پیشگیری از سقط جنین با سنجش غلظت سلنیوم

۱۳۹۰/۰۷/۰۵ - ۱۶:۴۱ - کد خبر: 33854
سلامت نیوز: بر اساس نتایج یک طرح تحقیقاتی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، سنجش غلظت سلنیوم موجب تشخیص زودرس پره اکلامپسی در زنان باردار و جلوگیری از خطر مرگ جنین و مادر می شود.

به گزارش سلامت نیوز، در این طرح تحقیقاتی، محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد  براساس مطالعه سطح سرمی سلنیوم 65 زن باردار دریافتند كه كاهش غلظت این عنصر كمیاب می تواند به پیش بینی زودرس پره اكلامپسی كمك كند.

بر اساس این گزارش، پره‌اكلامپسی عارضه شایع بارداری است كه شیوع 2 تا 7 درصد در میان مادران باردار دارد و این عارضه موجب افزایش مرگ و میر مادر و جنین می شود .

به رغم مطالعات بسیار هنوز اتیولوژی دقیق این بیماری مشخص نشده و فرضیه‌های متفاوتی در مورد آن مطرح است. در بین فرضیه‌های طرح شده به تازگی بر نقش كمبود عناصر تغذیه‌ای تأكید شده است.

سلنیوم یكی ازعناصر كمیابی است كه به عنوان آنتی اكسیدان با خنثی كردن رادیكالهای آزاد اكسیژن در حفاظت از سلولهای اندوتلیال عروق خونی نقش اساسی دارد.

بر پایه این گزارش، این مطالعه به صورت مورد شاهدی بر 35 زن مبتلا به پره‌اكلامپسی شدید به عنوان گروه مورد و30 زن حامله طبیعی به عنوان گروه شاهد در بیمارستان انجام شده است و دو گروه از لحاظ سن مادر، سن بارداری و نمایه توده بدنی همسان سازی شدند.

یافته ها حاكی از آن است كه میانگین غلظت سرمی سلنیوم در زنان مبتلا به پره‌اكلامپسی در مقایسه با زنان حامله طبیعی كمتر بود وعوارض بارداری در زنان مبتلا به پره‌اكلامپسی كه میانگین سلنیوم پایین تری داشتند، بیشتر بود.

بر اساس نتایج این مطالعه، پره اكلامپسی شدید با كاهش میانگین غلظت سرمی سلنیوم همراه است و اندازه گیری عنصرسلنیوم می‌تواند پیش بینی كننده زودرس پره‌اكلامپسی باشد.

گفتنی است:این تحقیق توسط  دکتر ندا داوریاری، رامین رضوی پناه، صفورا همایون مهر، هما اسکوئیان، مرضیه مهاجری، نیره قمیان و سید محسن قاسمی  در بیمارستان امام رضا (ع) مشهد با موفقیت انجام شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.74352s, 18q