ژن تنبلی كشف شد

۱۳۹۰/۰۶/۱۵ - ۱۳:۵۸ - کد خبر: 32745
ژن تنبلی كشف شد
سلامت نیوز : به گفته این محققان، موشها عاشق دویدن هستند. درحالیكه موشهای عادی می‌توانند تا چند صد متر بدوند، موشهای فاقد این ژنها در ماهیچه‌های خود تنها می‌توانند مسیرهای كوتاه را طی كنند.
شاید به نظر برسد ورزش نكردن و به خورد و خواب بسنده كردن، ناشی از نوعی تنبلی باشد؛ اما محققان دانشگاه مك‌مستر دریافته‌اند این تنبلی به كمبود ژن هایی مربوط می‌شود.

به گزارش ایسنا، این دانشمندان، كشف جالب خود را در زمان مطالعه بر روی موش های سالم و با پرورش خاص بدست آوردند كه برخی از آنها فاقد دو ژن خاص در ماهیچه‌های خود برای ورزش برخوردار بودند.

این ژنها به كنترل پروتئین فعال كننده AMP پروتئین كیناز (AMPK) می‌پردازند. این آنزیم در زمام ورزش و تحرك فعال می‌شود.

به گفته این محققان، موشها عاشق دویدن هستند. درحالیكه موشهای عادی می‌توانند تا چند صد متر بدوند، موشهای فاقد این ژنها در ماهیچه‌های خود تنها می‌توانند مسیرهای كوتاه را طی كنند.

دانشمندان دریافتند كه موشهای فاقد آنزیم AMPK از سطوح پایین‌تر میتوکندری و عدم قابلیت برای بدست آوردن گلوكوز در ماهیچه‌ها در زمان تحرك برخوردارند.

هزاران دانشمند در سراسر دنیا در حال كار بر روی آنزیم AMPK بوده؛ اما محققان دانشگاه مك‌مستر اولین تیمی هستند كه نقش اساسی آن را در تحرك و ورزش آشكار كرده‌اند.

نتایج پژوهش این تیم در مجموعه مقالات آكادمی ملی علوم منتشر شده است.

به گفته دانشمندان، این یافته‌ها می‌تواند به افرادی كه دارای مشكل در تحرك هستند، مانند افراد چاق، ‌آسمی و افراد ویلچردار كمك كند. عدم توانایی این افراد برای تحرك ممكن است به مشكلات دیگری مانند دیابت و بیماری قلبی منجر شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.28546s, 18q