60 درصد سرطان‌ها به علت استعمال دخانیات، عفونت‌ها و سبک زندگی مردم است

۱۳۹۰/۰۵/۲۹ - ۱۰:۱۳ - کد خبر: 31998
سلامت نیوز : رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: 60 درصد از علل سرطان‌ها در 3 عامل استعمال دخانیات، عفونت‌ها و سبک زندگی مردم است.
 
محمداسماعیل اکبری در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: در کشورهای جهان سوم از جمله کشور ما نزدیک به 60 درصد از علل سرطان‌ها در 3 عامل استعمال دخانیات، عفونت‌ها و سبک زندگی مردم است.

وی افزود: استعمال دخانیات به تنهایی نزدیک به نیمی از علل سرطان را تشکیل می‌دهد و در کشور ما خطر آن روز به روز افزایش پیدا می‌کند و از سال 86 با تصویب قانون جامع کنترل دخانیات و آئین‌نامه‌های اجرایی آن زمینه‌ای جدید برای کنترل مهمترین عامل خطر بیماری‌های غیر واگیر از جمله سرطان پیدا شده است اما هنوز اقدامات عملی آن در سطح کشور نمایان نیست.

اکبری تصریح کرد: دومین علت عمده ابتلا به سرطان‌ها عفونت‌ها هستند، عفونت‌ها در کشورهای در حال توسعه کنترل شده و قریب به 7 درصد علل را تشکیل می‌دهد اما در کشورهای در حال توسعه از جمله کشور ما و در کشورهای شرق مدیترانه 26 درصد علل ابتلا به سرطان را شامل می‌شود.

رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: سومین علت مهم در ایجاد سرطان‌ها سبک زندگی مردم است که شامل چگونگی انجام فعالیت فیزیکی مناسب، رژیم‌های غذایی، آلودگی با مواد شیمیایی در محیط کار یا محیط زندگی یا استفاده از مواد خوراکی و آشامیدنی که به مواد و فلزات سنگین آلوده هستند را شامل می‌شود.

اکبری خاطرنشان کرد: آلودگی‌های محیطی نیز شامل آلودگی‌های آب و هوا هستند که هر دو به طور جدی می‌تواند سلامت جامعه را به خطر انداخته و سرطان‌زا باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.63179s, 18q