راه‌های مقابله با ترس كودكان از دندانپزشكی

۱۳۹۰/۰۵/۳۰ - ۰۹:۵۷ - کد خبر: 32054
سلامت نیوز: از لحظه‌ای که داشت روی یونیت دندانپزشکی می‌نشست، جیغ می‌کشید و داد و فریاد می‌کرد. کار وقتی بدتر شد که چشمش به سرنگ تزریق افتاد و پدر و مادرش را مجبور کرد او را با خود از اتاق معاینه بیرون ببرند. این سناریویی است که احتمالا برای شما هم وقتی که کودکتان را به مطب دندانپزشکی می‌برید، تکرار می‌شود. ولی واقعا چه کارهایی می‌شود کرد تا کودک از مطب دندانپزشکی خاطره خوبی پیدا کند؟

قدم اول

اولین قدم این است که پیش از رفتن به مطب با او صحبت کنید و تلاش کنید تا به او فرصت دهید ترس‌هایش را بیان کند. می‌توانید او را همراه خود به مطب ببرید و اجازه دهید هنگامی که دندانپزشک روی دندان‌های شما کار می‌کند، کودکتان نیز شما را تماشا کند. تماشا کردن کودکان دیگر که به آرامی نشسته‌اند و دندانپزشک مشغول درمان دندان‌های آنها است، الگوی خوبی برای کودکان به شمار می‌رود. قدم بعدی آن است که او را هیچ وقت از دندانپزشک و آمپول نترسانید! چرا که این ترس برای همیشه در وجود او باقی خواهد ماند. کودکان عادت دارند هنگامی که پدر یا مادرشان همراه آنها وارد مطب شده و در کنار صندلی دندانپزشکی می‌ایستد، داد و فریاد کنند و آرام نگیرند.

بنابراین در مقابل در اتاق معاینه یا درمان، کودکتان را به دندانپزشک و دستیار او بسپارید و اجازه دهید دندانپزشک بتواند با روش‌های کنترل رفتاری که آموخته است، کنترل کودک شما را در حین درمان برعهده گیرد. اگر در شرایطی لازم شد‌ شما وارد اتاق شوید، تلاش نکنید دستورات دندانپزشک به کودکتان را برایش تکرار کنید زیرا کودک در یک زمان فقط می‌تواند به یک منبع توجه داشته باشد و در غیر این صورت دچار سردرگمی خواهد شد. شما می‌توانید برای القای حس آرامش به او دستش را بگیرید.

به او جایزه بدهید

این مهم است که کودک تصور نکند برای اینکه در مطب دندانپزشکی همکاری کند، به او رشوه می‌دهید؛ چرا که این یک تقویت مثبت به شمار نمی‌آید. تقویت مثبت برای کودک در صورتی اتفاق خواهد افتاد که وقتی او رفتار مطلوبی را از خود نشان داد، این رفتار او را تشویق کرده و مورد ستایش و تقدیر قرار دهید.

نامه‌ای برای والدین

برخی از دندانپزشکان به ویژه متخصصان دندانپزشکی کودکان عادت دارند پیش از اولین جلسه حضور کودک شما در مطب، نامه‌ای برای شما ارسال کنند که در آن نکات ظریفی برای کنترل رفتاری کودکان در مطب درج شده است. مطالعه این نامه و دفترچه راهنما می‌تواند در اولین جلسه حضور کودک شما در مطب مفید باشد.

صداقت با دندانپزشک

در صورتی که کودک شما، بیماری خاصی مانند صرع، دیابت، عقب‌ماندگی ذهنی و... دارد، تلاش نکنید آن را از دندانپزشک پنهان نگه دارید؛ چون ممکن است در روند درمان کودک شما روی صندلی دندانپزشکی اختلالاتی رخ دهد که لازم است دندانپزشک و دستیاران مطب، آمادگی‌های لازم را از قبل برای مقابله با این شرایط داشته باشند. داروهایی را که نیز کودک شما در طول روز میل می‌کند، به طور دقیق برای دندانپزشک بیان کنید تا شرایطی پیش نیاید که خود شما و کودکتان را برای همیشه از خاطره ملاقات با دندانپزشک هراسناک سازد.

یك ماجرای آموزنده

مرگ یک کودک به خاطر ترس از دندانپزشکی

معروف‌ترین پرونده علیه سیستم دندانپزشکی بریتانیا که به نوعی فعالیت‌های سال 2006 را باعث شد، مرگ یک دختر هشت ساله در دسامبر سال 2005 بود. سوفی والر هشت ساله به خاطر کشیدن یک دندان شیری فاسد به یک مرکز دندانپزشکی دولتی مراجعه کرد. دندانپزشکان به خاطر جلوگیری از مراجعه بعدی سوفی، در یک عمل جراحی تمام دندان‌های شیری او را کشیدند و چند روز بعد، به رغم اینکه سوفی از ترس اقدامات دندانپزشکی حاضر به باز کردن دهان خود حتی برای پدر و مادرش نبود، او را از بیمارستان مرخص کردند. پیگیری‌های والدین سوفی تنها این نتیجه را به دنبال داشت که مسئولان بیمارستان، سوفی را به یک روانپزشک اطفال ارجاع دادند.

سیستم بیمه دولتی بریتانیا فرآیند پیچیده‌ای برای معاینه بیماران دارد و در مواردی که بیمه مورد بیمار را اورژانسی تشخیص ندهد، ممکن است مدت‌ها زمان انتظار برای ویزیت طول بکشد. مسئله‌ای که برای سوفی والر اتفاق افتاد. به گفته پدر و مادرش، روانپزشک چند بار زمان ملاقات را به تعویق انداخت و به پدر و مادر اطمینان داد که نگران کاهش وزن سوفی نباشند. یک متخصص تغذیه هم فقط به صورت تلفنی چند نوع نوشیدنی مغذی تجویز کرد و مسئولان بیمارستان دندانپزشکی هم هیچ‌گونه پیگیری و درمان بعدی را انجام ندادند. همه اینها باعث شد سوفی سه هفته حتی برای غذا خوردن دهان باز نکند و بعد از آنکه 13 کیلو وزن کم کرد، به خاطر نارسایی کلیوی از دنیا رفت.

دندانپزشک معالج سوفی در توجیه کار خود می‌گوید:«سوفی در یک معاینه دندانپزشکی، پس از آنکه زبانش اشتباها به وسیله سوزن بی‌حسی سوراخ شد، دچار ترس از دندانپزشکی شد و به هیچ وجه اجازه نمی‌داد تا ما دندان‌های لق او را معاینه کنیم. به همین دلیل جراحی سنگین روی دندان‌های او به خاطر جلوگیری از به وجود آمدن مشکل‌های بعدی بوده است. در ضمن پدر و مادر او هم از انجام این جراحی رضایت داشتند.»

در حالی که پدر و مادر سوفی می‌گویند آنها فقط برای کشیدن یک دندان رضایت‌نامه امضا کرده بودند و بعد از جراحی هم آنها و هم سوفی از اینکه هشت دندان کشیده شده، کاملا بهت‌زده بودند. به گفته خانم والر، سوفی با دانستن اینکه هشت دندانش را از دست داده است کاملا دچار افسردگی شد.

منبع: مجله مادران
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
فا طا
سلام
دختر 4/5 ساله ای دارم که به شدت از محیط غریبه می ترسد و حتی اگر فامیل را بعد از مدت زیادی ببیند به اصطلاح غریبی می کند و چند ساعت طول می کشد تا با آنها ارتباط برقرار کند. این مسئله در مورد پزشک و دندانپزشک شدیدتر است ، به طوری که وقتی برای چکاپ دندانهاهش او را به دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تهران بردم حتی از بغل من هم پایین نیامد و آن قدر سر و صدا و گریه کرد که همه مستاصل شده بودند.به من گفتند چون همکاری نمی کند باید بیهوش شود. اما چون عوارض بیهوشی برای کودکان زیاد است اجازه ندادم.من برای حدود 6 ماه دیگر برای ترمیم دندانهای پوسیده اش وقت گرفته ام. می خواستم بدانم در این فرصت چگونه او را برای دندانپزشکی آماده کنم؟
با تشکر
0.12979s, 19q