علت تشنگی مفرط دوران حاملگی

۱۳۹۰/۰۷/۱۱ - ۱۰:۵۹ - کد خبر: 34172
سلامت نیوز : حاملگی تغییرات فیزیکی و عاطفی متعددی در زندگی یک زن ایجاد می کند.

اما گاهی برخی علایم نامتعارف نیز در این دوره بروز می کند مانند تشنگی شدید که نباید نادیده گرفته شود. اما آیا تشنگی مفرط در دوران حاملگی امر عادی است یا علایمی از یک ناراحتی جدی است؟

سه ماه اول:
به نوشته «Readers Digest»، در دوران حاملگی نیاز بدن به مایعات افزایش پیدا می کند و به جای ۸ لیوان آب، زن باردار باید روزی حداقل ۱۰ لیوان آب بنوشد تا نیاز بدن را تامین کند. حجم خون نیز در این دوران به طور چشمگیری یعنی حداقل ۴۰ درصد افزایش پیدا می کند. این خون اکسیژن و موادمغذی جنین را تامین می کند.

بنابراین اگر در ۳ ماه اول بارداری احساس تشنگی کردید مصرف آب را بالا ببرید. آب برای رشد سلول های جدید حیاتی است و تشکیل دهنده اصلی مایعی به نام آمینیوتیک در سه ماه اول است. همراه آب مصرف میوه و سبزی را نیز افزایش دهید و از مصرف نوشابه های گازدار و غذاهای شور پرهیز کنید. نمک می تواند باعث ورم شود.

سه ماهه دوم و سوم؛
اغلب زنان باردار طی دوران حاملگی به خصوص در ۳ ماهه آخر دچار تکرر ادرار می شوند که این امر بر اثر فشاری است که روی مثانه ایجاد می شود.

با بزرگ  تر و سنگین تر شدن جنین، خستگی مفرط نیز امری عادی است اما افزایش تشنگی همراه با خستگی دایم و تکرر ادرار در سه ماه دوم و سوم جای نگرانی دارد و می تواند علایم دیابت دوران حاملگی باشد.

* دیابت دوران حاملگی که در نیمه دوم حاملگی بروز می کند با زایمان از بین می رود . زنانی که قبلا دچار این ناراحتی شده اند بیشتر در خطر ابتلای دوباره هستند. برای تامین نیازهای بدن در این دوران، لازم است بدن انسولین بیشتری تولید کند، در صورتی که بدن قادر به تولید انسولین بیشتر نباشد، دیابت دوران حاملگی به وجود می آید. در صورت درمان نشدن، جنین بزرگ تر می شود و مادر برای زایمان به جراحی نیاز پیدا خواهد کرد. علت دیگر تشنگی مفرط فشارخون پایین است که اگر چه علایمی مانند تاری دید، سرگیجه و از حال رفتگی دارد اما گاهی اوقات با خشکی گلو نیز همراه است.

کمبود آب مانع گردش صحیح خون می شود که این حالت را می توان با برنامه ورزشی منظم و مصرف موادغذایی و نوشیدنی سالم بر طرف کرد. یک دفعه از جا بلند نشوید، در صورت احساس سرگیجه بنشینید یا به پهلو دراز بکشید.
منبع : روزنامه خراسان
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.31569s, 19q