آب آلوده، مشکل تهران قرن ۲۱

۱۳۹۰/۰۶/۲۱ - ۱۰:۲۹ - کد خبر: 32950
آب آلوده، مشکل تهران قرن ۲۱
سلامت نیوز : آلودگی آب شهر تهران به یکی از مهم‌ترین موضوع‌های کشور تبدیل شده است٬ اما متأسفانه مسئولان شهر تهران به‌علت‌های مختلف و شاید ترس از واقعیت٬ از اعلام آلودگی آب این کلان‌شهر سر باز زده‌اند٬ این در حالی است آلودگی آب لوله‌کشی تهران بیشتر از همه جامعه اقشار ضعیف و محروم را که توانایی خرید آب‌های تصفیه شده ندارد٬ نشانه گرفته است.

به گزارش خانه ملت هم‌اکنون بحث آلودگی آب شهر تهران به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مردم این کلانشهر تبدیل شده است٬ این موضوع آن‌قدر مهم و جدی است که قسمتی از مردم را به خرید بطری‌های آب معدنی واداشته است.

موضوع آلودگی آب تهران به اواخر سال ۸۷ باز می‌گردد؛در این زمان "محمدباقر صدوق" مدیر کل اسبق سازمان محیط زیست از وجود نیترات در آب شرب کلان‌شهر تهران خبر داد و گفته بود که آب این شهر از نظر آلودگی تیترات در رتبه نخست کشور قرار داد.

با انتشار سخنان مدیر کل اسبق سازمان محیط زیست، توجه مسئولان کشور به‌ویژه استان تهران به این موضع جلب شد٬ در این رابطه اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، اظهار نظرهای متعددی داشته‌اند.

 آلودگی‌ آب تهران به میکروب و فلزات سنگین غیرقابل انکار است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس٬  درباره موضوع آلودگی آب شهر تهران توضیح داد: هم‌اکنون نمی‌توان وجود انواع فلزات سمی و خطرناک را در آب تهران انکار کرد و نمی‌توان با اطمینان گفت که این آب، آبی آلوده نیست٬ آب تهران اکنون با آلاینده‌ها و فلزات سمی برای جان مردم مضر خواهد بود و باید برای از بین بردن این آلودگی‌ها اقدامی انجام شود.


علیرضا مرندی، با بیان این که متأسفانه آب تهران به جز آلودگی‌های میکروبی٬ ویروسی و قارچی٬ تصفیه هم نمی‌شود٬ افزود: در یک جمله آگاهانه می‌توان اظهار کرد که آب تهران آلوده است و تردیدی در این آلودگی چه به لحاظ وجود میکروب‌ها و چه وجود انواع فلزات سمی وجود ندارد.

در همین حال "مرتضی تمدن" استاندار تهران ضمن این که معتقد است آب تهران به‌هیچ‌وجه آلوده نیست، در اظهار نظری عجیب خواهان رعایت توصیه وزیر بهداشت درباره مراقبت زنان باردار و کودکان و رعایت استفاده از آب شد.

مرضیه وحیدی‌دستجردی وزیر بهداشت٬ درمان و آموزش پزشکی، تابستان سال گذشته به‌طور صریح نسبت به آلودگی آب برخی مناطق تهران و آشامیدن آن از سوی زنان  باردار و کودکان هشدار داد و گفت: وزارت نیرو به جای این که درصدد برطرف کردن مشکل و اطلاع‌رسانی درست برای کاهش نگرانی‌ها باشد، دائم بر طبل انکار می‌زند، هر چند گاه‌ و بی‌گاه این مسئله را نیز تأیید می‌کند.

اصغر حسنی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره آلودگی آب شهر تهران٬ می گوید: نمی‌توان منکر این شد که آب قسمتی از مناطق جنوبی تهران از چاه‌های سطحی است که بدون تصفیه وارد سیستم آب شهری می‌شود٬ پس به‌طور حتم این آب شرب آلودگی‌هایی با خود به‌دنبال دارد٬ البته هنوز گزارشی از افزایش بیماری‌های گوارشی مرتبط با آب در تهران ابلاغ نشده است، اما آب آلوده موجب برخی بیماری‌های روده‌ای نیز می‌شود.


هادی حیدرزاده مشاور زیست محیطی شهردار تهران نیز احتمال آلودگی آب تهران به نیترات را تأیید و آن را مربوط به نبود شبکه فاضلاب شهری در این کلان‌شهر خوانده بود٬ از قضا مدیریت شبکه فاضلاب پایتخت ایران در میان کلان‌شهرهای دنیا، جزو ۱۰ شهر آخر به شمار می‌رود و این یعنی جان شهروندان و اکو سیستم منطقه در معرض خطر قرار دارد.

در آخرین اظهار نظر مسئولان کشور، پرویز سروری٬ عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: هم‌اکنون مهم‌ترین علت آلودگی آب شهر تهران٬ استفاده از چاه‌های آلوده شهر تهران است٬ از این رو براساس گفته‌های این نماینده بعضی از نقاط شهر تهران به بحران آلودگی آب نزدیک شده است.

 کلید حل آلودگی آب تهران در دستان سد ماملو

این نماینده مردم تهران٬ ری٬ شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی٬ با بیان این که بهترین راه برای حل مشکل آلودگی آب شهر تهران٬ انتقال آب از سد "ماملو" به مناطق جنوب و جنوب‌شرق تهران است٬ تأکید کرد: مسئولان باید برای خاتمه دادن به موضوع آلودگی آب تهران٬ طرح انتقال آب سد ماملو به تهران را به پایان برسانند.

حال باید منتظر اقدام‌ مسئولان استان تهران و وزارت نیرو باشیم تا ببینم که این افراد برای سلامت مردم استان تهران و حل مشکل آلودگی آب تهران چقدر تلاش می‌کنند.

بر اساس اظهار نظرهای کارشناسان، گفته می‌شود ظرفیت برداشت از سفره‌های آب زیرزمینی تهران کمتر از ۱۲۰ میلیون مترمکعب در سال است٬ اما بهره‌برداری در سال‌های اخیر تا ۳۰۰ درصد (سه برابر) افزایش یافته است.

این موضوع افزون‌بر ورود آلودگی بیشتر به آب شرب تهران و تهدید سلامتی شهروندان تهرانی، معضل‌های مربوط به نشست زمین و عواقب غیرقابل جبرانی به‌دنبال خواهد داشت٬ متأسفانه اطلاع‌رسانی غیرشفاف و سرپوش گذاشتن بر مسئله‌ای که به‌طور جدی با سلامتی مردم و به‌ویژه کودکان پایتخت در ارتباط است، می‌تواند موجب مشکلات حتی بیشتری در آینده نه چندان دور شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.93895s, 18q