40 درصد كودكان عادت ناخن جویدن دارند

۱۳۹۰/۰۵/۳۱ - ۱۵:۱۵ - کد خبر: 32112
سلامت نیوز : یك روانپزشک گفت: ناخن جویدن شایع‌ترین عادت رفتاری در كودكان است و بررسی‌ها نشان می‌دهد، حدود 40 درصد از كودكان 4 تا 6 ساله به این عادت مبتلا هستند.

به گزارش ایسنا، دكتر قاسم دستجردی ضمن بیان این مطلب افزود: گرچه عادت ناخن جویدن با افزایش سن كاهش می‌یابد اما این عادت در سنین دبیرستان و حتی جوانی نیز دیده می‌شود. به عبارتی ناخن جویدن در بین حدود یك چهارم دانش آموزان دبیرستانی و20 درصد جوانان شایع است.

وی درباره عوامل مستعد كننده این عادت در كودكان اظهار كرد: در برخی موارد هیجانات و اضطراب‌های كودك باعث انجام عمل ناخن جویدن در كودك می‌شود و گاهی كودك این عمل را برای ابراز دلخوری‌ها و دلواپسی‌هایش انجام می‌دهد.

وی الگوبرداری و یادگیری از اطرافیان را از دیگر عوامل مستعد كننده این اختلال در كودكان دانست و گفت: برخورد اطرافیان با این نوع عادت در كودك، سبب كاهش اعتماد به نفس و در نهایت بروز عوارض عدیده در بزرگسالی می‌شود.

دستجردی خاطرنشان كرد: اولین گام برای بهبود این عادت در كودك، جستجوی زمان و مكانی است كه این عمل اتفاق افتاده كه باید اقدامات درمانی صورت پذیرد. به عنوان مثال، كودك به هنگام تماشای تلویزیون، ‌رفتن به مدرسه، زمان امتحانات و یا حین تنش والدین به جویدن ناخن می‌پردازد.

وی، آگاهی دادن به كودك را دومین گام جهت كاهش جویدن ناخن ذكر كرد و افزود: والدین كودك باید تلاش كنند تا كودك را متوجه عمل زشتش كنند و سپس ناخن‌های سالم و زیبا را با ناخن جویده شده مقایسه و تعریف كنند تا كودك به این عمل خود پی برده و درصدد كاهش آن برآید.

این روانپزشک گفت: والدین می‌توانند با قرار دادن آینه مقابل كودك هنگام ناخن جویدن به كودك بفهماند كه این عمل صحیحی نیست و همچنین وادار كردن كودك به نقاشی كشیدن، بازی با دیگر كودكان و قرار دادن وسیله‌ مورد نظر كودك در دستانش را از جمله راه‌های كاهش ناخن جویدن در كودكان عنوان كرد.

دكتر دستجردی متذكر شد: والدین كودك می‌توانند با مرتب و صاف كردن و همچنین گرفتن ناخن كودك، این عادت را در وی كاهش دهند زیرا وجود ناهمواری‌ها و برجستگی ناخن سبب تحریك كودك به عمل ناخن جویدن می‌شود.

این روانپزشك، دادن پاداش و جایزه به كودك در قبال پیشرفت‌های وی،‌ چسب زدن به انگشتان كودك را از دیگر روش‌های كاهش عادت ناخن جویدن در كودكان برشمرد.

وی توجه به علل مستعد كننده این عادت در كودك، عدم تنبیه بدنی و سرزنش و تحقیر كودك، عدم استفاده از مواد تلخ و تغذیه به انگشت كودك، استفاده از كلمات رمز و رفتار سمبولیك توسط والدین را از نكات مورد توجه والدین در این خصوص عنوان كرد.

این متخصص اعصاب و روان با تاكید بر رفع عادت ناخن جویدن در كودكان گفت:‌ ناخن جویدن می‌تواند سبب عوارضی از جمله عفونت در ناخن‌ كودك شود و والدین می‌توانند با ابراز ناآگاهی نسبت به كودك و عمل ناخن جویدنش او را از این كار باز دارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.04436s, 18q