چگونه از بروز «سینوزیت» پیشگیری كنیم؟

۱۳۹۰/۰۶/۲۱ - ۱۶:۳۰ - کد خبر: 33009
سلامت نیوز: سینوزیت، ورم و التهاب مخاط پوشاننده سینوسهای اطراف بینی در اثر عوامل مختلف است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، در حالت عادی ترشحات داخل سینوسها به درون فضای بینی تخلیه می‌شود و در هنگام ابتلا به سرماخوردگی و حساسیت و یا تحریک توسط آلوده کننده‌های محیطی، سینوسها ملتهب شده و در تخلیه ترشحات خود دچار مشکل می‌شوند. این وضعیت می‌تواند باعث احتقان و سپس عفونت سینوس شود.

در هر حال اگر غشاء مخاطی پوشاننده حفره بینی و سینوسها متورم شوند می‌توانند باعث انسداد در مسیر خروج ترشحات مخاطی شده و در سینوسهایی که ترشحات آنها نتوانند تخلیه شوند، امکان رشد باکتریها و قارچها بیشتر می‌شود.

به گزارش پایگاه اینترنتی مدگورو، اکثر سرماخوردگی‌ها که عامل آن یکی از ویروسهای ایجاد کننده سرما خوردگی هستند و باعث گرفتگی بینی می‌شوند، بعد از چند روز برطرف می‌شوند اما اگر سینوسها ملتهب شوند علائم دیگری مانند سردرد و یا تورم دردناک صورت ممکن است ایجاد شود. ممکن است از زمان شروع سینوزیت چند روز گذشته باشد که به آن سینوزیت حاد می‌گوییم و یا ممکن است یک مشکل طولانی مدت باشد و بدون درمان هیچوقت بطور کامل برطرف نشود که در این حالت به آن سینوزیت مزمن می‌گوییم. در كشور انگلیس سینوزیت حاد شایع است و در حدود سه نفر در هر هزار نفر را مبتلا می‌کند. سینوزیت مزمن شیوع کمتری دارد و یک نفر از هر هزار نفر به آن مبتلا می‌شوند.

علامت اصلی سینوزیت دردهای ضربان دار و احساس فشار در صورت است که با خم شدن به جلو بدتر می‌شود. سینوزیت پیشانی باعث درد در بالای ابرو می‌شود و پیشانی در هنگام لمس ممکن است دردناک باشد. سینوزیت فکی باعث درد در فک فوقانی و دندانها و گونه می‌شود و ممکن است با درد دندان اشتباه شود.

عود مجدد گرفتگی بینی بعد از برطرف شدن علائم سرماخوردگی، ترشحات سبزغلیظ یا زرد از بینی، علائم سرماخوردگی که به درمانهای معمولی جواب نمی‌دهد و بوی بد و دائمی در بینی از علائم دیگر بیماری هستند. همچنین سینوزیت می‌تواند باعث تب بالا، ضعف، احساس خستگی، از بین رفتن حس چشایی، بویایی و سرفه‌های خلط ‌دار شود که هنگام شب تشدید می‌شوند.

استنشاق دود سیگار یكی از عوامل مهم در بروز سینوزیت است. هم‌چنین هر عاملی که باعث التهاب و آزردگی مخاطی بینی به مدت طولانی و در نتیجه تورم مخاطی شود، باعث بروز سینوزیت مزمن می‌شود.

سیگار کشیدن و حتی در معرض دود سیگار بودن، مانند کودکانی که والدین سیگاری دارند، فرد را مستعد ابتلا به سینوزیت می‌کند.

برای اینکه در هنگام ابتلا به سرماخوردگی و یا حملات حساسیت به سینوزیت دچار نشوید باید سینوسهای خود را در این مواقع مرتب پاک کنید. همچنین توصیه می‌شود:

- از داروهای ضد احتقان خوراکی و یا قطره یا اسپری ضد احتقان بینی (برای دوره کوتاه) استفاده کنید.

- مرتب بینی خود را از ترشحات پاکیزه کنید.

- مقادیر زیادی آب بنوشید تا ترشحات بینی شما رقیق بماند.

- از مسافرتهای هوایی در مواقع ابتلا به سرماخوردگی و حساسیت پرهیز کنید و اگر مجبور به این کار هستید از اسپریهای ضد احتقان قبل از بلند شدن هواپیما استفاده کنید تا از انسداد سینوس و عدم تخلیه ترشحات آن جلوگیری شود.

- اگر مبتلا به حساسیت هستید از چیزهایی که باعث تحریک شما و شروع حساسیت و علائم آن می‌شود اجتناب کنید و در صورت ابتلا به حساسیت از آنتی هیستامین و اسپری بینی برای کنترل آن استفاده کنید.

- هوای منزل را مرطوب نگهدارید.

- از حیوانات خانگی دوری کنید.

- در صورت داشتن آلرژی، یک دوره درمان ضد آلرژی بصورت تزریقی استفاده شود.

- مصرف سیگار و الكل را قطع کنید.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.63523s, 18q