نوشیدن روزانه سه لیوان شیر، خطر حمله قلبی را تا 18 درصد كاهش می‌دهد

۱۳۹۰/۰۶/۱۴ - ۱۱:۲۸ - کد خبر: 32651
سلامت نیوز: یافته‌های اخیر محققان دانشگاه هاروارد در آمریكا و دانشگاه واگنینگن در هلند نشان داد نوشیدن سه لیوان شیر كم چرب، خطر حمله قلبی را تا 18 درصد كاهش می‌دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، این پژوهش 30 مرداد ماه امسال (23 آگوست 2011) در نشریه «امریكن جورنال» كه از معتبرترین مراجع تغذیه‌ای جهان به شمار می‌رود به چاپ رسید شامل 17 مطالعه از آمریكا، اروپا و ژاپن است.

سیدنی شواتیزر، مدیر فنی پایگاه جهانی لبنیات می‌گوید: شیر و لبنیات از مغذی‌ترین و سالم‌ترین غذاهای موجود به شمار می‌روند كه سرشار از مواد مغذی طبیعی از قبیل كلسیم، پتاسیم، پروتئین و ... هستند.

یافته‌های یك مطالعه انجام شده دیگر كه در مجله آمریكایی «تغذیه بالینی» انتشار یافت،‌ نیز نشان داد: مصرف كلسیم لبنیات با رژیم غذایی كه منجر به كاهش وزن می‌شود ارتباط دارد.

در این مطالعه بیش از 300 مرد و زنی كه افزایش وزن داشتند به مدت دو سال مورد آزمایش قرار گرفتند یافته‌های این پژوهش‌ نشان داد گروهی كه بیشترین كلسیم را از طریق مصرف لبنیات دریافت كرده بودند 38 درصد بیش از عده‌ای كه كمترین میزان كلسیم را از این طریق دریافت كرده بودند كاهش وزن داشته‌اند.

یك پژوهش دیگر در مورد لبنیات كه در سال 2010 صورت گرفت، بر این باور قدیمی كه لبنیات موجب ابتلا به بیماری قلبی می‌شود خط بطلان كشید.

بر این اساس پژوهشگران آمریكایی 25 مورد مطالعاتی را كه شامل 350 هزار نفر می‌شود مورد آزمایش قرار دادند و به این نتیجه رسیدند كه مصرف چربی‌های اشباع شده رژیمی با خطر بیماریهای قلبی – عروقی ارتباط ندارد.

همچنین طی یك آزمایش روی 23 هزار و 366 مرد سوئدی مشخص شد مصرف روزانه كلسیم بیش از میزان توصیه شده می‌تواند خطر یا مرگ ناشی از بیماریهای قلبی و سرطان را تا 25 درصد كاهش دهد.

نتایج این پژوهش نیز در مجله آمریكایی بیماریهای همه گیر به چاپ رسیده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15735s, 18q