هشدار كارشناس آسیب های اجتماعی نسبت به افزایش روز افزون اعتیاد در میان جوانان

۱۳۹۰/۰۶/۲۹ - ۱۱:۲۶ - کد خبر: 33409
سلامت نیوز: یك كارشناس آسیب های اجتماعی نسبت به افزایش روز افزون اعیتاد در میان جوانان كشور هشدار داد و گفت: وزارتخانه های آموزش و پرورش، علوم و بهداشت می باید به توسعه و تقویت برنامه های پیشگیری از مصرف مواد مخدر در میان قشر نوجوان و جوان اقدام كنند.

بابك محبوب در گفت و گو با ایرنا افزود: مصرف مواد مخدر بویژه داروهای روانگردان رشد چشمگیری در میان جمعیت جوان كشور دارد كه بسیار نگران كننده است.

وی با بیان این كه برنامه‌های اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی مستمر و عمیق در باره عوارض، پیامدها و تبعات سو مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی از نیازهای اساسی جامعه است، اظهار داشت: باید برنامه‌های آموزشی با رویكرد آموزش مهارت‌های زندگی از جمله تصمیم‌گیری، ارتباطات فردی و اجتماعی، تفكر و خلاقیت، مقاومت در برابر خواسته‌های نامشروع
دیگران و نه گفتن، ابراز وجود، مهارت تقویت معنویت و موضوعات دینی، مهارت مراقبت و صیانت جنسی برای جوانان اجرا شود.

محبوب افزود: همچنین باید مهارت خودكنترلی و خویشتن نگهبانی، مهارت استفاده مناسب از زمان و غنی‌سازی اوقات فراغت، خودشناسی، نفی رفتارهای پرخطر و ایجاد نگرش منفی نسبت به مصرف مواد اعم از سیگار، قلیان و مواد مخدر صنعتی و شیمیایی متناسب با شرایط گروه سنی را به جوانان ارائه كرد.

وی گفت: باید كانون ها و تشكل های دانش‌آموزی و دانشجویی برای اجرای برنامه‌های مؤثر در جهت پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و مواد مخدر فعال شوند.

این كارشناس آسیب های اجتماعی، ایجاد اتاق فكر با هدف نهادینه سازی تفكر قبل از عمل، هم‌اندیشی و تولید ایده‌های جدید در حوزه ارتقای سلامت با توجه به شرایط ناپایدار الگوها برای نوجوانان و جوانان كشور را از دیگر گام های اساسی در جهت پیشگیری از اعتیاد عنوان كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11262s, 18q