داروی درمان آسم ایرانی امسال به بازار می آید

۱۳۹۰/۰۵/۲۹ - ۱۲:۳۲ - کد خبر: 32027
سلامت نیوز : معاون تحقیقات و فناوری از اختصاص بخشی از 30 میلیارد تومان اعتبار كل تحقیقات برای تولید 16 داروی جدید بایوتکنولوژی یا نانوتکنولوژی برای درمان سرطان و بیماریهای صعب العلاج خبر دادو گفت: فاکتور 7 نوترکیب و داروی سالمترول ایرانی برای درمان آسم امسال برای اولین بار به بازار می آید.

دکتر مصطفی قانعی گفت: طرح تولید 16 داروی جدید ایرانی که تاکنون وارداتی بوده و با ارز بسیار بالا وارد کشور می شده، تدوین شده است و قرار است طی جلسه‌ای با حضور وزیر بهداشت قرارداد تعیین مجری تولید این داروها بسته شود و امیدواریم طی یک پروسه یک تا دوساله موفق به تولید این داروها برای اولین بار در کشور بشویم. معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ادامه داد:‌ فاز اول تولید داروهای جدید در کشور در دوره جدید وزارت بهداشت سال گذشته آغاز شد که نتیجه آن تولید یک داروی جدید برای بیماران خونی شامل فاکتور 7 نوترکیب و یک داروی جدید ایرانی برای درمان آسم به نام سالمترول بود، این داروها اکنون در مرحله تولید انبوه در شرکت‌های داروسازی است و امیدواریم نیمه دوم امسال شاهد ورود این داروهای ایرانی به بازار باشیم.
وی اضافه کرد: عمده داروهایی که با عقد قرارداد با مجریهای داخلی به دنبال تولید آنها هستیم، داروهای گران قیمت و ارزبر هستند که برای ورود آنها سالانه میلیون‌ها دلار به بیماران و دولت تحمیل می شود به همین علت در صدد هستیم که در فاز دوم تولید داروهای جدید در کشور که شامل 16 داروی گران قیمت وارداتی است بیشتر به سمت تولید داروهای ضد سرطان و داروهای درمان بیماریهای صعب العلاج مثل ام اس،‌ داروهای درمان آترواسکلروز و بیماریهای سیستم اعصاب برویم.
دکتر قانعی گفت: 90 درصد مجریان تولید این داروهای جدید در کشور مراکز تحقیقات و مراکز رشد دارویی دانشگاه‌های علوم پزشکی و دولتی هستند اما چون هنوز این مجریان به صورت نهایی مشخص نیستند نمی توانیم نام آنان و نام داروهایی که قرار است طی این پروسه دو ساله تولید شوند را اعلام کنیم.
وی ادامه داد: اختصاص اعتبار علاوه بر اینکه زمینه تولید داروهای گران قیمت وارداتی و کمک به درمان بیماران صعب العلاج را فراهم میکند، حسن بزرگ دیگری هم دارد و آن جذب نخبگان کشور در مراکز تحقیقاتی برای تولید این داروهاست.
وی گفت: این کار باعث شده است که علاوه بر جذب نخبگان داخلی فعال در عرصه تولید داروهای بایو، نانو و درمان بیماریهای صعب العلاج جذب این پروژه شوند. وی تأکید کرد: هم اعتبار مناسب برای تولید داروهای جدید اختصاص داده شده و هم تضمین خرید محصول نهایی در بازار وجود دارد. این محصولات دارویی نیز با دقت و با توجه به نیاز کشور و ارزبری داروهای وارداتی انتخاب شده است.
 
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.37899s, 18q