استفاده از سبزی در رستوران‌ها و اغذیه‌فروشی‌ها تا اطلاع ثانوی ممنوع شد

۱۳۹۰/۰۶/۱۴ - ۱۱:۴۳ - کد خبر: 32654
سلامت نیوز: رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت گفت: با توجه به اینکه کانون‌های انتقال بیماری وبا، مزارع کشاورزی هستند، استفاده از سبزی در رستوران‌ها و اغذیه فروشی‌ها تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، محمدمهدی گویا افزود: ممنوع شدن استفاده از سبزی در رستوران‌ها و اغذیه‌ فروشی‌ها به صاحبان این اماکن ابلاغ شده است و هموطنان در صورت مشاهده تخلف در این مراکز، مراتب را به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی و یا سامانه اطلاعات بهداشت محیطی با شماره تلفن 09678 اطلاع دهند.

وی با بیان اینکه شروع بیماری وبا در کشور در سال جاری به دنبال ورود اتباع کشورهای همسایه به صورت غیرقانونی و همچنین مسافرت‌های غیرقانونی ساکنین مناطق مرزی به کشورهای همسایه و ابتلا آنها به بیماری پس از بازگشت به کشور بوده است، خاطرنشان کرد: همه موارد این بیماری به محض ابتلای به آن یا بروز اولین علائم، شناسایی و تحت درمان قرار گرفتند.

وی با اشاره به ورود غیرقانونی اتباع کشورهای همسایه، گفت: یکی از اماکنی که اتباع بیگانه برای اشتغال به آن روی می‌آورند، مزارع کشاورزی و به خصوص مناطقی است که در آنها سبزیکاری و صیفی‌کاری وجود دارد.

گویا افزود: در این رابطه اقدامات جدی صورت گرفته است تا بتوان آنها را شناسایی و در صورت ابتلای آنها به بیماری، تحت درمان و سایر مراقبت‌های بهداشتی قرار گیرند اما به دلیل پراکندگی آنها در استان‌های مختلف و گستردگی این مزارع، امکان دسترسی به همه آنها میسر نیست و به همین دلیل این مزارع به کانون‌های انتقال بیماری وبا تبدیل شده‌اند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه عامل ایجادکننده این بیماری از طریق مدفوع فردآلوده وارد فاضلاب‌ها می‌شود، گفت: چنانچه از این فاضلاب برای کاشت سبزی ها و صیفی‌جات استفاده شود، باعث آلودگی آنها شده و از این کانون می‌تواند بیماری را به دیگران انتقال دهد.

گویا تاکید کرد: بررسی‌های ما نشان می‌دهد، مهم‌ترین و اصلیترین راه انتقال بیماری وبا در کشور سبزیجاتی هستند که با فاضلاب خام آبیاری می‌شوند، خاطرنشان کرد: این اقدام خلاف قانون است و کسانی که دست به چنین اقدامی میزنند به مراجع قضایی معرفی خواهند شد تا برخوردهای قانونی لازم صورت گیرد.

رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت از استانداران، فرمانداران و مسئولان نیروی انتظامی درخواست کرد در امر جمع‌آوری اتباع بیگانه غیرمجاز به خصوص در اماکنی مانند مزارع کشاورزی که می‌توانند باعث انتشار بیماری شوند، نهاایت تلاش خود را به کار گیرند.

وی خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت و تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با حمایت مسئولان سیاسی و انتظامی استانها و همچنین شرکت‌ آب و فاضلاب و سازمان جهاد کشاورزی تلاش خود را به کار گرفته‌ است تا بیماری به بهترین شکل ممکن و در کوتاه‌ترین زمان کنترل شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.10373s, 18q