بیمه سلامت دوپینگی برای اقتصاد سلامت

۱۳۹۰/۰۶/۳۰ - ۱۱:۵۷ - کد خبر: 33500
سلامت نیوز: عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تشکیل بیمه سلامت ایرانیان را یکی از مهمترین مقوله های اقتصادی سلامت در کشور خواند و گفت: مهمترین پیامد اجرا و تشکیل صندوق بیمه سلامت ایرانیان در کشور، ارایه خدمات درمانی یکسان به بیمه شدگان و جلوگیری از به هدر رفتن منابع در نظام مالی سلامت است.

علی اصغر حسنی در گفتگو با خانه ملت مهمترین مشکل حوزه سلامت کشور را بی سامانی دربخش بیمه های درمانی دانست و گفت : بیمه‌های مختلفی درحوزه سلامت کشور وجود دارد که خدمات دهی متفاوت آنها موجب نقض عدالت شده است.

نماینده مردم لارستان و خلج درمجلس شورای اسلامی ادامه داد : هر ارگانی برای خود بیمه‌ای را ارائه می دهد آموزش و پرورش بیمه طلایی دارد و وزارت نفت بیمه‌ای دیگر دارد و روستاییان بیمه روستای ،که خدمات هر کدام متفاوت است.

وی افزود : هم اکنون سازمان‌های بیمه‌گر متفاوتی در کشور شامل بیمه خدمات درمانی، تامین اجتماعی، خدمات درمانی نیروهای مسلح، کمیته امداد امام خمینی (ره) و بانک‌ها در کشور فعالیت دارند که خدمات درمانی متفاوتی در قالب صندوق‌های مختلف بیمه‌ای به بیمه شدگان ارایه می‌دهند.
این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه تجمیع بیمه‌ها و تشکیل سازمان بیمه سلامت، مهمترین مقوله های اقتصادی سلامت در کشوراست ، گفت : مهمترین پیامد اجرا و تشکیل صندوق بیمه سلامت ایرانیان در کشور، ارایه خدمات درمانی یکسان به بیمه شدگان و جلوگیری از به هدر رفتن منابع در نظام مالی سلامت است.

حسنی با استناد به ماده ۴۲ قانون برنامه پنجم توسعه که بر ادغام سازمان های بیمه‌گر در کشور و تشکیل صندوق بیمه سلامت ایرانیان تاکید می‌کند،گفت : وجود سازمان‌های بیمه‌گر متفاوت در کشور، موجب بروز معضلات متعددی ازجمله هم پوشانی بیمه‌ها در کشور، چندگانگی در مراکز ارایه کننده خدمات درمانی و تفاوت در نوع خدمات و فرانشیز پرداختی به بیمه شدگان است که در این زمینه مقرر شد سازمان بیمه سلامت، تشکیل شود.
وی در انتقاد از وضعیت فعلی بیمه خدمات درمانی درکشور گفت:خدماتی که اکثر بیمه‌ها به مردم می‌دهند بسیار کم است و.به درد مردم نمی خورد ،در موارد زیادی بیمار نمی‌تواند داروهای مورد نیاز خود را با استفاده از دفترچه‌های بیمه از داروخانه خریداری کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه تعداد زیادی از مردم تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نیستند گفت : در قانون هدفمند شدن یارانه‌ها قرار شد ۱۰درصد از درآمد حاصل از اجرای این قانون به حوزه سلامت اختصاص یابد تا کسانی که تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نیستند ، از این محل بیمه شوند.

حسنی معتقد است بیمه سلامت برای مردم باید به صورت کارت هوشمند درآید تا پرونده بیمار را در حافظه خود داشته باشد.

وی گفت:اگر بیمه سلامت ایرانیان به صورت کارت های هوشمند باشد وقت بیمار و پول اوهدر نمی‌رود و نیازی به تکرار بسیاری از آزماش‌های بی مورد که به دلیل عدم دسترسی به پرونده بیمار است وجود ندارد.

وی در پایان با بیان اینکه زمان مشخصی برای اجرایی شدن این طرح تعیین نشده است، اظهار داشت : این طرح به تدریج و در طی برنامه پنجم توسعه انجام می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.81417s, 19q