زعفران دارای خواص ضد سرطانی است

۱۳۹۰/۰۵/۲۹ - ۱۱:۳۲ - کد خبر: 32019
زعفران دارای خواص ضد سرطانی است
سلامت نیوز : زعفران، گیاهی است چند ساله كه دارای پیاز است. این پیاز دارای غلاف قهوه‌ای رنگ است. این گیاه در جنوب غربی آسیا، روییده می‌شود و دارای ساقه و شش گلبرگ بنفش رنگ و 3 رشته كلاله قرمز رنگ می‌باشد. قسمت مورد استفاده گیاه زعفران کلاله نارنجی رنگ گل آن است. تکثیر زعفران منحصرا توسط غده زیرزمینی بنه (کورم) متداول است. عطر و بوی زعفران به علت وجود اسانس بی رنگ تروپن دار و یك تركیب اكسیژن دار و همراه با سینئول به نام سافرانال است. طعم زعفران مربوط به هیتروزید تلخ پیكروكروسین است و رنگین بودن زعفران مربوط به وجود ماده‌ای به نام كروسین است.

دکتر ملاشاهی استاد دانشگاه سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با  ایسنا ، گفت: زعفران ماده غذایی با ارزشی است که به مقدار کم از گیاه زعفران بدست می‌آید در واقع از هر 100 تا 200 هزار گیاه زعفران، حدود 5 كیلوگرم گل زعفران بدست می‌آید كه وزن 5 کیلوگرم زعفران تازه بعد از خشك شدن به یك كیلوگرم می‌رسد.

وی افزود: زعفران چاشنی و رنگ دهنده غذا است و موجب كاهش چربی و كلسترول خون می‌شود. زعفران آرام بخش، اشتها آور، ضد اسپاسم، پیشگیری كننده از بیماری‌های قلبی و سرطان، تقویت کننده حافظه و كاهش دهنده فشار خون است.

وی بیان کرد: از گیاه زعفران در درمان بیماری آسم، بیماریهای پوستی، بیماری‌های چشم، عفونت ادراری، یرقان، رفع نفخ شكم، درمان معده درد و درمان کم خونی استفاده می‌شود. زعفران به هضم غذا کمک می‌کند و تقویت کننده معده است و به عنوان مسکن بویژه در دردهای لثه کاربرد دارد.

وی تاکید کرد: مصرف زعفران در پیشگیری از بروز افسردگی موثر است. بر اساس تحقیقات امروزی نیز نتیجه گرفته شده است که زعفران دارای خواص ضد افسردگی است. طبق نتایج این تحقیقات استفاده از زعفران در غذا و نوشیدن حداقل یك فنجان چای زعفران برای تمدد اعصاب توصیه می‌شود.

دکتر ملاشاهی خاطرنشان کرد: زعفران افزایش دهنده تمرکز حواس است و در پیشگیری از آلزایمر و پارکیسون موثر است. زعفران در درمان دردهای عصبی و کم خوابی موثر است. مصرف زعفران در رژیم غذایی از پیشرفت بیماریهای ژنتیک چشم جلوگیری می‌کند به همین علت مصرف متعادل آن به سالخوردگان و افراد مبتلا به بیماری‌های چشم توصیه می شود.

وی اشاره کرد: زعفران در تنظیم کارکرد سلولهای بینایی موثر است و سلولهای بینایی را در مقابل آسیبها محافظت می‌کند و از پیشرفت بیماری‌های چشم جلوگیری و موجب احیای سلولهای آسیب دیده چشم می‌شود. زعفران در درمان اختلالات لکه زرد شبکیه که در سنین سالخوردگی ایجاد می‌شود موثر است.

وی اضافه کرد: زعفران دارای خواص ضد سرطانی است و به عنوان یك داروی ضد تومور و جمع كننده رادیكالهای آزاد عمل می‌كند. مواد آنتی اكسیدان موجود در زعفران خواص ضد سرطانی دارا می باشند. استفاده از زعفران، از بروز توالی‌های ژنی سرطان زا جلوگیری و در ترمیم مولكول‌های دی ان ای آسیب دیده تاثیر بسزایی دارد.

استاد دانشگاه سیستان و بلوچستان در رابطه با مصرف زیاد زعفران گفت: مصرف بی رویه زعفران مضر بوده و باعث استفراغ، كاهش ضربان قلب، خون ریزی از بینی، خون ریزی از پلك‌ها، لب، سرگیجه، بی حالی، زردی پوست و عوارض خطرناك دیگر می‌شود که این عواقب حتی می‌تواند منجر به مرگ شود.

ملاشاهی بیان کرد: مصرف سه گرم زعفران برای هر نفر در ماه بسیار سالم و سودمند است و مصرف بیش از 5 گرم آن برای هر نفر در ماه مضر می‌باشد. اما مصرف 5 گرم زعفران در یك وعده غذایی می‌تواند منجر به مرگ انسان شود.

وی در پایان گفت: زعفران به مواد غذایی عطر و رنگ مخصوص می دهد و به همین جهت از زعفران در صنایع غذایی مانند سوسیس سازی، در شیرینی سازی مانند تهیه پودرهای کیک، در داروسازی مانند داروهای ضد افسردگی، در نساجی مانند رنگ کردن پارچه‌های ابریشمی، در تولید مشروبات الکلی و غیر الکلی بعنوان طعم دهنده طبیعی و در صنایع لبنی و غیره استفاده می‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.40594s, 18q