آلودگی هوا و استرس 2 عامل مهم سرطان‌زا

۱۳۹۰/۰۷/۰۳ - ۱۰:۲۸ - کد خبر: 33572
سلامت نیوز: عضو کمیته علمی ششمین کنگره انجمن علمی جراحان عمومی کشور با هشدار نسبت به افزایش شیوع انواع سرطان‌ها در کشور گفت: آلودگی هوا و استرس از عوامل مهم در بروز سرطان‌ها هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس به نقل از دبیرخانه ششمین کنگره انجمن علمی جراحان عمومی کشور، رضا آرمین با بیان این مطلب اظهار داشت: هوای آلوده حاوی انواع مواد کارسینوژن (سرطان‌زا) است و استرس‌های روحی - روانی هم مقاومت بدن را در برابر عوامل بیماری‌زا کاهش می‌دهد از این‌رو از این 2 به عنوان عوامل سرطان‌زا یاد می‌شود.
 
به گفته ‌وی، با کاهش مقاومت بدن براثر استرس بدن قادر به از بین بردن سلول‌های سرطانی نیست.
 
عضو کمیته علمی ششمین کنگره انجمن علمی جراحان عمومی کشور از عوامل محیطی، ژنتیک و مصرف برخی غذاها به عنوان سایر عوامل سرطان‌زا نام برد و افزود: به عنوان مثال نوشیدن چای داغ و جویدن ماده‌ای موسوم به "ناس" افزایش موارد سرطان‌های دستگاه گوارش و مری را در خطه‌ای از شمال کشور نظیر استان گلستان و گنبدکاووس را رقم زده است.
 
آرمین با بیان اینکه بااین وجود هنوز علت اصلی بروز سرطان ناشناخته است، گفت: در کشور ژاپن سرطان معده، در آمریکا سرطان کولون و در زنان ایرانی سرطان پستان و کولون شایع است که خود گویای تاثیر فاکتور محیطی در بروز سرطان‌هاست.
 
وی استعمال مواد دخانی، مصرف الکل، چاقی و پرخوری را از دیگر علل بروز سرطان برشمرد و افزود: بی‌اشتهایی، کم‌خونی، کاهش وزن ناگهانی از علائم و نشانه‌های بروز سرطان است و در بسیاری از کشورها برای تشخیص زودهنگام و درمان موثر سرطان کولون آزمایش مدفوع از نظر وجود خون مخفی از پس از 45 سالگی انجام می‌دهند.
 
عضو کمیته علمی ششمین کنگره انجمن علمی جراحان عمومی کشور به زنان توصیه کرد تا با خودآزمایی بالینی Self Examination و شناسایی توده‌های سرطانی در پستان با مراجعه زودهنگام به پزشک درمان را در مراحل اولیه بیماری دریافت کنند.
 
آرمین یادآور شد: در ششمین کنگره انجمن علمی جراحان عمومی که با عنوان "مدیریت عود و عوارض سرطان‌های شایع پس از درمان در ایران 11 تا 13 آبان 90 در مرکز همایش‌های بین‌المللی رازی برگزار می‌شود نحوه مدیریت عود و عوارض سرطان‌های دستگاه گوارش به عنوان یکی از شایع‌ترین سرطان‌های ایران بررسی می‌شود و شرکت در این کنگره برای عموم آزاد است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.23377s, 18q