مردم پیشگیری از وبا را جدی بگیرند

۱۳۹۰/۰۶/۱۵ - ۱۳:۰۵ - کد خبر: 32740
سلامت نیوز :با توجه به مشاهده مواردی از بیماری وبا و شبه وبا،مردم باید اقدامات پیشگیری از این بیماری را جدی بگیرند.
 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی اراك ضمن بیان این مطلب، افزود: وبا نوعی بیماری میكروبی است كه سبب اسهال شدید شده و به دلیل از دست دادن مقدار زیادی از آب و املاح بدن در عرض چند ساعت،ممكن است مشكلات جدی برای سلامت فرد ایجاد كرده و در صورت تعلل و غفلت به مرگ بیمار بیانجامد.
دكتر بابك عشرتی اظهار داشت: كسب اطمینان از سلامت آب مصرفی و خودداری از نوشیدن آب های غیربهداشتی و روان از نكات بسیار مهم در پیشگیری از شیوع وبا است.
وی تصریح كرد:در صورت عدم دسترسی به آب بهداشتی تصفیه شده و لوله كشی،حتماً باید آب مصرفی جوشانده شود.
دكتر عشرتی گفت: شست و شوی دقیق و بهداشتی سبزی و میوه ها و استفاده از مواد ضدعفونی كننده از اهمیت خاصی در پیشگیری از وبا و سایر بیماری های روده ای برخوردار است.
وی اضافه كرد: برای ضدعفونی كردن میوه و سبزی ها آسان ترین روش استفاده از پر كلرین به میزان یك قاشق مربا خوری در 5 لیتر آب و شست و شوی كامل می باشد.
رییس مركز بهداشت استان مركزی افرود: مردم باید از خریداری و مصرف محصولات لبنی فاقد مجوز و پروانه بهداشتی یا محصولاتی كه بدون درج تاریخ انقضای مصرف هستند و یا در شرایط خارج از یخچال عرضه می شوند امتناع كنند و مواد غذایی را حتماً در یخچال و با شرایط بهداشتی نگهداری كنند.
دكتر عشرتی گفت: رستوران های بین راهی باید در تهیه سالاد و دسرها و شست و شوی سبزی ها نهایت دقت را بكنند و از نگهداری مواد غذایی فساد پذیر در فضای آزاد حتی در كوتاه مدت بپرهیزند.
وی تاكید كرد: مردم باید از نوشیدن مواد غذایی مشكوك در خیابان نظیر آب زرشك یا آلبالو،شربت های خاكشیر و این قبیل مواد كه توسط فروشندگان دوره گرد و یا مراكز فاقد نظارت جدی عرضه می شود، امتناع كنند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی اراك، رعایت بهداشت فردی و شست و شوی دست ها با آب و صابون پس از اجابت مزاج را به منظور پیشگیری از شیوع وبا الزامی دانست.
دكتر عشرتی گفت: ساندویچ هایی كه قبلاً تهیه شده و در شرایط معمولی در اغذیه فروشی ها نگهداری می شوند و یا مواد غذایی نظیر دل و جگر مرغ یا مغز یا سالاد اولویه با احتمال آلودگی بالا همراه است و بهتر است مصرف نشوند.
وی در پایان افزود: تدابیر اجرایی لازم به منظور پیشگیری و مهار شیوع احتمالی وبا در استان در سطوح مختلف از ابتدای فصل گرما در حال انجام است و تاكنون مشكل جدی وجود نداشته است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.75948s, 19q