تغذیه با گیاهان دارویی ‌تمایل نوزاد به شیر مادر را كم می‌كند

۱۳۹۰/۰۷/۰۶ - ۱۳:۵۶ - کد خبر: 33926
سلامت نیوز: رئیس انجمن تغذیه با شیر مادر، استفاده ازشیرخشت، ترنجبین، عرق نعنا، آب و آب قند در نوزادان را تا 6 ماه نخست تولد منع کرد و گفت: گونه مواد باعث می‌شود نوزاد دیگر تمایلی به استفاده از شیر مادر نداشته باشد.

احمدرضا فرسار، در گفت‌وگو با فارس گفت: تحقیقات ثابت کرده است که برخی مسائل در موفقیت مادر در شیردهی بسیار مهم است که باید به آن توجه کرد؛ یکی از مهمترین این مسائل برقراری ارتباط در لحظه تولد است یعنی در لحظه تولد و بدون هیچ‌گونه وقفه‌ای، باید نوزاد را در تماس پوستی و چشم در چشم با مادر قرار داد.

وی ادامه داد: باید از هر اقدام غیرضروری که هوشیاری مادر و نوزاد را در لحظه تولد کم کند، جلوگیری کنیم زیرا این هوشیاری بر تداوم شیر‌دهی خواهد افزود همچنین باید تا 3 ماه تماس پوستی به صورت 24 ساعته تداوم داشته و قطع نشود و باید دقت کرد که در ساعات اولیه تولد، تغذیه نوزاد با شیر مادر آغاز شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تأکید کرد: خانواده‌ها باید توجه داشته باشند که در بیمارستان، نوزاد به هیچ وجه و با هیچ بهانه‌ای از مادر جدا نشود؛ در حالی که متأسفانه هم‌اکنون در بیمارستان‌ها جدایی مادر از نوزاد به یک رویه تبدیل شده است.

وی افزود: به طور مثال زمانی که مادر، نوزاد را به مطب پزشک می‌برد، پزشک هنگام معاینه نوزاد، مادر را از مطب بیرون نمی‌کند چرا که حضور مادر، منع یا مشکلی برای معاینه نوزاد به وجود نمی‌آورد؛ تا زمانی که چنین تقاضایی از سوی مردم نباشد، بیمارستان‌ها برای سهولت در کارهای خود، به آن تن نمی‌دهند.

رئیس انجمن تغذیه با شیر مادر با بیان اینکه شیر مادر به تنهایی برای سلامت نوزاد کفایت می‌کند، در حال حاضر رویه در بیمارستان‌ها این است که نوزاد را از مادر جدا می‌کنند و بعد از 4 یا 5 ساعت شیرخوار را برای شیرخوردن به مادر می‌دهند، در حالی که وزارت بهداشت طی بخشنامه‌ای تأکید می‌کند که از لحظه تولد، نوزاد باید در اختیار مادر باشد.

وی تأکید کرد: مادران نباید اجازه دهند از لحظه تولد و به بهانه‌های مختلف از قبیل نداشتن پرسنل و فضا، نوزاد از آنها جدا شود؛ پرسنل بیمارستان نیز اگر بدانند که مادر جدایی از فرزند خود را نخواهد پذیرفت، به دلیل مصالح مادی و معنوی بیمارستان، نوزاد را از مادر جدا نمی‌کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.37476s, 18q