امكان روزه گرفتن برای مبتلایان به بیماری‌های دریچه‌ قلب وجود دارد

۱۳۹۰/۰۵/۲۱ - ۱۲:۳۸ - کد خبر: 31551
سلامت نیوز:  یك فوق تخصص قلب و عروق در خصوص بیماران قلبی مجاز برای روزه‌داری گفت: افرادی كه به بیماری‌های تپش قلب، افتادگی دریچه میترال یا پرولاپس میترال و بیماری‌های دریچه‌ قلب مبتلا هستند، با رعایت كردن شرایطی می‌توانند روزه بگیرند.

منوچهر قارونی در گفت‌وگو با فارس  در خصوص مجاز بودن روزه داری بیماران قلبی، اظهار داشت: باید بیماران قلبی را به چند دسته تقسیم كرد تا بدانیم كدام دسته از آنها مجاز به گرفتن روزه هستند.

وی در بیان این تقسیم بندی گفت: در ابتدا باید نوع بیماری افراد مشخص شود؛ اینكه فرد چه نوع بیماری قلبی دارد مثلا آیا به تازگی سكته قلبی كرده‌ است یا نارسایی قلبی دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران در ادامه افزود: طبیعی است كسانی كه به تازگی عمل جراحی قلب باز انجام داده‌اند نباید روزه بگیرند زیرا باید داروهایی را مصرف كنند كه برای آنها جنبه حیاتی دارد.

قارونی همچنین بیماران دارای نارسابی قلبی را نیز مجاز به روزه‌داری ندانست و گفت: بیماران مبتلا به نارسایی قلبی كه قلب بزرگ، ریه پرخون، پاهایی ورم كرده مانند متكا و شكمی پر از آب دارند نیز مجاز به گرفتن روزه نیستند زیرا استفاده از دارو، ساعات طولانی روزه داری و شرایط گرم جوی باعث از دست دادن آب بدن در این افراد می‌شود كه این شرایط برای این افراد مناسب نیست.

وی در ادامه به بیماران قلبی مجاز برای روزه داری اشاره كرد و افزود: افرادی كه به بیماری‌های تپش قلب، افتادگی دریچه میترال یا پرولاپس میترال و بیماری‌های دریچه‌ قلب مبتلا هستند، با رعایت كردن شرایطی می‌توانند روزه بگیرند.

این فوق تخصص قلب و عروق در تشریح این شرایط گفت: این افراد با توجه به گرمای هوا و تعریق بدن كه باعث می‌شود بدن آب زیادی از دست دهد، حتی‌المقدور از منزل خارج نشوند و به فعالیت‌های سنگین روی نیاورند تا مشكلی برای آنها پیش نیاید؛‌ در صورت عدم توجه به این توصیه این افراد بعد از افطار دچار مشكل می‌شوند.

وی در توضیح چگونگی بروز این مشكل بیان داشت: در هنگام افطار با توجه به ورود حجم قابل ملاحظه‌ای از غذا به بدن شاهد تپش قلب در این بیماران هستم؛ این عارضه ممكن است باعث تنگی نفس شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران، بیمارانی را كه خون غلیظ دارند را جزء همین دسته از بیماران دانست و گفت: بیمارانی كه خون غلیظ دارند و هموگلوبین آنها بین 18 و 19 است باید از این قاعده پیروی كنند زیرا از دست دادن آب بدن در آنها باعث بیشتر شدن غلظت خون آنها شده و خطر اینكه ناگهان خون در چشم یا مغز آنها لخته شود، زیاد است؛ این بیماران به محض اینكه با علائمی مانند سرگیجه، دید دوتایی یا مگس پران مواجه شدند، باید سریعاً افطار كنند.

وی در پایان ضمن توصیه این افراد به عدم پرخوری در هنگام سحر و افطار و رعایت رژیم‌های غذایی سالم و مناسب تأكید كرد: این افراد باید از رژیم غذایی كم چرب و كم نمك پیروی كنند و فواصل زمانی استفاده از مواد غذایی را رعایت كنند، در وقت سحر نیز از آب میوه‌های طبیعی بیشتر بهره بگیرند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13766s, 18q