نقش الکل در کاهش خطرات فشار خون

۱۳۸۵/۱۰/۱۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 339
نقش الکل در کاهش خطرات فشار خون

براساس مطالعه ای که نتايج آن در "سالنامه طب داخلی" چاپ شده است مصرف يک يا دو نوشيدنی الکلی در روز، خطر حمله قلبی را در مردان مبتلا به فشار خون کاهش داد.

اما محققان اخطار دادند که مصرف زياد الکل می تواند باعث افزايش فشار خون شود و اين يافته ها نبايد مجوزی به برای نوشيدن الکل به دست کسی دهد.

آنها تاکيد کردند که الکل می تواند زيانبار باشد و نبايد آن را دارای خواص دارويی انگاشت.

در اين مطالعه 11 هزار و 711 مرد مورد بررسی قرار گرفتند.

مصرف متعادل الکل توسط آنها (روزانه يک يا دو ليوان آبجو، يک يا دو گيلاس شراب يا يک تا دو جرعه مشروبات قوی مثل ودکا يا ويسکی) عملا خطر حمله قلبی را کاهش داد، حتی در مواردی که فرد مبتلا به فشار خون بود.

مرز حساس

نويسندگان اين مقاله تاکيد کردند که مصرف روزانه بيش از سه نوشيدنی الکلی فشار را بالا می برد و خطر ابتلا به بيماری فشار خون را افزايش می دهد و افزودند: "به همين دليل يافته های ما نبايد مجوزی برای مردان مبتلا به فشار خون باشد تا در مصرف الکل زياده روی کنند."


  در مورد مصرف الکل، مرز حساسی ميان فوايد و خطرات آن وجود دارد

 
جودی اوسوليوان از بنياد قلب بريتانيا 

با اين حال جولين بولِنز نويسنده اصلی مقاله از دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد افزود: "از آنجا که مصرف زياد الکل آشکارا فشار خون را افزايش می دهد، به بسياری از مردان مبتلا به فشار خون توصيه می شود الکل نخورند، اما نتايج ما اشاره به آن دارد که شايد پرهيز کامل لازم نباشد به شرطی که مردان با مراقبت و مسئوليت بنوشند."

تحقيقات در گذشته نشان داده بود که مصرف الکل در برخی شرايط خطر بيماری قلبی را کاهش می دهد زيرا الکل کلسترول "خوب" را افزايش داده و احتمالا باعث رقيق کردن خون می شود.

خانم جودی اوسوليوان از بنياد قلب بريتانيا گفت: "در مورد مصرف الکل، مرز حساسی ميان فوايد و خطرات آن وجود دارد."

وی گفت: "اين مطالعه نتيجه گيری کرد که نوشيدن الکل در حد متعادل برای مردان مبتلا به فشار خون بی خطر است. با اين حال، الکل را نبايد به عنوان دارو استفاده کرد و کسانی که الکل نمی خورند لازم نيست شروع به نوشيدن الکل کنند به اين اميد که از فوايد بهداشتی آن بهره ببرند."

وی اخطار داد که افراط در نوشيدن الکل دارای پيامدهای خطرناکی برای سلامتی است.

او افزود: "اگر می خواهيد به سلامت قلبی خود کمک کنيد، توصيه ما اين است که از سيگار پرهيز کنيد، يک رژيم غذايی متوازن با نمک و چربی های اشباع شده کم داشته باشيد و به طور مرتب ورزش کنيد."

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.95275s, 18q