سکوت وزارت بهداشت در قبال فعالیت شرکت وارد کننده فرآوردههای خونی آلوده

۱۳۹۰/۰۵/۲۲ - ۱۱:۵۳ - کد خبر: 31593
سکوت وزارت بهداشت در قبال فعالیت شرکت وارد کننده فرآوردههای خونی آلوده
سلامت نیوز : مدیرعامل کانون هموفیلی ایران با بیان اینکه شرکت سنوفی اونتیس به عنوان نماینده مریو (شرکت فرانسوی وارد کننده فرآوردههای خونی آلوده به ایران) همچنان به فعالیت خود در کشورمان ادامه می دهد گفت: سکوت وزارت بهداشت در قبال اطلاع رسانیهای کانون هموفیلی عجیب است.
احمد قویدل در گفتگو با مهر افزود: کانون هموفیلی ایران به دفعات در رابطه با وضعیت شرکت فرانسوی مریو و انتقال مالکیت به شرکت سنوفی اونتیس از طریق رسانه های گروهی اطلاع رسانی کرده اما تا کنون و به رغم اینکه بر اساس کارشناسیهای سازمان پزشکی قانونی در احکام حقوقی صادره شده در رابطه با یکهزار و 167 نفر از آلوده شدگان به صراحت عنوان شده که منبع آلودگی به ویروس ایدز بیماران هموفیلی، خارجی بوده است اما تا کنون هیچکدام از مسئولین وزارت بهداشت واکنشی در برابر این اطلاع رسانی نشان نداده اند.

وی در همین رابطه افزود: جالب است که پس از پخش دو مصاحبه تلویزیونی در ارتباط با وضعیت این شرکت فرانسوی در ایران، وزارت بهداشت به جای پاسخگویی تلاش کرده از اطلاع رسانیهای مجدد در این رابطه در رسانه ملی جلوگیری کند.

قویدل گفت: کانون هموفیلی ایران معتقد است با توجه به اطلاع کامل سازمان بازرسی کل کشور که گزارش جدیدی نیز در این رابطه تهیه و به شعبه 1057 دادگاه عمومی تهران ارسال کرده است و همچنین اطلاع کمیسیون اصل 90 مجلس از موارد مرتبط با واردات فرآورده های خونی آلوده، دیگر وقت آن رسیده که وزارت بهداشت در یک ارتباط تعاملی با نمایندگان شرکت سنوفی اونتیس در کشورمان حقوق ضایع شده ایران را احیا کند.

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران ادامه داد: با توجه به گستردگی سطح معاملات این شرکت فرانسوی با ایران و همچنین وجود مدارک مثبت و کافی در رابطه با انتصاب آلودگیهای به ایدز به شرکت مریو، شرکت سنوفی اونتیس می تواند داوطلبانه برای پرداخت خسارات وارده به ایران اقدام کند.

قویدل افزود: در حال حاضر با توجه به مفتوح بودن پرونده کیفری بیماران هموفیلی در شعبه 1057 مدیرعامل شرکت سنوفی اونتیس در زمره فراخوانده شدگان به دادگاه قرار دارد. بدیهی است پیگیری قضائی فارغ از تعاملات و گفتگوهای احتمالی پیش خواهد رفت اما نکته مهمی که در مسیر این رسیدگیها به عنوان مانع وجود دارد، نامه ها و اسنادی است که متاسفانه مسئولین سابق وزارت بهداشت در تکذیب آلوده بودن فرآورده های خونی وارداتی در سالهای گذشته صادر کرده اند.

وی در همین رابطه ادامه داد: این اسناد که بی تردید صدمات بزرگی به احقاق حقوق ایران وارد کرده بزرگترین مانع وزارت امور خارجه در سالهای گذشته برای پیگیری دریافت اخذ غرامت از فرانسه بوده است.

قویدل گفت: ما معتقدیم در شرایط کنونی در صورتی که این اسناد از طرف مسئولین فعلی تکذیب نشود و عملا صادرکنندگان این نامه ها و کسانی که بدون توجه به حقایق اتفاق افتاده پاسخ استعلامات را به مراجع مختلف داده اند مورد سئوال قرار نگیرند این حق خواهی به سرانجام مطلوب نخواهد رسید.

خبرگزاری مهر دو ماه قبل اسنادی از معاملات دارویی شرکت سنوفی اونتیس با شرکتهای ایرانی را منتشر کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.76836s, 18q