بیش از60 درصد كودكان دچار رینوسینوزیت، بدون نیاز به آنتی بیوتیك درمان می‌شوند

۱۳۹۰/۰۶/۲۶ - ۱۲:۰۶ - کد خبر: 33181
سلامت نیوز :دبیر علمی سومین كنگره بین‌المللی راینولوژی ایران گفت: بیش از 60 درصد كودكان دچار رینوسینوزیت چركی بدون نیاز به آنتی بیوتیك درمان می‌شوند. این درحالیست كه اكثر پزشكان برای درمان این بیماری آنتی‌بیوتیك تجویز می‌كنند.

به گزارش  ایسنا، دكتر علی اصغر شیرازی با بیان  این مطلب افزود: رینوسینوزیت در كودكان به دلیل آن كه هنوز سیستم ایمنی بدون آنان كامل نشده، چندین برابر شایع‌تر از بزرگسالان است.

وی ادامه داد: رینوسینوزیت با یك سرماخوردگی ساده شروع می‌شود و در صورت درمان نشدن به موقع عفونت از پشت بینی به «شیپور استاش» گوش انتقال می‌یابد.

دكتر شیرازی از تورم لوزه سوم كه بر اثر عفونی شدن، باعث تنگی مسیر تنفس و خرخر در خواب و تنفس با دهان باز می‌شود به عنوان دیگر عوارض شایع رینوسینوزیت نام برد.

وی افزود: رینوسینوزیت با درمان‌های طبی مناسب و در بسیاری از موارد، بدون درمان هم بهبود می‌یابد؛ اما در مواقعی كه درمان صحیح صورت نگیرد به صورت رینوسینوزیت مزمن بروز می‌كند.

به گفته دبیر سومین كنگره بین‌المللی راینولوژی ایران، گرفتاری دایمی و احساس پری در بینی، ترشحات چركی از بینی، ترشحات پشت حلق، ایجاد سرفه‌های مزمن و بوی بد دهان از شایع‌ترین عوارض رینوسینوزیت است.

وی ادامه داد: با توجه به این كه یكی از معضلات درمان كودكان دچار رینوسینوزیت مزمن، چگونگی درمان این كودكان است و بر سر مساله درمان كودكان میان متخصصان گوش و حلق و بینی، اطفال و عفونی اختلاف نظر وجود دارد در سومین كنگره بین‌المللی راینولوژی ایران قصد داریم به شیوه‌های صحیح درمان كودكان مبتلا به رینوسینوزیت بپردازیم.

دكتر شیرازی گفت: مساله مهم این است كه نبایستی به هیچ عنوان عفونت‌های ویروسی را با آنتی بیوتیك درمان كرد. حتی درمواردی كه فرد دچار عفونت‌های چركی است، نباید درمان آنتی بیوتیك را از روز اول شروع كرد.

وی از درمان‌های محافظتی به جای تجویز آنتی بوتیك، رژیم غذایی مناسب مانند استفاده از سوپ و مایعات گرم و مصرف ویتامین‌ها در كنار استراحت، استفاده از بخور سرد و گرم و شست‌وشوی بینی می‌توان به عنوان درمان‌های پذیرفته شده‌ای نام برد كه بدون نیاز به استفاده از آنتی بیوتیك‌ها سبب درمان بیماری می‌شود.

دبیرعلمی سومین كنگره بین‌المللی راینولوژی ایران هشدار داد: استفاده از آنتی بیوتیك‌ها در مواردی می‌تواند، باعث مقاومت میكروبی و مشكلات بعدی آن شود.

گفتنی است،‌ سومین كنگره بین‌المللی راینولوژی ایران با همكاری آكادمی جراحی پلاستیك صورت اروپا 12 تا 15 مهرماه امسال در مركز همایش‌های رازی تهران برپا می‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.04952s, 18q