پسماندهای پزشکی در مقایسه با سایر پسماندها خطر کمتری دارند

۱۳۹۰/۰۷/۰۹ - ۱۰:۱۱ - کد خبر: 33958
پسماندهای پزشکی در مقایسه با سایر پسماندها خطر کمتری دارند
سلامت نیوز :تعداد بخش های عفونی به نسبت سایر بخش ها در بیمارستان ها کم است و پسماندهای پزشکی در مقایسه با سایر پسماندها خطر کمتر ی دارند.
دکتر مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: چون مواد رادیواکتیو در پزشکی مصرف نمی کنیم و در مقایسه با سیار پسماندها، پسماندهای پزشکی کم خطرتر هستند دستگاه اتوکلاو استفاده شده در مراکز درمانی برای بی خطرسازی پسماندها مورد تایید ماست.
وی ادامه داد: تعداد زیادی بیمارستان در یکسال و نیم اخیر این دستگاه را تهیه کره اند و هیچ مشکلی هم ندارند و هم اکنون در همه بیمارستان ها تفکیک زباله ها انجام می شود، منتها باید تلاش کنیم این مراکز به دستگاه های ثابت یا سیار بی خطرسازی زباله هم تجهیز شوند.
دکتر وحید دستجردی با اعلام اینکه هم اکنون 40 درصد بیمارستان های خصوصی و دولتی تهران مجهز به دستگاه های بی خطرساز زباله هستند، افزود: من خودم پیگیر تسریع این روند هستم و پیش از این در نامه ای به تمام بیمارستان ها اعلام کرده ام که این دستگاه ها را تهیه کنند زیرا عدم نصب این دستگاه ها در مراکز درمانی در ارزش گذاری ها و اعتبارسنجی ها تاثیر دارد.
وزیر بهداشت تاکید کرد: بیمارستان ها پیش از این مجبور بودند از شرکت های خارجی با قیمت گران دستگاه های بی خطر ساز بخرند  و بعد هم که این دستگاه ها خراب می شد خدمات پس از فروش نداشتند ولی هم اکنون 6 شرکت داخلی تولید تجهیزات پزشکی تایید شده اند که دستگاه های مناسبی به بازار داده اند و اکثر بیمارستان ها هم از این شرکت ها دستگاه بی خطرساز تهیه کرده اند و این دستگاه ها کاملا برای ما کفایت می کنند.
وی با اشاره به اینکه اگر بیمارستانی مجهز به نصب دستگاه بی خطرساز زباله نشود ممکن است تعطیل شود، گفت: مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت به طور جدی در حال پیگیری است و جلسات متعددی در این زمینه داشته ایم و مقرر شده از مراکزی که این دستگاه را ندارند بازدید شود تا اگر مشکل فضای فیزیکی برای نصب دارند از دستگاه های بی خطرساز سیار برای آنها استفاده شود.
وی در خاتمه گفت: سال های گذشته برای بی خطرسازی زباله تکالیف سختی به بیمارستان ها ابلاغ شده بود و این مراکز مجبور شده بودند دستگاه های گران و بدون خدمات پس از فروش بخرند که مشکلاتی به بار آورده بود. برای این کار ردیف بودجه خاصی هم در نظر گرفته بودند که این ردیف الان در اختیار ما نیست و بیمارستان ها هر چند برایشان سخت است ولی باید از درآمدهای اختصاصی خود، این اقدام را حتما انجام دهند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.79125s, 18q