آیا مگس پران چشم خطرناك است؟

۱۳۹۰/۰۶/۲۷ - ۱۷:۴۰ - کد خبر: 33282
سلامت نیوز: مایع زجاجیه مایع شفاف و ژله مانندی است كه داخل چشم را پر می‌كند و در حالت عادی شفاف و فاقد سلول است. اما گاهی در این مایع ذرات و توده‌هایی شكل می‌گیرد كه ممكن است ناشی از چسبندگی و ضخیم شدن رشته‌های زجاجیه، جمع شدن سلول‌های التهابی در زجاجیه و یا خونریزی در داخل چشم باشند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، مگس پران در حقیقت سایه این ذرات و توده‌های شناور در مایع زجاجیه است كه بر روی شكبه می‌افتد و فرد گاهی آن را به صورت نقاط یا لكه‌های كوچك شناور می‌بیند. این نقاط اغلب در هنگام نگاه كردن به یك سطح صاف مثل دیوار سفید یا آسمان آبی قابل مشاهده است. مگس پران ممكن است به صورت اشكال مختلفی از قبیل نقاط كوچك، دایره، خط، لكه یا تار عنكبوت به نظر برسد.

علت مگس پران چیست؟

رشته‌های موجود در زجاجیه در بچه‌ها و افراد جوان معمولا بسیار ظریف هستند و دیده نمی‌شوند، اما با بالا رفتن سن این رشته‌ها ضخیم‌تر شده و در بعضی مواقع به هم می‌چسبند و باعث ایجاد كدورت می‌شوند و سایه این كدورت بر روی شبكیه به صورت مگس پران احساس می‌شود. به علاوه در بسیاری از افراد مسن بخشی از رشته‌های محیطی زجاجیه كه به شبكیه متصل هستند، از جای خود كنده شده و به داخل بخش‌ مركزی زجاجیه شناور می‌شوند این حالت كه جداشدگی خلفی زجاجیه نامیده می‌شود، شایع‌ترین علت ایجاد مگس پران در سنین بالا است.

جداشدگی خلفی زجاجیه در شرایط نزدیك بینی، سابقه جراحی كاتاراكت، سابقه جراحی با لیزر YAG در چشم و سابقه التهاب بخش‌های خلفی چشم شایع‌تر است.

ظهور مگس پران ممكن است به صورت هشدار دهنده و نشانه مشكلات جدی‌تر باشد، به خصوص زمانی كه به صورت ناگهانی پیشرفت كند. در صورتی كه مگس پران جدید به خصوص در سنین بیشتر از 45 سالگی ایجاد شود، مراجعه به چشم پزشك در اولین فرصت توصیه می‌شود.

آیا مگس پران همیشه خطرناك است؟

مگس پران در بسیاری از موارد خطرناك نیست، اما در صورتی كه مایع ژله‌ای زجاجیه چروك خورده و از دیوار چشم جدا شود، ممكن است در شبكیه سوراخ كششی ایجاد شود. این حالت گاهی باعث خونریزی‌های كوچك در چشم می‌شود كه ممكن است به صورت مگس پران جدید به نظر برسد. سوراخ شبكیه همیشه یك عارضه خطرناك است، چرا كه می‌تواند منجر به جداشدگی شبكیه شود.

آیا مگس پران از بین می‌رود؟

مگس پران ممكن است علامتی از كشش در شبكیه باشد كه می‌تواند خطرناك باشد. اگر سوراخ كششی شبكیه درمان نشود، گاهی شبكیه از قسمت خلفی چشم كنده می‌شود كه تنها درمان آن جراحی است.

سایر مگس پران‌ها اغلب بی‌ضرر هستند و به مرور از بین می‌روند و یا به تدریج كوچك می‌شوند، به گونه‌ای كه فرد به آنها عادت می‌كند و نیاز به درمان ندارند. در اغلب موارد، برای از بین بردن مگس پران به جراحی نیاز نیست. حتی اگر مگس پران به مدت چند سال وجود داشته باشد در صورتی كه به طور ناگهانی مورد جدیدی ایجاد شود، معاینه توسط چشم پزشك ضروری است.

جرقه (Flashing) چیست؟

احساس وجود نور در میدان بینایی بدون وجود محرك نوری واقعی را فلاشینگ یا جرقه می‌نامند كه ممكن است به صورت خطوط درخشان صاعقه مانند و یا اجسام ریز درخشنده به نظر برسد. جرقه ممكن است فقط در یك نقطه خاص میدان بینایی دیده شود و یا به صورت نقاط ریز متعدد در بخشی از میدان بینایی درآید. احساس دیدن جرقه معمولا فقط چند لحظه طول می‌كشد، اما غالبا تكرار می‌شود و در محیط‌های تاریك جرقه‌ها بیشتر تظاهر می‌كنند. به علاوه حركات ناگهانی سر یا چشم‌ها ممكن است باعث دیدن جرقه شود. باید به خاطر داشت از انجام حركاتی كه باعث ایجاد جرقه می‌شوند پرهیز شود، زیرا این حركات عملا باعث افزایش كشش بر روی شبكیه و افزایش احتمال ایجاد سوراخ شبكیه می‌شوند.

 علت جرقه چیست؟

همانطور كه قبلا گفته شد با افزایش سن رشته‌های زجاجیه ضخیم‌تر شده و به هم چسبندگی پیدا می‌كنند. چسبندگی رشته‌های زجاجیه ممكن است باعث كشیده شدن پرده شبكیه شود. از آنجا كه پاسخ سلول‌های شبكیه به محرك‌ها به صورت درك نور است، هر عاملی كه سلول‌های شبكیه را تحریك كند در مغز به عنوان نور تفسیر می‌شود. به همین علت وقتی شبكیه تحت كشش قرار گیرد جرقه‌های نوری دیده می‌شوند. جرقه‌های نور ممكن است به مدت چند هفته تا چند ماه (به صورت متناوب) دیده شده و از بین بروند. در سنین بالاتر جرقه شایع‌تر است. در صورت بروز ناگهانی جرقه در اولین فرصت با چشم پزشك تماس بگیرید.

 علل غیرچشمی جرقه كدامند؟

افراد مبتلا به میگرن، اغلب نوع دیگری از جرقه را تجربه می‌كنند. این جرقه‌ها كه ناشی از انقباض (اسپاسم) عروق خونی مغز هستند، به صورت خطوط زیگزاگی لرزان یا نقاط بزرگ شونده دیده می‌شوند. معمولا این جرقه‌ها ابتدا در وسط میدان بینایی ظاهر می‌شوند و در مدت 15 تا 20 دقیقه به تدریج به كناره‌های میدان بینایی كشیده شده، كم كم محو می‌شوند.

پس از آن، سردرد شروع می‌شود كه معمولا یك طرفه و ضربان‌دار است. البته در برخی از افراد تنها جرقه رخ می‌دهد و سردرد اتفاق نمی‌افتد. این حالت را «میگرن چشمی» می‌گویند. یك نكته مهم آن است كه جرقه ناشی از میگرن هم زمان در هر دو چشم دیده می‌شود، اما جرقه ناشی از مشكلات چشمی فقط در چشم مبتلا تظاهر می‌كند.

علت دیگر جرقه، برخورد ضربه ناگهانی به سر است كه ممكن است باعث شود تا فرد به مدت چند ثانیه جرقه‌های درخشان كوچكی ببیند.

معاینه چشم‌ها

وقتی كه چشم پزشك چشم‌های شما را معاینه می‌كند، گاهی لازم است مردمك چشم توسط قطره چشمی مخصوص گشاد شود. در طی معاینه، چشم پزشك بخش‌های مختلف چشم از قبیل شبكیه و زجاجیه را به دقت بررسی خواهد كرد. در صورتی كه از قطره‌های گشاد كننده مردمك برای معاینه چشم‌های شما استفاده شود، برای بازگشت به منزل باید یكی از همراهان شما رانندگی كند و انجام رانندگی توسط شما می‌تواند منجر به تصادف شود.

مگس پران و جرقه‌های نور با افزایش سن شایع‌تر می‌شوند. در حالی كه همه مگس پران‌ها و جرقه‌ها خطرناك نیستند، بهتر است برای اطمینان بیشتر از عدم آسیب به شبكیه معاینه‌های كامل چشم پزشكی صورت گیرد.

گاهی با یك نوبت معاینه نمی‌توان علت دقیق مگس پران را تشخیص داد. در این حالت اغلب لازم است معاینه در فواصل 2 تا 3 هفته یك بار تكرار شود تا زمانی كه مطمئن شویم علت خطرناكی وجود ندارد.

یك نكته مهم آن است كه جرقه حتی اگر با پارگی شبكیه همراه باشد معمولا پس از چند روز تا چند هفته خود به خود از بین می‌رود و مگس پران هم حتی در صورت همراهی با پارگی شبكیه پس از چند هفته كوچك می‌شود. بنابراین در افرادی كه جرقه یا مگس پران جدید ایجاد شده حتی اگر خود به خود خوب شده باشد لازم است معاینه كامل چشم انجام شود.

در صورت به وجود آمدن شرایط زیر در اولین فرصت به پزشك مراجعه كنید:

- زمانی كه مگس پران جدید به صوت ناگهانی ظاهر شود (حتی اگر پس از چند هفته خود به خود برطرف شده باشد)

- مگس پران قدیمی كه جدیدا بزرگ‌تر شده یا تغییر دیگری پیدا كرده است.

- مگس پرانی كه همراه با جرقه باشد (حتی اگر پس از چند روز جرقه خود به خود برطرف شده باشد)

- مگس پرانی كه همراه با كم شدن یا تاری دید و احساس وجود پرده در جلوی چشم باشد (این علامت بسیار مهم است و ممكن است ناشی از كنده شدن بخشی از شبكیه باشد كه به درمان فوری نیاز دارد)

- مگس پرانی كه با از دست دادن دید محیطی همراه باشد (دیدن سایه در اطراف میدان بینایی)
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.39779s, 18q