میوه‌ها و سبزی‌ها مواد سمی را از خون پاک می‌کنند

۱۳۹۰/۰۶/۱۴ - ۱۴:۴۲ - کد خبر: 32681
سلامت نیوز: یک متخصص تغذیه گفت: مواد شیمیایی موجود در میوه‌ها و سبزی‌ها ژن‌هایی را وارد کبد می‌کنند و تبدیل به پروتئین‌هایی می‌شوند که مواد سمی را از خون پاک می‌کند.

میترا زراتی در گفت‌و‌گو با فارس اظهار داشت: مردم از فواید مصرف میوه و سبزی آگاهی كافی دارند ولی عملکرد آنها مطلوب نیست و هنوز هم می‌توان گفت که میوه و سبزی در سبد غذایی ایرانیان بسیار محدود است و به مصرف میوه و سبزی توجه كافی ندارند.

وی گفت: میوه و سبزی در سبد غذایی بسیار اهمیت دارد و می‌توان به عنوان یک میان‌وعده با ارزش مصرف شود؛ ثابت شده است که مواد شیمیایی موجود در میوه‌ها و سبزی‌ها که فیتوکمیکال‌ها نام دارند که در بیان ژن‌های بدن مؤثر است.

این متخصص تغذیه بیان داشت: امروزه همه می‌دانند که میوه‌ها و سبزی‌ها کلسترول و فشار خون را کاهش می‌دهند ولی باید دانست که عملکرد مهم میوه‌ها و سبزی‌ها بیان ژن‌ها در بدن است.

زراتی اضافه کرد: مواد شیمیایی موجود در میوه‌ها و سبزی‌ها ژن‌هایی را وارد کبد می‌کند و تبدیل به پروتئین‌هایی می‌شوند که مواد سمی را از خون پاک می‌کند.

وی ادامه داد: زمانی که در یک مکان با آب و هوای آلوده زندگی می‌کنیم باید مواد سمی را از بدن خارج کنیم که سمیت زدایی از خون توسط میوه‌ها و سبزی‌ها به خوبی صورت می‌گیرد البته ویتامین‌های موجود در میوه‌ها و سبزی‌ها خاصیت ضدسرطانی دارد و به عنوان یک آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند.

این متخصص تغذیه افزود: میوه‌ای که زود خراب می‌شود از نظر تغذیه‌ای بسیار ارزشمندتر از میوه‌ای است که 20 روز در یخچال سالم می ماند به دلیل اینکه به برخی از میوه‌ها هورمون زده می‌شود که مانع خراب شدن آنها و بزرگی بیش از حد آنها می‌شود.

منبع: فارس
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.62156s, 18q