خواب گردی از اختلالات رایج در جوانان است

۱۳۹۰/۰۷/۰۵ - ۱۲:۱۷ - کد خبر: 33817
سلامت نیوز: خواب و بیداری سیکل اولیه ای است که از دوران جنینی شروع می شود، نوزاد بعد از تولد دارای چرخه‌های خواب طولانی است و بخش مهم زندگی‌اش در روزها و ماه‌های اول به خواب می گذرد.

خواب ترمیم کننده است و به رشد کرتکس مغز کمک می‌کند چنانچه در کودکان نارس یا عقب مانده ذهنی خواب مختل است و بی‌خوابی ها در کودک بسیار بالاست. بعد از تولد در ماه‌های اولیه به تدریج خواب کودک آهنگین می‌شود و نظم می گیرد برای همین کودک معمولا 2 خواب طولانی در طول روز و یک خواب طولانی در طول شب دارد این الگو تا حدود 2 سالگی ادامه می‌یابد که البته در کودکان می‌تواند متفاوت باشد و حتی یکی از این دوره ها حذف شود.

خواب مناسب در کودک نشانگر سلامت جمسانی است
بی‌خوابی کودک در ماه‌های اولیه نمایانگر مشکلات جسمانی یا مراقبت‌های نامناسب مادری است یا می‌تواند در صورت جدی بودن نمایانگر بعضی از مشکلات و اختلالات روانی نظیر افسردگی یا مشکلات روانی در کودک باشد. بنابراین در دوره کودکی خواب منظم نشانه سلامت جسمانی و نیز روانی کودک است.

اشکالات خواب در این دوره در کیفیت تغذیه و اشتهای کودک و نیز نوع رابطه مادر و کودک موثر است و کمک به خواب خوب در کودک امنیت روانی او را می افزاید.

الگوی خواب در دوره های بعدی زندگی تغییر می کند. در دوره نوجوانی الگوی خواب به بیداری شبانه یا دیر هنگام و دیر بیدار شدن در روز تغییر می کند. معمولا این مسئله نمایانگر استقلال طلبی و بزرگ شدن نوجوان است. بسیاری از اختلالات و مسائل روانی در این دوره و نیز دوره های بزرگسالی می تواند بر روی خواب تاثیر گذار باشد.


افسردگی و اضطراب خواب را تحت تاثیر قرار می دهد
بنابراین اگر فردی دیر می خوابد یا خوابش نمی برد و ساعت‌ها باید در رختخواب غلت بزند نمی توان صرفا به درمان مشکل خواب در او پرداخت، چرا که ممکن است این مشکل از مشکلات دیگری برخاسته باشد. افسردگی و اضطراب می‌تواند بر روی خواب موثر واقع شود به طوری که در دوره نوجوانی خواب‌گردی، کابوس و وحشت شبانه می تواند از اختلال‌های رایج باشد گرچه کابوس‌ها از حدود 8 سالگی شروع می شوند.


فقدان خواب مناسب سبب آشفتگی ذهنی می شود
مسائل متعددی در میزان خواب موثرند به طوری که می توان گفت استرس، داروها، سبک زندگی، ریتم و ساعت بیولوژیکی بدن، نوع تغذیه و... می تواند خواب را تحت تاثیر قرار دهد. فقدان خواب مناسب باعث آشفتگی ذهنی، مشکلات تمرکز و حافظه و یادگیری می شود و علاوه برآن رویا دیدن نیز می‌تواند بر سلامت روانی موثر واقع شود چنانکه تحقیقات نشان می دهد که افراد افسرده زیاد رویا می بینند. تغییر سبک زندگی، کاستن استرس ها، افزایش آرامش، پرهیز از مصرف کافئین زیاد خصوصا شب هنگام، عادت دادن خود به بعضی از رفتارها قبل از خواب و پرهیز از بحث و جدل در ساعت‌های پایانی شب و داشتن نگاه مثبت به زندگی در ایجاد و تداوم یک خواب خوب و کامل موثر است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12224s, 18q