نجات دریاچه ارومیه؛ فقط از روی کاغذ

۱۳۹۰/۰۶/۱۵ - ۱۰:۴۳ - کد خبر: 32690
نجات دریاچه ارومیه؛ فقط از روی کاغذ
سلامت نیوز : نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، اجرای تصمیم‌های عجولانه برای نجات دریاچه ارومیه را خطرناک خواند و گفت: سازمان حفاظت از محیط زیست اعتبار ۹۵۰ میلیارد تومانی نجات دریاچه ارومیه را از کدام محل تأمین می‌کند و در چه طرحی آن را هزینه می‌کند.
"کاظم فرهمند" در گفت‌وگو با خانه ملت تصریح کرد: دریاچه ارومیه با تصمیم‌های عجولانه و تخصیص اعتبار بدون پشتوانه و ضمانت اجرایی از خشکی نجات نمی‌یابد.
نماینده مردم مهریز، بافق، ابرکوه و خاتم در مجلس شورای اسلامی افزود: وقتی هنوز هیچ تحقیقی علمی و دقیقی از علت‌ها و عوامل خشک شدن دریاچه ارومیه انجام نشده است، دولت چگونه برای نجات آن اعتباری میلیاردی در نظر گرفته است؟
 
۹۵۰ میلیارد تومان از کدام محل تأمین می‌شود؟
فرهمند با بیان این‌که دولت ۹۵۰ میلیارد تومان اعتبار نجات دریاچه ارومیه را از کدام محل تأمین کرده است، گفت: سازمان حفاظت از محیط زیست ۹۵۰ میلیارد تومان اعتبار را برای انتقال آب دو رودخانه ارس و کردستان از کدام منابع تأمین می‌کند.
وی تأکید کرد: کدام مطالعات تحقیقاتی انتقال آب رودخانه ارس به دریاچه ارومیه را نجات دهنده این دریاچه معرفی کرده است.
 
انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه با کدام پشتوانه علمی و تحقیقاتی
این نماینده مردم در مجلس هشتم، تصمیم‌های عجولانه برای نجات دریاچه ارومیه را خطرناک خواند و گفت: اگر با اجرای طرح انتقال آب رودخانه ارس به دریاچه ارومیه آسیب‌های جدی دیگری به محیط زیست منطقه تحمیل شد، چه سازمان و نهادی مسئولیت این آسیب‌ها را به عهده می‌گیرد.
وی ادامه داد: تا زمانی که با انجام مطالعات دقیق تحقیقاتی علل و عومل خشک شدن دریاچه ارومیه مشخص نشود، انجام هر اقدامی هزینه‌آور و خطرناک است.
 
سدهای ساخته شده، نفس دریاچه ارومیه را گرفته‌اند
فرهمند، یکی از علت‌های خشک شدن دریاچه ارومیه را خشک‌سالی‌های مکرر خواند و گفت: خشک‌سالی در ایران در طول سال‌های گذشته اگرچه اثر مخربی بر محیط زیست ایران و دریاچه ارومیه داشته است، ولی خشک شدن دریاچه ارومیه تنها به علت بروز خشک‌سالی در سال‌های گذشته نبوده است.
وی با انتقاد از ساخت سدهای مختلف در حوزه آبریز این دریاچه در طول سال‌های گذشته افزود: ساخت بدون مطالعه سدهای مختلف بر روی رودخانه‌های تغذیه کننده دریاچه ارومیه و ذخیره کردن آب این رودها در پشت سدها، آسیب بسیار زیادی به دریاچه ارومیه زده است.
 
مجامع بین‌المللی را برای نجات دریاچه ارومیه به یاری بخواهیم
نماینده مردم بافق در مجلس تأکید کرد: سناریو‌های مختلفی برای نجات این دریاچه وجود دارد که باید برای انتخاب و اجرای بهترین آن  فعالیت‌های گسترده تحقیقاتی انجام گیرد.
فرهمند با بیان این‌که بهره‌گیری از تجربه و دانش مؤسسه‌ها و تشکل‌های بین‌المللی محیط زیست تأثیر مثبتی در نجات دریاچه ارومیه خواهد داشت، گفت: درخواست کمک از گروه‌های تحقیقاتی بین‌المللی و استفاده از تجربه سازمان‌های بین‌المللی برای نجات دریاچه ارومیه نیز راهکار مناسبی است که باید به آن توجه شود.
 
نجات دریاچه ارومیه دغدغه ملی است
فرهمند، نجات دریاچه ارومیه را موضوع ملی خواند و گفت: همه مردم ایران نگران خشک شدن دریاچه ارومیه هستند، ولی این حساسیت نباید زمینه را برای بروز ناامنی در کشور فراهم کند.
وی تصریح کرد: راهپیمایی و اعتراض در شرایط کنونی هیچ مشکلی را حل نمی‌کند و تنها مشکلات دیگری را برای کشور به ارمغان می‌آورد.
 
مجلس به دنبال برگزیدن بهترین راه حل برای نجات فیروزه ایران
وی تأکید کرد: تخصیص اعتبار برای نجات این دریاچه بدون فعالیت‌های تحقیقاتی و مطالعاتی و بی‌توجهی به اثرهای مخرب وضعیت کنونی هیچ کمکی به این دریاچه نخواهد کرد.
 
رأی منفی نمایندگان مجلس به دو فوریت طرح کمک به دریاچه ارومیه به معنی بی‌توجهی مجلس به خشک شدن این دریاچه نیست
فرهمند با بیان این‌که رأی منفی نمایندگان مجلس به دو فوریت طرح کمک به دریاچه ارومیه به معنی بی‌توجهی مجلس به خشک شدن این دریاچه نیست، گفت: نمایندگان مجلس راه‌حل نجات دریاچه را اقدامی علمی و منطقی با انجام مطالعات تحقیقاتی و بهره‌گیری از نظر و تجارب کارشناسان می‌دانند و با هر گونه اقدام شتاب‌زده در این زمینه مخالف هستند.
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس تأکید کرد: نجات دریاچه ارومیه بدون تشخیص عوامل موثر در خشک شدن این دریاچه غیرممکن است و هرگونه تصمیم عجولانه در این زمینه تنها تحمیل آسیب‌های دیگری را به محیط زیست کشور تحمیل می‌کند.
 
نوش‌دارو پس از مرگ سهراب
محمد جواد محمدی‌زاده، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست از تخصیص اعتبار ۹۵۰ میلیارد تومانی (معادل ۹۰۰ میلیون دلار) برای انتقال آب رودخانه‌های ارس و کردستان به دریاچه ارومیه خبر داده است.
بیش از نیمی از مساحت این دریاچه که افزون بر سه هزار کیلومتر‌مربع است، خشک و تبدیل به شوره‌زار شده است؛ بسیاری از کارشناسان محیط زیست انتقال آب رودخانه ارس به دریاچه ارومیه را اقدامی بیهوده و ناکافی می‌خوانند و معتقدند تا اجرا و بهره‌برداری از طرح انتقال آب رودخانه ارس به دریاچه ارومیه، این دریاچه به‌طور کامل خشک شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.20797s, 18q