هاى قلبى یا سكته هاى مغزى رنج مى برند. شایع ترین نوع بیمارى دیابت، دیابت نوع ۲ است.
این نوع از بیمارى دیابت، عموماً پس از ۴۰ سالگى شروع شده و اغلب قابل پیشگیرى است. براى كاستن از خطر ابتلا به این بیمارى اقدامات زیر را انجام دهید:

•وزن خود را در حد سالم و طبیعى حفظ كنید.
•تغذیه سالم داشته باشید.
•مرتب ورزش كنید.
•سطح قند خون خود را به طور مرتب چك كنید.

تصادفات و حوادث

همه ساله بیش از ۳۷هزار زن در تصادفات مختلف كشته مى شوند (صدمات ناخواسته). گرچه آمارهاى مربوط به مرگ ومیر ناشى از تصادفات ناروشن اند، ولى ممكن است تعجب كنید اگر بدانید كدام نوع تصادفات بیشتر سلامتى و حیات خانم ها را مورد تهدید قرار مى دهند:
•تصادفات وسایل موتورى: تصادفات جاده اى مسئول و موجب بیش از یك سوم مرگ هاى ناشى از تصادفات در سال ۲۰۰۲ بوده اند. با استفاده دائمى و عادتى از كمربند، حفظ سرعت اتومبیل در حدود معقول و منطقى و رانندگى نكردن در مواقعى كه خواب تان مى آید یا تحت تاثیر داروهاى خواب آور یا الكل هستید، مى توان شانس وقوع چنین تصادفات مرگبارى را كمتر كنید.
•افتادن ها: سالانه از هر سه فرد ۷۵ساله و مسن تر، ممكن است یك تن غفلتاً بیفتد و همه ساله، در ایالات متحده ۷۸۰۰ زن جان خود را در چنین حوادثى از دست مى دهند. سه چهارم این حوادث در منزل روى مى دهند؛ از این رو، صرف به كار بستن مقتضیات عقل سلیم مى تواند از وقوع بسیارى از این حوادث پیشگیرى كند. معاینات منظم از چشم ها و دید فرد، ورزش هاى منظم و بهبود تعادل نیز مى توانند به كاستن از این خطر كمك كنند.

ذات الریه و آنفلوآنزا

امروزه ذات الریه و آنفلوآنزا در مجموع هشتمین علت مرگ ومیر خانم ها در ایالات متحده به شمار مى روند. در سال ،۲۰۰۲ در مجموع، ۳۶ هزار زن در ایالات متحده جان خود را از دست دادند.
ذات الریه و آنفلوآنزا، اگر با بیمارى ها یا مشكلات بهداشتى مزمن دیگر همراه شوند، مى توانند كشنده باشند. كسانى كه دچار بیمارى مزمن تنفسى، آسم، بیمارى قلبى، دیابت و بیمارى هایى كه موجب مهار سیستم ایمنى مى شوند، هستند، به ویژه، در معرض خطرند. از آن جا كه پنومونى و آنفلوآنزا ریه ها را مبتلا مى سازند، دود سیگار مى تواند بر خطر ناشى از ابتلا به آنها بیفزاید.
خطر ناشى از این دو بیمارى را مى توان با ایمن سازى كمتر كرد. سالانه یك بار تزریق واكسن ضدآنفلوآنزا مى تواند تا ۹۰درصد در پیشگیرى از ابتلا به این بیمارى در افراد بزرگسال و سالم موثر باشد. واكسن پنوموكوك مى تواند از خطر ابتلا به ذات الریه به میزان پنجاه درصد بكاهد. براى حفظ سلامتى خود، تزریق این واكسن ها را فراموش نكنید.

چشم انداز  و پیش آگهی خطراتى كه سلامتى بانوان را تهدید مى كنند

حال مى خواهیم ببینیم این خطرات در مجموع چگونه بر سلامتى و طول عمر خانم ها اثر مى گذارند. ترتیب خطرات مذكور مربوط مى شود به كل جمعیت صرف نظر از سن افراد. ولى اگر بخواهیم در مورد گروه سنى خاصى اظهار نظر كنیم، ممكن است جابه جایى هایى را در این عوامل شاهد باشیم. براى مثال، درست است كه در طول زندگى یك فرد بیمارى قلبى عامل درجه یك مرگ  و میر است؛ ولى در سنین مثلاً ۲۰ سالگى بیشتر احتمال آن مى رود كه فرد در یك حادثه رانندگى جان خود را از دست بدهد. همین طور در سنین ۳۵ تا ۶۴ سالگى احتمال مرگ هاى ناشى از سرطان ها بیشتر است.
همچنین هنگامى كه به خطراتى كه سلامتى تان را تهدید مى كنند مى اندیشید، بسیار مهم است كه اعداد و ارقام را در زمینه هاى واقعى شان در نظر داشته باشید. براى مثال، این كه حدود نیم میلیون زن آمریكایى در سال ۲۰۰۲ در نتیجه بیمارى هاى قلبى درگذشتند، بسیار تكان دهنده است. چه تعداد زیادى! ولى اگر به این رقم در پرتو رقم كلى جمعیت زنان در آن سال در ایالات متحده -بیش از ۱۴۶ میلیون تن- بنگرید، خواهید دید كه رقم مذكور تنها جزء كوچكى از جمعیت كل زنان را تشكیل مى دهد.
و اما حداقل كارى كه از ما برمى آید چیست؟ باید نسبت به خطراتى كه سلامتى مان را تهدید مى كنند، هشیار و نگران باشیم، ولى لازم نیست دچار دستپاچگى شویم. تا جایى كه از دست مان برمى آید باید كارى كنیم كه شیوه زندگى كردن مان درست و بهداشتى باشد - این كه تغذیه سالمى داشته باشیم، از نظر جسمى فعال باشیم، مرتباً وضعیت سلامتى مان را چك كنیم و توجه لازم را به محیط زندگى خویش داشته باشیم. چنین اقداماتى از خطر ابتلا به این بیمارى ها خواهد كاست و زندگى سالم تر و طولانى ترى را براى ما به ارمغان خواهد آورد.

 منبع: پورتال پزشکی ورزشی ایران
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11521s, 19q