١٠ واقعیت درباره خواب دیدن

۱۳۹۰/۰۷/۰۳ - ۱۵:۵۳ - کد خبر: 33644
١٠ واقعیت درباره خواب دیدن
سلامت نیوز : خواب یکی از رمزآلودترین تجارب بشر در طول زندگی اش است. در ادامه حقایقی که شاید خیلی‌ها در مورد خواب ندانند آورده شده است.خواب‌ها مى‌توانند جالب، هیجان‌انگیز، وحشتناک و یا صرفاً عجیب و غریب و غیرعادى باشند. در این مقاله با ١٠ واقعیت درباره خواب که توسط پژوهشگران کشف شده است آشنا مى‌شویم.


۱-شما ۹۰ درصد خوابهایتان را فراموش می‌کنید.

با ۵ دقیقه پیاده روی پس از بیدار شدن از خواب نیمی‌از خوابتان فراموشتان می‌شود و پس از ۱۰ دقیقه ۹۰ درصد آن فراموش میگردد.

۲-افراد کور هم خواب می‌بینند

افرادی که کور مادرزاد نیستند، مانند بقیه خواب میبینند و در خواب تصاویری مشخص در برابر دیدگان آنها ظاهر می‌گردد. افرادی که کور مادرزاد هستند تنها در خواب حس لامسه و بویایی شان کار میکند و میتوانند همان تجربه ای که در محیط عادی دارند را در خواب داشته باشند.

۳- خواب‌هایی که مردان و زنان میبیند با هم تفاوت دارد.

همه انسان‌ها خواب میبینند اما آنچه زنان و مردان میبینند هم از لحاظ محتوا و هم از لحاظ واکنش‌های فیزیکی بدن با هم تفاوت دارد. مردان در خواب بیشتر مردان دیگر را میبینند اما زنان هم مردان و هم زنان دیگر را به طور مساوی در خواب میبینند. حالات جنسی زن و مرد در خواب به حالات جنسی آنها رد واقعیت مرتبط است هر چه در واقعیت برای آنها خوشایند است و رخ می‌دهد در خواب نیز همان باری آنها رخ میدهد.

۴-امکان ارضا شدن در خواب وجود دارد

این امکان تنها در زمانی که شما تصاویری واضح از رابطه و یا حس جنسی در خواب داشته باشید رخ میدهد. تمامی‌حالات فیزیکی مشابه در خواب رخ می‌دهد. اما به دلیل مجازی بودن احساسات به سرعت به نقطه اوج رسیده و به شدیدترین حالت این اتفاق رخ می‌دهد.

۵- ما تنها آنچه را که میدانیم خواب میبینیم

خواب‌های ما معمولا مملو از اتفاقات و چیزهای عجیب و غریب است اما نکته جالب اینجاست که تمام این عجایب و غرایب با آنچه که ما میدانیم و می‌شناسیم درست شده اند. شاید شی ای را در خواب ببینیم که هرگز ندیده ایم اما اجزا آن مسلما چیزهایی است که ما زمانی ملاقات و یا حس کردهایم. همچنین بر طبق تحقیقات به عمل آمده تمامی‌چهره‌هایی که در خواب میبینیم در طول زندگی حتما مشاهده کرده ایم ولی شاید دیدار آنقدر کوتاه بوده که به خاطر نسپرده ایم.

۶- عده معدودی خواب‌های سیاه و سفید میبینند

۴ درصد افراد بینا در تمام طول عمر خود خواب‌های سیاه سفید میبینند و بقیه یا همیشه خواب‌های رنگی میبینند و یا گاهی رنگی و گاهی سیاه و سفید خواب میبینند جالب است در تحقیقی که در بین سال‌های ۱۹۱۵ تا ۱۹۵۰ انجام شد ۱۲ درصد افراد خواب‌های سیاه سفید میدیدند اما از همین افراد در سال ۱۹۶۰ مجددا تست گرفته شد و این میزان به ۴٫۴ درصد رسید، به نظر می‌رسد مشاهده تصاویر سیاه و سفید سینما و تلویزیون روی خواب افراد تاثیر میگذارد.

۷- خواب‌ها ممکن است سبب بیماری‌های روانی شوند

بر طبق تحقیقات به عمل کسانی که بیماری‌های روانی دارند خواب‌هایی مشابه آنچه بر آنها می‌گذرد میبینند همچنین کسانی که خواب‌های پر استرس میبینند بیشتر در معرض بیماری‌های ناشی از استرس روانی قرار دارند.

۸- حیوانات هم خواب میبینند

مطالعه روی امواج مغزی حیوانات در حین خواب نشانگر آن است که حیوانات هم مشابه انسان خواب میبینند.

۹- خیلی مواقع در خواب فلج می‌شویم

بدن انسان می‌تواند در خواب به طور کامل فلج شود و سپس از پس از بیداری به سرعت از این حالت بیرون بیاید.

۱۰- ممکن است در خواب مرز واقعیت و خواب گم شود

تمامی‌اتفاقات و اصوات در محیطی که در خوابیده ایم ممکن است به صورتی دیگر توسط مغز تصویر شود. مثلا در‌هال خانه خوابیده ایم و موسیقی از تلویزیون پخش می‌شود شاید تصور کنیم که در کنسرتی بزرگ هستیم.

۱۱- خیلی چیزهایی که در آینده رخ می‌دهد را میبینیم(تعبیر خواب)

یک تحقیق علمی‌نشان داد که ۳۰ درصد افراد به طور متوسط اعتقاد دارند آنچه در خواب دیده اند به طور تمام و کمال در مواقعی برای آنها رخ داده است. برخی این مقدار را بین ۶۳ تا ۹۸ درصد افراد جامعه می‌دانند. هنوز هیچ توجیه علمی‌برای این موضوع پیدا نشده است.

۱۲- اگر خر و پف میکنید خواب نمیبینید

این موضوعی است که منابع بسیاری در اینترنت به آن اشاره کرده اند اما من هیچ منبع علمی‌برای این موضوع پیدا نکردم


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
فرهاد
بسیار خلاصه و مفید بود
راجبع مطلب آخر من کسی هستم که خیلی خواب میبینم و اتفاقا خر و پف هم می کنم و این نظریه کاملاً باید رد شود که افرادی که خر و پف میکنند خواب نمیبینند
داود
همانطور که میدانیم بیشترین تصاویری که ما در خواب میبینیم
مربوط به یک یا دو روز گذاشته است -تقریباً می توان گفت خلاصه امورات گذشته را به ما نشان میدهد
یا همان حس باطن انسان که فقط شخص مربوطه از آن خبر دارد.
1.07378s, 20q