باطری ها را دور از دسترس کودکان قرار دهید

۱۳۹۰/۰۶/۲۳ - ۱۴:۱۳ - کد خبر: 33107
سلامت نیوز: اطری های كوچك كه در صورت تماس دهانی می توانند باعث مسمومیت شوند، در مكانی مطمئن نگهداری و حتما به اندازه نیاز تهیه شوند.

كارشناس آموزش اداره پیشگیری از حوادث اورژانس كشور اظهار داشت: یكی از وظایف مهم والدین، محافظت كودكان از قرار گرفتن در معرض مواد سمی مانند داروها، مواد شیمیایی و دیگر مواد خطرناك موجود در منازل است و مسمومیت با قرص ها، بزرگترین مخاطره را از این نظر ایجاد می كند.

 آرزو دهقانی افزود: در دقایق و ساعات اولیه بعد از خوردن قرص ها، تهوع، استفراغ، اسهال و خونریزی دستگاه گوارش ممكن است اتفاق بیافتد كه این مشكلات ممكن است تا حد شوك، اغماء، تشنج و حتی مرگ نیز پیش برود.

وی ادامه داد: اگر كودك بعد از خوردن تصادفی قرص، ظاهرا هیچ علامتی نداشت یا عوارضی ظاهر نشد، باید توسط پزشك ارزیابی شود تا از عدم وجود آثار و علائم مسمومیت مطمئن شویم زیرا آهن موجود در قرص های جذب شده از روده كوچك بلافاصله می تواند وارد جریان خون شود.

كارشناس آموزش اداره پیشگیری از حوادث اورژانس كشور تصریح كرد: فقط یك راه مطمئن جهت جلوگیری از مسمومیت اتفاقی با این مواد وجود دارد و آن این كه مواد مسمومیت زا كاملا دور از دسترس بچه های كوچك نگهداری شوند و والدین یك بار در ماه داروها را بررسی و همه داروهای تاریخ گذشته را بیرون بریزند.

دهقانی افزود: لازم است قفل های ایمن بر روی درب كابینت نگهداری این مواد كار گذاشته شود یا این وسایل در قفسه های خارج از دسترس كودكان مانند ظروف قفل دار نگهداری شوند.

وی در ادامه به والدین توصیه كرد: بچه ها به سرپرستی و نظارت دائمی بزرگترها نیاز دارند و هرگز نباید توانایی بچه ها را در باز كردن ظروفی كه به ظاهر ایمن هستند، نادیده بگیرند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.10787s, 19q