مصرف كنندگان روانگردان ها دارای بالاترین آمار مرگ و میر

۱۳۹۰/۰۶/۱۵ - ۱۶:۵۶ - کد خبر: 32771
سلامت نیوز: براساس گزارش سازمان پزشكی قانونی، مصرف كنندگان قرص های روانگردان، بالاترین میزان مرگ و میر را در كشور به خود اختصاص داده اند و این آمار زنگ خطر را برای مصرف كنندگان این نوع قرص ها كه بیشتر نوجوانان و جوانان هستند به صدا درآورده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، برخی از متخصصان علوم اعصاب هشدار می دهند افزایش مصرف قرص های روانگردان در میان نوجوان و جوانان، حافظه انسان را نابود می كند و ممكن است آنان را حتی به كام مرگ بكشاند.

به گفته این پزشكان، پژوهش های جدید نشان می دهد یكی از رایج ترین عوارض مصرف این قرص ها كه معروف به اكستاسی است باعث افزایش شدید دمای بدن شده و منجر به از كار افتادن ماهیچه ها، كلیه ها و دیگر اعضای بدن می شود.

براساس گزارش ستاد مبارزه با موادمخدر، آمار دقیقی از مصرف كنندگان قرص های روانگردان در دنیا و كشور موجود نیست، اما گزارش های سازمان پزشكی قانونی حاكی از این است كه مصرف كنندگان این قرص ها، بالاترین میزان مرگ و میر را در كشور داشته و در رتبه نخست قرار دارند.

مصرف قرص های روان گردان اثرات بسیار مخربی روی سیستم اعصاب مركزی، سیستم تولیدكننده مواد شبه افیونی و سایر قسمت های جسم می گذارد.
وی ادامه می دهد مصرف كنندگان این قرص ها نوجوانان و جوانانی هستند كه بیشتر در جمع های دوستانه و در مرحله نخست به صورت تفریحی برای خوشگذرانی، آنها را مصرف می كنند.

ازطرفی قطع ناگهانی این قرص ها، می تواند خطرناك باشد. در بسیاری از مراكزی كه مصرف كنندگان موادمخدر یا معتادان را به صورت شبانه روزی نگهداری می كنند، دیده شده كه مصرف كنندگان قرص با قطع ناگهانی مصرف قرص و یا عدم دسترسی به قرص، دچار اغتشاش شعور در حد بالا شده و همچنین دست به خودكشی زده اند.
مصرف قرص های روانگردان باعث ایجاد توهماتی می شود كه ممكن است بر اثر آن، شخص صداها و تصاویر عجیب و غریب را بشنود و ببیند.

روانگردان ها كه از خانواده آمفتامین ها است اثر مستقیمی بر مغز و اعصاب داشته و با پشتوانه تبلیغی دروغ و فریب با عناوین شادی زا و انرژی زا به جوانان عرضه می شود.
متخصصان علوم اعصاب با هشدار به اینكه مصرف این قرص ها، میلیون ها سلول مغزی را كشته و آثار جبران ناپذیری را بر روی سیستم اعصاب می گذارند، می گویند: روانگردان ها وقتی وارد بدن می شود، علاوه بر اینكه اختلالاتی در هوشیاری فرد ایجاد می كند، سیستم دفاعی بدن را نیز از حالت اولیه خود خارج كرده و قدرت دفاعی بدن در مقابل هرگونه ویروس و میكروب تحلیل می رود.

از آنجا كه این قرص ها بر روی سیستم تفكر و مغز افراد اثر می گذارد، دیگر شخص قادر به تصمیم گیری های درست و منطقی نخواهدبود، در نتیجه شخص نسبت به رفتاری كه در آن موقعیت از خود بروز می دهد هیچ تشخیص درستی ندارد و همین مسئله می تواند پیامدهای ناگواری همچون انتقال بیماری های عفونی ازطریق تماس جنسی نادرست را به دنبال داشته باشد.

از این رو خانواده ها و مسئولان باید بدانند خطر قرص های روانگردان بسیار جدی است و اندك غفلت، موجب زیان های هنگفت می شود.
این قرص ها به شكل آدامس، ژله، كپسول با نام های فریبنده مانند مرسدس، لاو و با رنگ های گوناگون قرمز، نارنجی و آبی آسمانی وارد بازار می شود. دكتر «مینا محمدی» تنها راه مقابله با قرص های روانگردان را اطلاع رسانی به خانواده ها می داند و می افزاید: آموزش جوانان درباره عواقب شوم مصرف و گفتن حقایق درباره ضایعات مغز و اعصاب به آنان، یكی از این راه ها است.

اغلب استفاده كنندگان از قرص های روان گردان 15 تا 20ساله هستند و بیش از 160 نوع قرص روانگردان با محصولات وابسته موجود است و تولیدكنندگان به محض آشنایی متخصصان با محصولات ویرانگرشان، به سرعت رنگ، نام و شكل قرص ها را تغییر داده و در قالبی جدیدتر به كار خود ادامه می دهند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.34076s, 18q