آلودگی‌های محیطی و زیست‌محیطی عوامل موثر در افزایش آمار سرطان خون است

۱۳۹۰/۰۵/۲۱ - ۱۳:۲۳ - کد خبر: 31565
سلامت نیوز: رئیس مركز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی گفت: آلودگی‌های محیطی و زیست‌محیطی كه شامل آب، هوا و اشعه‌ی uv است از جمله عوامل موثر در افزایش آمار سرطان خون هستند.

محمد اسماعیل اكبری در گفت‌وگو با  فارس، با اشاره به ریز فاكتور‌های ابتلا به سرطان خون اظهار داشت: آلودگی‌های محیطی و زیست‌محیطی كه شامل آب، هوا و اشعه‌ی uv است از جمله عوامل موثر در افزایش آمار سرطان خون هستند البته سرطان خون بیشتر در میان نوجوانان و جوانان شایع است.

وی به رشد آمار بیماران سرطان در كشورمان نیز اشاره كرد و گفت: شاخص رشد سرطان در كشور هشت در 100 هزار بوده است كه این شاخص وابسته به سن و جنس است به عنوان مثال اگر در سال جاری آمار مبتلایان به سرطان 80 هزار نفر است در سال آینده به ازای 70 میلیون نفر جمعیت كشور 56 هزار نفر دیگر به این تعداد افزوده خواهد شد كه این رقم بالاترین میزان رشد در همه‌ كشور‌هاست.

اكبری افزود: سرطان سینه در میان زنان و سرطان معده در میان مردان و سرطان خون در میان نوجوانان و جوانان شایع‌ترین سرطان هستند كه در این راستا همه‌ عوامل خطر در كشور ما نیز فراهم شده است.

وی در پاسخ به این پرسش كه چند درصد مبتلایان به سرطان خون نیاز به پیوند مغز استخوان دارند، گفت: به ‌طور تقریبی، همه مبتلایان احتیاج به پیوند دارند اما شانس موفقیت كامل عمل پیوند مغز استخوان 30 درصد است به همین خاطر عمل پیوند برای همه بیماران انجام نمی‌شود و تعدادی را كه با شیمی‌ درمانی و روش‌های دیگر بهبود می‌یابند تحت درمان قرار می‌دهند و تنها نزدیك به 25 درصد مبتلایان به سرطان خون تحت پیوند مغز استخوان قرار می‌گیرند.

رئیس مركز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی درباره‌ طول عمر یا بقای سرطان‌ها در كشور نیز تصریح كرد: طول عمر سرطان سینه در ایران 71 درصد است و نرخ بقای سرطان معده 14.7 درصد است، زیرا این بیماران پنج سال زنده می‌مانند، این آمار در سرطان روده بزرگ 47 درصد و در سرطان پانكراس 18 درصد است.

* 40 درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری و 40 درصد‌شان قابل علاج هستند

وی بیان كرد: 40 درصد انواع سرطان‌ها قابل پیشگیری و 40 درصد‌شان با توجه به علم روز قابل علاج قطعی هستند و تنها 20 درصد بیماران سرطانی جان خود را از دست می‌دهند.

اكبری با بیان اینكه مصرف دخانیات در كشور از 11.7 درصد به 14.7 درصد رسیده است و پیش از این مصرف سیگار در زنان زیر دو درصد بود اما اكنون به 5.8 درصد رسیده است، گفت: افزایش مصرف سیگار در زنان محوری‌ترین عامل توسعه‌ بیماری‌های غیرواگیر است زیرا ابتلای زنان به بیماری خانواده را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.85605s, 18q