تحلیلی بر روابط مادر و دختر در خانواده

۱۳۹۰/۰۵/۲۶ - ۱۲:۳۴ - کد خبر: 31910
سلامت نیوز : تعامل مادر و دختر، یکی از قدرتمندترین و با نفوذترین روابط در زندگی زنان است. این قضیه حتی در مورد مادرانی که با دخترانشان زندگی نمی‌کنند یا مادرانی که دختری را به فرزندی قبول می‌کنند و حتی نامادران نیز صدق می‌کند.

مهرو الفت

در زندگی زنان، مهمترین اصل، مادر بودن آنهاست. بعضی از مادران و دختران خیلی با هم دعوا و مشاجره دارند اما عده‌ای از آنها هم هستند که هیچگاه کارشان به مشاجره نمی‌کشد. اگر شما مایلید که مشکلات اساسی را بیابید و آنها را ریشه کن کنید، مقاله زیر را بخوانید.

یکی از مشکلات اساسی در بیشتر روابط مادر و دختر این است که مادر به دخترش به عنوان یک بچه کوچک نگاه می‌کند و تلاش می‌کند که برای انجام کارهایش برنامه‌ریزی کند. برای مثال مادر تصور می‌کند که هیچ کس مثل خودش نمی‌تواند فرزندش را از اشتباهات و خطرات حتمی دور نگه دارد یا اگر دخترش قصد رفتن به دانشگاه را نداشته باشد و می‌خواهد بعد از طی دوران دبیرستان ازدواج کند، مادر ممکن است دخترش را بدون هیچ‌گونه فکری در مورد اینکه چه خواسته‌ای دارد، بالاجبار به رفتن به دانشگاه مجبور کند.

 اگر شما با چنین مشکلی روبرو هستید چگونه می‌توانید موقعیتتان را ارتقا دهید؟ خب، شما می‌توانید سعی کنید احساساتتان را از احساسات فرزندتان جدا کنید.

شما باید این حقیقت ساده را درک کنید که فرزندتان احساسات و علایق شخصی و خصوصی خودش را دارد و ممکن است مایل نباشد کارهایی را که شما در سن او انجام می‌دادید، او نیز در این سن انجام دهد یا اینکه علایقش مانند شما باشد. شما ممکن است از انجام اشتباهات دخترتان یا مشکلاتش در زندگی نگران باشید. بله، نگرانی شما قابل درک است. او حتما اشتباهات و مشکلاتی را تجربه خواهد کرد اما وقتی این مشکلات را متحمل شد، تجربه‌های ارزشمندی را به دست خواهد آورد. همانطور که خود شما نیز در طول زندگیتان تجاربی را کسب کردید.

اگر شما می‌خواهید یک رابطه مادر و دختری قابل پیشرفت داشته باشید، مجبورید به دخترتان اجازه دهید که رشد کند، زندگی کند و با سرعت و روش خودش هر چیزی را که باید، بیاموزد. هیچ کس دوست ندارد کارهایی را که علاقه‌ای به انجامشان ندارد به زور انجام دهد. وقتی والدین، فرزند را به انجام کارهای مورد علاقه خودشان وادار می‌کنند، کار، خرابتر می‌شود. پس به جای زور گفتن به فرزندتان، پشتیبان اهدافش باشید، پیشرفتش را مورد تشویق قرار دهید و عاشقانه دوستش داشته باشید.

اگر شما به عنوان مادر، خواستار یک رابطه قابل پیشرفت هستید، باید از دخترتان به دلیل شخصیتی که دارد قدردانی کنید و سعی نکنید او را همانطور که میل خودتان است، بزرگ کنید. به او اجازه دهید که مسیر خودش را (به لحاظ عقلانی) ادامه دهد تا او نیز مانند شما (در برخی مسائل) دچار پشیمانی نشود و هیچ دلیلی برای تنفر از شما نداشته باشد. کارهایی  وجود  دارد  که  شما با انجام دادن آنها می‌توانید پیوندتان را مستحکمتر کنید.

 انجام این کار، شما را به سمت روابطی ایده‌آل سوق می‌دهد. بیشتر اوقات، مادران و دخترانی که در منزل هستند کارهای زیادی را برای انجام دادن دارند؛ مثل آماده کردن وعده‌های غذایی، گردگیری، شستن لباس‌ها و... شما می‌توانید باعث ایجاد یک رابطه مهیج و جالب شوید، بنابراین کارها را با لذت و همراه با یکدیگر انجام دهید. کارهایی که انجامشان باعث ایجاد هیجان می‌شود را بیابید و آنها را به یک سنت یا عادت برای خودتان تبدیل کنید؛ مثل خوردن ناهار در رستوران در چهارشنبه‌های اول هر ماه یا پختن شیرینی‌های شب عید با کمک یکدیگر و... ؛ این عادات و سنن باعث می‌شود که خاطرات مثبتی در ذهنتان حک شود و نشان‌دهنده یک پیوند مستحکم بین مادر و دختر است.

اگر شما یک رابطه محکم و استوار دارید یا اینکه درصدد بهبود و گسترش هر چه بیشتر این رابطه هستید، مواردی وجود دارد که با انجام آنها می‌توانید به این مهم دست یابید. شما چه کارهایی می‌توانید برای بهبود این رابطه انجام دهید؟ سعی کنید از موارد زیر پیروی کنید.
 
مادران می‌توانند چه کارهایی را برای تضمین یک رابطه سالم با دخترشان انجام دهند؟
مادران برای انجام این کار، لازم است نکات زیر را مورد توجه قرار دهند:
دخترتان را درک کنید و به شخصیتش احترام بگذارید: بسیاری از مشکلات مادر و دختر، بنیانی است زیرا تفاوت‌های بین آنها در انتها، منجر به بحث و مشاجره می‌شود. برای مثال اگر شما فردی اهل گردش و تفریح و پرانرژی هستید ولی دخترتان خجالتی و منزوی است، این تضاد باعث می‌شود که رو در روی هم قرار بگیرید و به جر و بحث بپردازید. اگر شما نتوانید از طریق راه‌های مختلف، کارهای دخترتان را کنترل کنید، باعث بروز مشکل می‌شوید.

 اگر شما دخترتان را نپذیرید، هیچگاه نمی‌توانید به روابطی که می‌خواهید، برسید.
هر روز با دخترتان صحبت کنید: در روزهای هفته می‌توان کارهای زیادی انجام داد که شاید انجام این کارها باعث هرج و مرج و بی‌نظمی شود. اما اینکه شما چگونه سرگرم هستید مهم نیست بلکه باید سعی کنید زمان‌هایی را برای گوش دادن به افکار و احساسات دخترتان اختصاص دهید. از اصلی‌ترین کلیدهای یک ارتباط عالی بین مادر و دختر این است که ارتباط راحت و آزادی با یکدیگر داشته باشند.

از دخترتان ایراد نگیرید: بسیاری از مادران تصور می‌کنند که با خرده‌گیری و انتقاد می‌توانند دخترانشان را به صورتی که مورد دلخواهشان است، درآورند. انتقاد خیلی شدید به جای تصحیح سازنده و مؤثر، باعث از بین رفتن اعتماد به نفس در دخترتان می‌شود و بدین ترتیب، دختر امیدش را برای رسیدن به آرزوهایش در آینده از دست می‌دهد.

این کار می‌تواند میان هر دوی شما خشم، عصبانیت و اوقات تلخی ایجاد کند. سعی کنید با صحبت‌هایتان باعث ترقی و تعالی اخلاقی و معنوی او شوید و همیشه درصدد یافتن مواردی باشید که در او احساس خوبی را ایجاد می‌کند. این کار می‌تواند شما را به یکدیگر نزدیکتر کرده و باعث صمیمیت بیشتر شود.

مرتبا عشق و علاقه‌تان را به او نشان دهید: دخترتان نیازمند این است که شما از او نگهداری کنید، او را در آغوش بگیرید، ببوسید و به او بگویید که چقدر دوستش دارید. این کارها باعث می‌شود که احساسات خوبی درباره شما و خودش در او گسترش یابد. خودبینی، از طریق اعضای خانواده، خصوصا والدین، به وجود می‌آید. به او نشان دهید که می‌تواند تأثیرات مثبتی از شما بپذیرد و این تأثیرات باعث پیشرفتش می‌شود. هرگز تصور نکنید که دخترتان می‌داند که شما دوستش دارید. همواره به او خاطر نشان کنید که چقدر دوستش دارید. یادتان باشد که شما هرگز نمی‌توانید اغراق کنید که تا چه اندازه فرزندتان را دوست دارید.
 

دختران می‌توانند چه کارهایی را برای تضمین یک رابطه سالم با مادرانشان انجام دهند؟
دختران برای انجام این کار، لازم است نکات زیر را مورد توجه قرار دهند:
سعی کنید او را درک کنید: سعی کنید مادرتان را درک کنید. این کار می‌تواند سخت باشد مخصوصا اگر شما به‌خاطر مشاجرات قبلی، احساس بدی از او داشته باشید. تلاش کنید که آرامشتان را حفظ کنید. بهترین زمان برای صحبت با مادرتان، وقتی است که هر دویتان آرامش دارید. به جای بحث کردن بهتر است در مورد نتیجه کارتان به گفتگو بنشینید. وقتی زمانی را برای درک احساسات مادرتان در نظر می‌گیرید، بدانید که افکارتان را، بدون اینکه او را متهم سازید یا از او شکایتی داشته باشید، با او شریک می‌کنید.

برای یکدیگر قانونگذاری کنید: هر دوی شما می‌توانید بعضی قانون‌ها را بپذیرید، قوانینی چون با مهربانی صحبت کردن، صحبت‌کردن در مورد مسائلی که ممکن است بعدا به یک مشکل بزرگ تبدیل شوند و... . به نوبت به صحبت‌های یکدیگر گوش دهید. مشاجره و درگیری، هیچ چیزی را حل نمی‌کند بلکه سبب می‌شود که روابط آرام آرام خراب شود. قانون‌هایی وضع کنید که به هر دویتان برای بیان احساسات کمک کند. گوش دادن به صحبت‌های یکدیگر می‌تواند رابطه مستحکمی بین شما به وجود آورد.

نگاهی به خودتان بیندازید: شما چه کارهایی برای بهبود روابط با مادرتان انجام می‌دهید؟ آیا شما از قوانین خانواده اطاعت می‌کنید؟ آیا شما نیاز دارید که بیشتر مورد احترام قرار بگیرید؟ واقعا به خودتان نگاه کنید و اگر مواردی در رفتار شما وجود دارد که مورد تأیید نیست، آنها را تغییر دهید. تغییر صحیح بعضی رفتارها، ممکن است باعث حل مشکلاتی شود که با مادرتان دارید.

به مادرتان فرصت دهید که بداند شما چقدر دوستش دارید: مادران نیاز دارند که از زبان شما بشنوند که دوستشان دارید. کارهایی انجام دهید که عشقتان را نسبت به او نشان دهد. به مادرتان بفهمانید که وجودش چقدر برای شما با اهمیت است. برنامه‌ریزی برای سرگرمی‌های شاد و مهیج که بتوانید آنها را با یکدیگر انجام دهید می‌تواند خیلی جالب باشد. شما در حقیقت با وقت گذاشتن برای مادرتان و بیان اینکه خیلی دوستش دارید، رابطه‌ای دنباله دار و مستحکم را تضمین می‌کنید.

کلمات عاشقانه، مشکلات را حل می‌کند و کلمات تند فقط باعث ایجاد خشم و عصبانیت می‌شود. از مهمترین کلیدهای روابط مادر و دختر، اعتماد و احترام است. اطمینان و احترام باید دوسویه باشد. یک مادر باید به عقاید و افکار دخترش احترام بگذارد و به صحبت‌های او اطمینان داشته باشد. دختر نیز باید به مادرش اطمینان داشته باشد و به قوانین او احترام بگذارد. احترام گذاشتن و اعتماد داشتن از مهمترین عناصر داشتن یک رابطه سالم است.

فراموش نکنید که اوقات خوشی را با یکدیگر بگذرانید. به مسافرت بروید، مرتبا برای صحبت کردن با یکدیگر وقت بگذارید، پیاده‌روی‌های دو نفره را در برنامه‌تان بگنجانید. لحظاتتان را با خندیدن و لذت بردن از وجود یکدیگر پر کنید. در مورد خاطرات و داستان‌های جالب و خنده‌دار گذشته با یکدیگر صحبت کنید. برای یکدیگر وقت بگذارید، حتی اگر این وقت، یک بار در روز باشد یا چند بار در ماه. این خیلی مهم است که چگونه با یکدیگر وقتتان را سپری می‌کنید.

یکی از کلیدهای رابطه مادر و دختر، همکاری کردن است؛ خودتان را محک بزنید و اگر لازم بود، برای ایجاد تغییرات، زمانی را اختصاص دهید. از همنشینی با هم لذت ببرید و نکته‌های جدید و آموزنده‌ای از یکدیگر یاد بگیرید. برای ساختن یک رابطه جاودانه، زمان کافی اختصاص دهید تا بعدا دچار پشیمانی نشوید.
منبع: خبرگزاری بین المللی زنان
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.42658s, 18q