تعرفه خدمات مامایی امسال فقط 100 تومان افزایش یافت

۱۳۹۰/۰۷/۰۹ - ۱۶:۵۶ - کد خبر: 34056
سلامت نیوز: عضو شورای عالی نظام پزشکی با انتقاد از افزایش 100 تومانی تعرفه مامایی گفت: تعرفه‌های غیر واقعی و تحت پوشش قرار نگرفتن خدمات مامایی توسط بیمه‌ها مهمترین مشکل ماماهای کشور است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، زهرا مدرسی در آستانه برگزاری همایش بیمه سلامت، چالش‌ها و چشم‌اندازها، افزود: در حال حاضر نقش کلیدی ماماها در بهداشت و سلامت مادر و کودک بیش از پیش آشکار شده و طبق سیاست‌های حاکم بر نظام سلامت ماماها نقش کلیدی در ترویج زایمان طبیعی و مراقبت‌های پس از بارداری دارند.

وی گفت: با این حال برخی مشکلات و دغدغه‌های اساسی این قشر خدوم و کم توقع همچنان به قوت باقی است که از آن جمله به رشد نامتناسب تعرفه‌ها با افزایش هزینه‌های جاری و همچنین عدم اقبال بیمه‌های سلامت به عقد قرارداد با ماماها می‌توان اشاره کرد.

عضو هیئت مدیره نظام پزشکی قزوین، اضافه کرد: هزینه‌های جاری مطب‌ها و مراکز درمانی غیر دولتی نسبت به سال گذشته و به ویژه پس از جراحی قانون هدفمند کردن یارانه‌ها رشد چشمگیری داشته‌اند. اما متأسفانه رشد تعرفه‌های مامایی سال 90 نسبت به سال پیش فقط هزار ریال بوده که نه تنها برای جبران هزینه‌های سربار ناکافی است بلکه اختلالات جدی در اداره مطب‌های مامایی ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به مصوبه شورای عالی نظام پزشکی در سال گذشته مبنی بر تحت پوشش بیمه قرار گرفتن خدمات مامایی، اظهار کرد: متأسفانه تاکنون در این خصوص از سوی سازمان‌های بیمه‌گر اقدام جدی صورت نگرفته و تحت پوشش قرار گرفتن خدمات مامایی به صورت عملی اجرا نشده است.

مدرسی با رد این سخن برخی سازمان‌های بیمه‌گر که خدمات مامایی بار مالی زیادی به بیمه‌ها تحمیل خواهد کرد اضافه کرد: در شرایط فعلی هر بیمار باید پس از دریافت خدمات مامایی برای انجام سونوگرافی و دریافت برخی از داروها به متخصص زنان و زایمان نیز مراجعه کند تا امکان استفاده از خدمات بیمه‌ای داشته باشد. این امر هزینه‌های اضافی را برای بیماران به همراه دارد در حالی که با ایجاد پوشش بیمه‌ای برای خدمات مامایی بخش زیادی از این هزینه‌ها جبران می‌شود.

همایش بیمه سلامت، چالش‌ها و چشم‌اندازها، 16 مهر توسط سازمان نظام پزشکی برگزار می‌شود و در آن مسائل حوزه بیمه سلامت توسط مسئولان و کارشناسان این حوزه بررسی می‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.23153s, 19q