اختلالات جنسی و هورمونی از نشانه‌های سندرم كوشینگ است

۱۳۹۰/۰۵/۲۴ - ۱۴:۵۶ - کد خبر: 31762
سلامت نیوز : یك فوق‌تخصص غدد و متابولیسم، شایعترین دلیل بروز بیماری سندرم كوشینگ را دارویی دانست و گفت: اختلالات قاعدگی در زنان و كاهش میل جنسی در مردان از دیگر نشانه‌های این بیماری است.

علیرضا استقامتی در گفت‌وگو با فارس دلیل بروز بیماری سندرم كوشینگ را ترشح زیاد كورتیزول یا وجود كورتیزول بیش از حد در بدن دانست و گفت: بالا رفتن نامتعارف ترشح هورمون گلوكوكورتیكوئیدی كورتیزول منجر به سندرم كوشینگ می‏شود؛ در مجموع شایع‌ترین عامل ایجاد سندرم كوشینگ مصرف كورتون و تركیبات كورتونی است.

وی، شایع‌ترین دلیل بروز بیماری سندرم كوشینگ را دارویی دانست و ادامه داد: بیماران بسیاری مانند مبتلایان به بیمارهای مزمن كلیوی، مفصل، التهابی و گوارشی هستند كه تنها راه درمان آنها مصرف كورتون است؛ در بسیاری از این موارد كورتون با دوز بالا مصرف می‌شود، استفاده از كورتون‌های خوراكی یا تزریقی با دوز بالا باعث افزایش كورتیزول در بدن فرد مبتلا می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران، اختلال در غده هیپوفیز را از دلایل دیگر بروز این بیماری عنوان كرد و گفت: افزایش تكثیر سلولی غدد فوق كلیه به دلیل رشد ترشح هورمون آدرنوكورتیكوتروپین یا acth ، از غده هیپوفیز با تولید نابه جای این هورمون به وسیله یك منبع غیر هیپوفیزی واقع می‌شود؛ این اختلال در زنان 3 برابر مردان است.

وی تظاهرات بالینی سندرم كوشینگ را بسیار گسترده و متنوع دانست و اظهار داشت: معمولاً این بیماران دچار چاقی تنه‌ای می‌شوند یعنی دست‌ها و اندام آنها لاغر است، در حالی كه تنه و شكم چاقی دارند همچنین ممكن است صورت آنها به حالت گرد درآید كه اصطلاحاً این عارضه را "صورت قرص ماه " می‌نامند.

این فوق‌تخصص غدد و متابولیسم، تجمع چربی در نواحی پشت گردن را از دیگر نشانه‌های این بیماری دانست و ادامه داد: تجمع چربی بین دو كتف كه به صورت كوهان بوفالو خود را نمایان می‌كند، فشار خون بالا، افزایش قند خون، ضعف عضلانی، پوست نازك و شكننده، خون‌مردگی در پوست، ترك‌خوردگی به شكل ارغوانی در پوست با پراكندگی در نواحی مختلف، جوش و آكنه، اختلالات قاعدگی در زنان و كاهش میل جنسی در مردان از دیگر نشانه‌های این بیماری است.

وی اضافه كرد: این بیماری ممكن است در استخوان‌ها با بروز پوكی استخوان خود را نمایان كند همچنین اختلال در خلق و خوی فرد بیمار همراه با افسردگی یا اضطراب شدید نیز از علائم دیگر این بیماری است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران، درمان سندرم كوشینگ را با توجه به علت بروز آن متفاوت دانست و گفت: درمان بر حسب علت، تجویز می‌شود، اگر دلیل بیماری مصرف داروهای كورتونی باشد، قطع داروهای مصرفی چاره كار است و چنانچه دلیل آن مربوط به ترشح هورمون‌های acth، تومور هیپوفیز یا تومورهای نابه جا در سایر اندام‏‌ها باشد، غده هیپوفیز با جراحی برداشته می‌شود؛ در واقع درمان اصلی سندرم كوشینگ صرفاً جراحی است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.00236s, 18q