سیگار كشیدن در طول بارداری موجب مرگ ناگهانی نوزاد می شود

۱۳۹۰/۰۵/۳۰ - ۱۲:۳۴ - کد خبر: 32081
سلامت نیوز :عوارض دود سیگار برای كودكان از زمان بارداری شروع می شود یعنی زمانی كه دستگاه تنفس هنوز به طور كامل شكل نگرفته است و در طی این دوران با استعمال هر نخ سیگار توسط مادر و یا اطرافیان، اثرات جانبی زیادی در جنین به وجود می آید.
مسئول دبیرخانه كشوری كنترل دخانیات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی ضمن بیان این مطلب اظهار داشت:‌ سیگار كشیدن در طول حاملگی موجب بیماری های زیادی مانند مرده زایی، سقط خود به خود، مرگ جنین و مرگ در دوران نوزادی می شود.
مهندس خدیجه محصلی افزود:‌ وزن نوزادان مادران سیگاری حدود 170تا 200 گرم كمتر از نوزادان مادران غیر سیگاری است و همچنین پیدایش برونشیت و عوارض تنفسی در سال اول زندگی در كودكانی كه یكی از والدین آنها سیگار می كشد شایع تر است.
وی تصریح كرد:‌ میزان بروز سرما خوردگی، عفونت گوش میانی، گلو درد و گرفتگی صدا در كودكانی كه والدین سیگاری دارند بیش از كودكانی است كه والدین غیر سیگاری دارند.
به گفته وی، دود ناشی از استعمال دخانیات حاوی بیش از 4 هزار ماده سمی و بیش از 80 ماده سرطان زا است كه افراد غیر سیگاری به صورت غیرداوطلبانه در معرض ابتلا به بیماری های ناشی از آن هستند.
محصلی ادامه داد: قرار گرفتن در معرض دود سیگار، خطر ابتلا بیماری های تنفسی را در بالغین تا حدود 25 درصد و در بچه ها تا حدود 50 تا 100 درصد افزایش خواهد یافت همچنین ریه های فرد سیگاری كه در مجاورت فرد سیگاری بوده است، عملكرد ضعیف تری نسبت به یك فرد غیر سیگاری سالم دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.28492s, 18q