رشیدی: 76 درصد مراكزدرمانی درشرایط بحرانی آلودگی صدا هستند

۱۳۹۰/۰۵/۲۵ - ۱۳:۵۸ - کد خبر: 31838
رشیدی: 76 درصد مراكزدرمانی درشرایط بحرانی آلودگی صدا هستند
سلامت نیوز : رئیس شركت كنترل كیفیت هوای شهر تهران با بیان اینكه حدوداً در هر منطقه یك یا دو ایستگاه سنجش آلودگی صوتی وجود دارد،گفت: 76 درصد مراكز درمانی از نظر آلودگی صوتی در مرحله بحرانی‌اند.

به گزارش فارس، یوسف رشیدی در سیصد و نود و ششمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در جریان بررسی طرح الزام شهرداری تهران به تهیه برنامه عملیاتی كاهش آلودگی صدا در شهر، اظهار داشت: آلودگی صوتی یكی از عوامل مخرب سلامتی است و از عوارض آن می‌توان به افزایش هورمون استرس و فشار خون اشاره كرد.

وی افزود: تاكنون هیچ ارگانی مانند سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت برای استمرار در اندازه‌گیری آلودگی صوتی با شهرداری همكاری نكرده‌اند.

رئیس شركت كنترل كیفیت هوای شهر تهران با بیان اینكه طی 3 سال گذشته 39 ایستگاه سنجش آلودگی هوا در تهران ایجاد شده است،‌ تصریح كرد: مناطق 6، 10، 11 و 12 بیشترین آلودگی صوتی را دارند و طی 3 سال اخیر 2 دسیبل آلودگی صوتی افزایش یافته است.

* 50 درصد آلودگی صوتی ناشی از تردد موتورسیكلت‌هاست
--------------------------------------------------------------------

وی با بیان اینكه حدودا در هر منطقه یك یا دو ایستگاه سنجش آلودگی صوتی وجود دارد، اظهار داشت: 76 درصد مراكز درمانی از نظر آلودگی صوتی در مرحله بحرانی‌اند این در حالی است كه 50 درصد آلودگی صوتی ناشی از تردد موتورسیكلت‌هاست.

رشیدی با اشاره به اینكه می‌توان عامل اصلی آلودگی صوتی را تردد خودروها دانست، گفت: استفاده از حریم و دیوار صوتی باید مورد توجه قرار گیرد و در ساخت و سازها به استفاده از شیشه‌های دوجداره اهمیت بیشتری داده شود.

براساس این گزارش این طرح باید با همكاری بخش خصوصی ظرف مدت 6 ماه انجام شود.

مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه اظهارات رشیدی، گفت: برخی خودروها سامانه‌های نشاط ایجاد كرده‌اند! چرا كه آهنگ‌هایی گوش می‌كنند كه صدای آنها خیلی بالاست و اصلا نمی‌دانم چگونه می‌توانند به چنین صداهایی گوش بسپارند.

معصومه ابتكار رئیس كمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران یادآور شد: مصوبه خوبی درباره موتورسیكلت‌ها داشته‌ایم كه یك دوره آن در دولت طی شد ولی عملا مورد اجرا قرار نگرفت.

چمران خطاب به ابتكار گفت: این مصوبه در حال پیگیری شدن است.

ابتكار با بیان اینكه اجرای این مصوبه می‌تواند علاوه بر كاهش آلودگی صوتی رفع آلودگی هوا و مشكلات ترافیك را هم در پی داشته باشد،‌اظهار داشت: در حال حاضر مصوباتی داریم كه استاندارد آلودی خودروها را مشخص می‌كند كه لازم است در این زمینه توجه لازم مبذول شود.

* آلودگی صوتی شب‌ها مختص خودروهای سنگین است
------------------------------------------------------------------

وی با بیان اینكه تمام آلودگی صوتی شب‌ها به خودروهای سنگین اختصاص دارد، تصریح كرد: در این رابطه وزارت صنایع و دولت باید وظایف خود را انجام دهند البته ما نیز حاضریم برای تهران استانداردهایی را تعریف كنیم.

*‌دانشجو: موتور سیكلت‌های برقی در كمیته آلودگی هوای استانداری در حال پیگیری است
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

خسرو دانشجو سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در ادامه اظهارات اعضای شورا گفت: چندی پیش پیشنهادی از سوی رئیس كمیته محیط زیست مبنی بر استفاده از موتورسیكلت‌های برقی مطرح شد كه این موضوع در كمیته آلودگی هوای استانداری در حال پیگیری است تا جایگزین موتورسیكلت‌ها شود.

به گفته دانشجو تردد موتورسیكلت‌های برقی فقط در محدوده طرح ترافیك اجرا خواهد شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.82359s, 18q