بیمارستان‌های بدون دستگاه بی‌خطرسازی زباله تعطیل می‌شوند

۱۳۹۰/۰۷/۰۹ - ۱۶:۰۴ - کد خبر: 34035
سلامت نیوز: وزیر بهداشت گفت: گر چه پسماندهای پزشکی نسبت به سایر پسماندها خطرات کمتری دارند اما اگر بیمارستانها نسبت به نصب دستگاه‌های بی‌خطرساز زباله بی‌توجه باشند ممکن است منجر به تعطیل آنها شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، مرضیه وحید دستجردی افزود: تعداد بخش های عفونی به نسبت سایر بخش‌ها در بیمارستان ها کم است و پسماندهای پزشکی در مقایسه با سایر پسماندها خطر کمتری دارند.
 
چون مواد رادیواکتیو در پزشکی مصرف نمی‌کنیم و در مقایسه با سیار پسماندها، پسماندهای پزشکی کم خطرتر هستند ضمن اینکه دستگاه اتوکلاو استفاده شده در مراکز درمانی برای بی خطرسازی پسماندها مورد تایید ماست.

وی ادامه داد: تعداد زیادی بیمارستان در یکسال و نیم اخیر این دستگاه را تهیه کرده‌اند و هیچ مشکلی هم ندارند و هم اکنون در همه بیمارستان‌ها تفکیک زباله‌ها انجام می شود، منتها باید تلاش کنیم این مراکز به دستگاه‌های ثابت یا سیار بی خطرسازی زباله هم تجهیز شوند.

وحید دستجردی با اعلام اینکه هم اکنون 40 درصد بیمارستان های خصوصی و دولتی تهران مجهز به دستگاه‌های بی خطرساز زباله هستند، افزود: من خودم پیگیر تسریع این روند هستم و پیش از این در نامه‌ای به تمام بیمارستان‌ها اعلام کرده‌ام که این دستگاه ها را تهیه کنند زیرا عدم نصب این دستگاه‌ها در مراکز درمانی در ارزش‌گذاری‌ها و اعتبارسنجی ها تاثیر دارد.

وزیر بهداشت تاکید کرد: بیمارستان‌ها پیش از این مجبور بودند از شرکت‌ای خارجی با قیمت گران دستگاه های بی خطر ساز زباله پزشکی بخرند و بعد هم که این دستگاه‌ها خراب می‌شد خدمات پس از فروش نداشتند ولی هم اکنون 6 شرکت داخلی تولید تجهیزات پزشکی تایید شده‌اند که دستگاه‌های مناسبی به بازار داده‌اند و اکثر بیمارستان‌ها هم از این شرکت‌ها دستگاه بی خطرساز تهیه کرده‌اند و این دستگاه‌ها کاملاً برای ما کفایت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه اگر بیمارستانی مجهز به نصب دستگاه بی خطرساز زباله نشود ممکن است تعطیل شود، گفت: مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت به طور جدی در حال پیگیری است و جلسات متعددی در این زمینه داشته‌ایم و مقرر شده از مراکزی که این دستگاه را ندارند بازدید شود تا اگر مشکل فضای فیزیکی برای نصب دارند از دستگاه‌های بی خطرساز سیار برای آنها استفاده شود.

وی گفت: سال‌های گذشته برای بی خطرسازی زباله تکالیف سختی به بیمارستان‌ها ابلاغ شده بود و این مراکز مجبور شده بودند دستگاه‌های گران و بدون خدمات پس از فروش بخرند که مشکلاتی به بار آورده بود. برای این کار ردیف بودجه خاصی هم در نظر گرفته بودند که این ردیف الان در اختیار ما نیست و بیمارستان‌ها هر چند برایشان سخت است ولی باید از درآمدهای اختصاصی خود، این اقدام را حتماً انجام دهند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.67609s, 19q