چگونه احتمال وقوع حملات اضطرابی را كاهش دهیم؟

۱۳۹۰/۰۶/۱۴ - ۱۰:۴۴ - کد خبر: 32642
سلامت نیوز: همه ما در مراحل و زمان‌های خاصی از زندگی خود اضطراب را تجربه می‌کنیم و طبیعى است که انسان‌ها در مواجهه با موقعیت‌هاى تنش‌زا، مضطرب می‌شوند اما احساس اضطراب شدید و مزمن بدون وجود دلیل آشكار بیرونی عادى نبوده و بیماری یا اختلال روانی تلقی می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، اضطراب شامل احساس عدم اطمینان، درماندگى و برانگیختگى فیزیولوژیکى است. به ‌طور کلى اضطراب یک احساس بسیار ناخوشایند، همراه با دلواپسى است که با واكنش‌های جسمى مانند تنگى قفسه سینه، تپش قلب، تعریق یا سردرد بروز می‌كند. در برخی موارد ممكن است فرد بتواند با چند راه ‌كار موثر این علائم را در كنترل درآورد اما در موارد شدیدتر كه كنترل دشوار می‌شود مراجعه به روانپزشك ضروری است.

كارشناسان بهداشت روانی در مركز تخصصی مایوكلینیك در یك مقاله جدید كه در سایت این مركز به چاپ رسیده به چند اقدام موثر برای كاهش احتمال حملات اضطرابی توصیه كرده‌اند. در این مقاله آمده است:

- از خوردن کافئین خودداری کنید چون کافئین شما را در یک حالت تحریک پذیر قرار می دهد.

- سیگار نکشید زیرا نیکوتین موجود در سیگار سبب افزایش تحریک پذیری فیزیکی و فیزیولوژیکی

می‌شود، همچنین سبب افزایش انقباض عروقی و افزایش کارکرد قلبی خواهد شد.

- انجام ورزش روزانه می‌تواند در كنترل اضطراب بسیار موثر باشد. حتی یک پیاده روی کوتاه اطراف آپارتمان می‌تواند شما را آرام نگه دارد.

- درمانهای شناخت رفتاری نیز تا حد زیادی در کنترل اضطراب و حمله‌های ترس موثر هستند.

- از تکنیکهای آرام سازی مثل مراقبه و رلكسیشن استفاده كنید.

- به اندازه کافی استراحت کنید و اگر برای خوابیدن مشکل دارید حتما با مراجعه به پزشک این مشكل را حل كنید.

- همیشه برای خود یك سرگرمی یا شغل مناسب داشته باشید. برای لذت بردن به بیرون بروید و در فعالیت‌هایی چون تماشای یک فیلم کمدی، پیاده روی و یا کوهنوردی شركت كنید.

- برنامه ریزی روزانه داشته باشید، داشتن کار بیش از حد و یا بیکار بودن در طی روز می تواند به اضطراب شما بیفزاید.

- علائم خود را یادداشت کنید و گاهی با یك دوست صمیمی آنها را بازگو کنید. گاهی اوقات درد و دل کردن با یک دوست از اضطراب شما می کاهد.

- در گروه‌های اجتماعی شرکت كرده و یا داوطلبانه به دیگران کمک كنید.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.51152s, 18q