موادی که میکروب وبا را در غذا میکشد

۱۳۹۰/۰۶/۲۶ - ۱۳:۳۸ - کد خبر: 33191
موادی که میکروب وبا را در غذا میکشد
سلامت نیوز : در صورت مشاهده هرگونه اسهال آبكی به یكی از مراكز درمانی مراجعه كنید.
 رئیس بیمارستان خمین اراک افزود: علائم وبا در ابتدا به صورت اسهال آبكی و سفید رنگ و حجیم شبیه آب برنج و دل درد خفیف آغاز و در صورت عدم مراجعت شخص به پزشك به دلیل شدیدتر شدن اسهال و كاهش آب بدن، فرد بیمار دچار خشكی پوست می شود.
دكتر سید جواد موسوی فرد استفراغ بدون حالت تهوع قبلی، اسهال بدون درد و زور و پیچ شكم همراه با گرفتگی (اسپاسم) و درد عضلات پشت ساق پا، تشنگی فراوان، كم شدن یا قطع شدن ادرار را از دیگر علائم این بیماری عنوان كرد.
وی افزود: فرد بیمار مقدار زیادی الكترولیت، سدیم، پتاسیم، كلسیم و مواد ضروری بدن را از طریق مدفوع دفع می كند كه این امر باعث بروز علائمی نظیر سرگیجه، ضعف عمومی بدن و تپش قلب در فرد بیمار شده كه در صورت عدم درمان می تواند به فوت بیمار منجر شود.
وی اظهار داشت: وبا بیماری است كه از طریق آب توسط باكتری ویبریو كلرا ایجاد و بیشترین راه انتقال آن از طریق مدفوع انسانی، آب و مواد غذایی آلوده و خوردن سبزی‌هایی كه در هنگام كاشته شدن با كود انسانی و پساب تغذیه می شود، است.
رئیس بیمارستان خمین اراک ادامه داد: شخصی كه به بیماری وبا مبتلاست هر بار كه به توالت می رود، میلیون ها میكروب از او دفع می شود بنابراین فرد بیمار هر وسیله ای از دستگیره در تا صابون را به میكروب وبا آلوده می كند.
وی بیان كرد: چون میكروب هایی كه به صابون جامد منتقل شده اند به نفر بعدی منتقل می شوند پس بهتر است از مایع برای شستشوی دست استفاده شود.
دکتر موسوی فرد،با تاكید بر اینكه پیشگیری مقدم بر درمان است،گفت: از آب های جوشیده و ضد عفونی شده و غذاهای كاملاً پخته و داغ استفاده شود.
وی ادامه داد:میوه ها و سبزیجات قبل از مصرف باید شستشو،انگل زدایی و ضد عفونی شوند و تا جایی كه ممكن است از مصرف سالاد و سبزیجات حتی در خانه خودداری شود.
رئیس بیمارستان خمین در پایان گفت: میكروب این بیماری در مقابل اسید معده حساس بوده و از بین می رود و به مردم توصیه می شود از غذاها و مواد خوراكی اسیدی همچون آب لیمو، لیمو ترش و آب غوره استفاده كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.5834s, 18q