استانهای تهران، البرز و شمالی كانون وبا/ سیل پاكستان نگران كننده است

۱۳۹۰/۰۶/۲۹ - ۱۰:۰۲ - کد خبر: 33387
سلامت نیوز: رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت با اشاره به کاهش شدت وبا در کشور، کانون این بیماری را در دوره شدت همه‌گیری استان‌های تهران، البرز و شمال کشور دانست و گفت: با سیل پاکستان و تردد غیرقانونی اتباع این کشور از تشدید وبا نگرانیم.

محمد مهدی گویا در گفت و گو با فارس، افزود: پس از اوج شیوع بیماری وبا در حدود دو هفته گذشته اکنون موارد بروز این بیماری در کشور کاهش پیدا کرده است که امیدواریم کماکان این روند ادامه پیدا کند، ما با توجه به اقدامات کنترلی، آگاهی رسانی و محدودیت استفاده از سبزی و کاهو به آینده خوش‌بین هستیم و انتظار نداشتیم طی این مدت کوتاه بتوانیم روند رو به رشد این بیماری را کنترل کنیم.

وی ادامه داد: با این وجود انتظار داریم ظرف مهر ماه نیز مواردی از این بیماری را در کشور داشته باشیم، آماده باش تمام مراکز بهداشتی و درمانی کشور برای کنترل این بیماری تا آخر مهر ادامه دارد اما امیدواریم با کنترل این بیماری این آماده باش بعد از مهر لغو شود.

رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت اضافه کرد: هنوز نگرانی ها بر طرف نشده است، سیل پاکستان بسیار نگران کننده است زیرا باعث شیوع بیشتر این بیماری در این کشور می شود و متأسفانه تردد غیر قانونی اتباع این کشور به شیوع این بیماری در کشور ما دامن می‌زند.

گویا گفت: اگر اقدامات کنترلی هنگام ورود پاکستانی ها به کشور به موقع انجام شود می توانیم بیماری را کنترل کنیم این کار با شناسایی بیمارانی که دارای علائم بیماری هستند در مرزها باید صورت گیرد که در مورد اتباعی که قانونی وارد کشور می‌شوند این کار انجام می شود اما متأسفانه بخشی از اتباع افغانی به صورت غیر قانونی وارد می‌شوند که امکان شناسایی به موقع و دسترسی آنها وجود ندارد.

وی ادامه داد: اتباع پاکستانی که مبتلا به بیماری وبا هستند و وارد کشور می شوند منبع آلودگی محسوب می شوند و به سرعت می توانند این آلودگی را به جامعه منتقل کنند و بخش  مهمی از مردم را به این بیماری مبتلا کنند.

رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت در پاسخ به این پرسش فارس که تعداد موارد ابتلا و مرگ این بیماری در کشور ما طی امسال چقدر بوده و کانونهای شیوع بیماری کجاها بوده است گفت: تعداد موارد ابتلا و مرگ را فعلاً نمی‌توانیم اعلام کنیم و بعد از تمام همه‌گیری بیماری بر اساس سیاست وزارت بهداشت آمارها اعلام می شود اما طی دوره شیوع بالای این بیماری استانهای تهران، البرز و استانهای شمالی کشور مهمترین کانونهای این بیماری بودند.

وی ادامه داد: در استان البرز و شهرستان کرج استانداری و فرمانداری همکاری بسیار  خوبی برای کنترل این بیماری با وزارت بهداشت داشتند که منجر به کنترل نسبی این بیماری شد و با همکاری دستگاههای دیگر به سرعت جلوی آبیاری مزارع با فاضلاب خام تا حدی که امکان داشت گرفته شد.

گویا گفت: سبزی هایی که در حاشیه تهران و کرج کشت می‌شوند هنوز در مواردی با فاضلاب خام آبیاری می‌شوند و چون این سبزی‌ها به اقصی نقاط کشور می‌روند، سرو سبزی و کاهو را در تمام اغذیه فروشی های کشور ممنوع اعلام کردیم، این ممنوعیت همچان به قوت خود باقی است.

وی ادامه داد: همکاری برخی دستگاههای اجرایی و به خصوص تلاش بی وقفه بهورزان در خانه های بهداشت و پرسنل مراکز بهداشتی و درمانی در کنترل نسبی این بیماری بسیار موثر بود اما آماده باش وزارت بهداشت حداقل تا پایان مهر ادامه دارد و امیدواریم تا آن زمان این مشکل بر طرف شده باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.3722s, 18q