156 میلیارد تومان برای یارانه داروی سال جاری اختصاص یافت

۱۳۹۰/۰۵/۲۹ - ۱۱:۲۶ - کد خبر: 32015
سلامت نیوز : وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: در سال جاری حدود 390 میلیارد تومان اعتبار برای یارانه دارو اختصاص یافت که طی هفته گذشته 156 میلیارد تومان از این اعتبار محقق شده و در حال توزیع بین موارد مورد نیاز است .
دكتر مرضیه وحید دستجردی در اجلاس سالانه روسای انجمن های علمی گروه پزشکی در تالار ابن سینای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: یارانه دارو یکی ازمهمترین اهرمهایی است که وزارت بهداشت با استفاده از آن میزان و قیمت دارو در بازار را کنترل می کند و بر همین اساس امیدواریم تا پایان سال  جاری کل اعتبار  تعیین شده محقق شود.
وی در ادامه با اشاره به افزایش سه برابری مراکز تحقیقاتی طی چهار سال اخیر اضافه کرد: یکی از برنامه های وزارت بهداشت تبدیل این مراکز به پژوهشگاه و پژوهشکده بوده تا از این طریق بتوانیم وارد عرصه پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان شویم.
وزیر بهداشت ادامه داد: در سال جاری اعتبار خوبی  برای توسعه مراکز تحقیقاتی در نظر گرفته شده است و امیدواریم از سه میلیارد دلار سهم سلامت از مازاد درآمد نفت نیز بخشی به این حوزه اختصاص یابد.
سامانه اصطلاحات فارسی آزمایشات تهیه می شود
دكتر دستجردی همچنین در خصوص فارسی نویسی آزمایشات  گفت: تا کنون اقدامات بسیار خوبی در این زمینه انجام گرفته است و گزارش این اقدامات توسط آزمایشگاه مرجع در حال آماده شدن است.
وی ادامه داد: وسعت فضایی که می توان در زمینه فارسی نویسی آزمایشات کار کرد بسیار زیاد بوده و همین امر باعث تاخیر در انجام این کار شده است  و در حال حاضر آزمایشگاه مرجع سلامت با همکاری فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی به دنبال یافتن اصطلاحات مناسب و مردم فهم بوده که این اصطلاحات دربا همکاری بخش فناوری اطلاعات وزارت بهداشت در قالب سامانه ارائه خواهد شد که این سامانه نیز در حال آماده شدن است.
وزیر بهداشت در خصوص شایعات مطرح شده در خصوص ادغام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: دانشگاه شهید بهشتی یکی از دانشگاه های برتر کشور بوده و بر اساس سند آمایش سرزمینی نه تنها ماموریت ملی دارد بلکه ماموریت های بین المللی برای آن در نظر گرفته شده است که امیدواریم با مدیریت جدید محقق شود.
23 هزار پرستار استخدام شده، تا پایان مرداد ماه جاری آغاز به کار می کنند
 دكتر دستجردی اضافه کرد: با تمهیدات صورت گرفته و بر اساس اعلام معاونت توسعه وزیر بهداشت تمام 23 هزار پرستاری که آزمون استخدامی پذیرفته شده اند تا پایان مرداد ماه یا اواسط شهریور ماه سال جاری  به پرستاران کل کشور اضافه خواهند شد.
وی با بیان اینکه 3000 نفر دیگر نیز غیر از گروه پرستاری از این طریق استخدام می شوند، اضافه کرد: بر اساس قانون ارتقای بهره وری، ساعت کاری این پرستاران بر اساس سختی و مدت زمان کاری از یک تا هفت ساعت کاهش می یابد و همین امر در نهایت، افزایش کیفیت خدمت رسانی و رضایتمندی پرستار و بیمار را به دنبال خواهد داشت.
وزیر بهداشت با بیان اینکه برای جایگزین کمبود نیروی پرستاری دانشگاه ها باید به صورت قراردادی نیرو استخدام کنند، گفت: مشکل اصلی کمبود نیرو در حال حاضر مربوط به بیمارستان های جدیدالتاسیس  و بخش های توسعه ای بیمارستان ها بوده که امیدواریم مشکل کمبود نیروی انسانی این بخش ها نیز با همکاری معاونت توسعه رئیس جمهور مرتفع شود.
دستور رئیس جمهور برای جذب 2000 عضو هیئت علمی دانشگاه های علوم پزشکی
وی در ادامه با اشاره به دستور رئیس جمهور در هفته گذشته برای جذب 2000 عضو هیئت علمی جدید برای دانشگاه های علوم پزشکی  بیان داشت: این امر در معاونت توسعه سرمایه انسانی رئیس جمهور در حال پیگیری است و البته  بخشی از این برنامه نیز مربوط به معاونت نظارت راهبردی رئیس جمهور می شود که باید بار مالی ناشی از این استخدام را در سال جاری ببیند.
وزیر بهداشت خاطر نشان کرد: استخدام این تعداد اعضای هیئت علمی قطعا باعث افزایش کیفیت، افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو و همچنین راه اندازی دانشگاه ها و دانشکده های مصوب سفرهای استانی که به دلیل عدم تامین نیرو هنوز آغاز به کارنکرده اند می شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.38045s, 19q