چه عواملی در تشدید اگزما نقش دارند

۱۳۹۰/۰۶/۱۳ - ۱۶:۲۶ - کد خبر: 32619
سلامت نیوز: اگزما نوعی عارضه پوستی‌ مزمن و آلرژیك‌ است كه بیشتر در پوست‌ دست‌، سر، صورت‌، پشت‌ گردن‌، یا آرنج‌ و زانو بروز می‌كند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، این بیماری از یك ماهگی تا یك‌ سالگی آغاز می‌شود و معمولا تا سن سه سالگی كاهش پیدا می‌كند اما ممكن است در سال‌های آتی زندگی دوباره شدت پیدا كند. بیماری اگزما به صورت درماتیت یا التهاب اپیدرم پوست است که می‌تواند منجر به خارش، قرمزی، تورم و پوسته‌ریزی شود.

در برخی از كودكان‌ اگزما بهبود پیدا می‌كند اما در برخی دیگر به‌ دلیل مقاومت به درمان‌، اگزما ادامه پیدا می‌كند و تا سن بلوغ‌ باقی می‌ماند. البته‌ علایم‌ بیماری را اغلب می‌توان‌ با درمان‌ تحت كنترل‌ داشت. به علاوه تحریك‌ پوست‌ با هر عاملی ممكن است باعث‌ تشدید یا بروز مجدد اگزما شود.

به گزارش سایت اینترنتی هلت دی نیوز، شایعترین علائم اگزما شامل خارش‌ در ناحیه‌ اگزما، بروز تاول‌های‌ كوچك‌ در محل‌ اگزما همراه‌ با ترشح مایع‌ و ضخیم‌ شدگی‌ و پوسته‌ریزی‌ در اثر التهاب‌ مزمن‌ است.

این بیماری غالبا علت‌ مشخصی‌ ندارد اما به طور كلی واكنش‌های آلرژیك‌ به‌ عوامل حساسیت‌زای گوناگون مثل غذاهای محرك شامل تخم‌مرغ‌، گندم‌، شیر و غذاهای‌ دریایی، لوسیون‌ها و پمادهای‌ پوستی، صابون‌ها و پاك ‌كننده‌ها، گرده‌های گیاهان‌، داروهای‌ موضعی‌ و پارچه‌ پشمی‌ عامل ایجاد آن هستند. در عین حال استرس، سابقه‌ ابتلا به حساسیت و تغییرات‌ شدید آب‌ و هوایی از نظر رطوبت‌، سرما یا گرما در تشدید علائم این بیماری موثر هستند.

به گفته پزشكان، در موارد شدید ممكن است این بیماری به عفونت‌های‌ باكتریایی‌ ناشی‌ از آسیب‌ به‌ پوست‌ منجر شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.52781s, 18q