مصرف سیگار مهمترین عامل ابتلا به سرطان مثانه است

۱۳۹۰/۰۶/۲۱ - ۱۱:۲۱ - کد خبر: 32964
سلامت نیوز : مهمترین عامل ابتلا به سرطان مثانه مصرف سیگار است و میزان خطر بستگی به مدت و مقدار مصرف سیگار دارد.
به گزارش مهر، دفتر سلامت جمعیت،‌ خانواده و مدارس وزارت بهداشت اعلام کرد: رشد سلولهای سرطانی در دیوراه مثانه که در بیشتر موارد به شکل یک توده گل کلمی است در صورت عدم درمان تومور ممکن است رشد کرده، به خارج مثانه گسترش یابد و یا حتی به اعضا دور دست دست اندازی کند.

بنابراین گزارش، شیوع سرطان مثانه در مردان بیشتر از زنان است و برخی از افرادی که مشاغل خاص دارند مانند کارگران صنایع شیمیایی، رنگ،‌ لاستیک،‌ مواد نفتی، چرم و چاپ بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به سرطان مثانه است.

این گزارش می افزاید: شایعترین علامت این سرطان وجود خون در ادرار است که ممکن است با چشم دیده شود،‌یا فقط با آزمایش ادرار تشخیص داده شود. وجود خون در ادرار در اکثر موارد بدون احساس درد است  اما در تعداد کمی از بیماران ممکن است همراه با تکرر،‌ فوریت و سوزش ادرار باشد.

بنابر اعلام دفتر سلامت جمعیت،‌ خانواده و مدارس وزارت بهداشت، مشاهده حتی یکی یک خون در ادرار می تواند علامتی از یک بیماری خطرناک باشد بنابراین افراد باید آن را جدی گرفته و حتما به پزشک مراجعه کنند. این بیماری با آزمایش کامل ادرار، سونوگرافی، عکس از قفسه سینه، اسکن استخوان و سیستوسکوپی تشخیص داده می شود.

بر اساس این گزارش، دوری از سیگار، اجتناب از قرار گرفتن در معرض تنفس مواد شیمیایی و نوشیدن مایعات زیاد می‌تواند خطر ابتلا به سرطان مثانه را در افراد کاهش دهد. نوشیدن مایعات زیاد، تولید ادرار را افزایش داده و در نتیجه مثانه فرد فعالیت بیشتری می‌کند این کار باعث می‌شود تا هر نوع ماده سرطانی‌زایی که ممکن است در ادرار وجود داشته باشد، رقیق شده و به این ترتیب مدت زمانی که این‌گونه مواد شیمیایی در مجاورت سلولهای مثانه باقی می‌مانند، محدود شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.49326s, 18q