40درصد ناباروری ها علت مردانه دارد

۱۳۹۰/۰۷/۱۱ - ۱۲:۲۰ - کد خبر: 34198
سلامت نیوز: 15 درصد زوج ها به طور طبیعی و بدون هیچ مشكلی دریك سال اول زندگی مشترك بارور نمی شوند.

علت 40 درصد ناروری ها مردانه، 40درصد زنانه، 10 درصد هر دو جنس و 10 درصد نیز به عللی است كه هنوز درعلم پزشكی ناشناخته است.

محمدرضا صادقی،جنین شناس درمورد میزان ناباروری در زوج ها می گوید: آمار جهانی نشان می دهد 15 درصد زوج ها به طور طبیعی و بدون اینكه هیچ مشكلی داشته باشند دریك سال اول زندگی مشترك بارور نمی شوند. همچنین ناباروری در زوجین 40 درصد ناشی از ناباروری مردان، 40 درصد ناشی از ناباروری زنان، 10 درصد به دلیل ناباروری هر دو و 10 درصد دیگر نیز ناباروری به دلائل نامشخص است.

نه اینكه دلائل نامشخص باشد بلكه هنوز دلیل آن از لحاظ پزشكی مشخص نشده است.

وی با اشاره به اینكه درمان ناباروری 35 سال است كه در دنیا انجام می شود، اضافه كرد: درصد درمان ناباروری در ابتدا بسیار پایین بود به طوری كه تا 80 درصد از ناباروری ها درمان نمی شد اما هرچه به سمت جلو حركت كردیم از این درصد كاسته شده و كم كم به این نتیجه می رسیم كه شاید حتی مشكل مولكولی نیز در ناباروری دخیل باشد.

درمان ناباروری همكاری متخصصان مختلف را می طلبد. مثلاً درمان ناباروری در مردان كه ممكن است ناشی از مشكلات هورمونی، غدد و بیضه باشد در برخی موارد نیازمند درمان دارویی است اما در برخی موارد كه دارو جوابگو نیست باید تحت عمل جراحی قرار بگیرند.

در دنیا درمان ناباروری در مردان برعهده متخصصان آندرولوژی است كه همان متخصصان مجاری ادراری هستند كه یك دوره تخصصی در زمینه ناباروری مردان می گذرانند و حتی در برخی كشورها مانند آلمان متخصصان پوست این دوره را گذرانده و ناباروری مردان را درمان می كنند.

مشكل ناباروری در مردان

نداشتن اسپرم یا تعداد بسیار پایین آن علت اصلی ناباوری در مردان است كه پیدا شدن منشأ آن مشكل و زمانبراست چرا كه بیضه ها درسه ماهه دوم بارداری هنگامی كه فرد در شكم مادر خود دوره جنینی را طی می كنند تشكیل می شود و تا زمان بلوغ رشد و نمو می كند.

عوامل متعددی بركاركرد بیضه ها تأثیر می گذارد. داروهایی كه مادر در زمان بارداری مصرف می كند یا بیماری هایی كه فرد قبل از بلوغ به آن دچار می شود و از همه مهمتر عفونت هایی كه مردان درمجاری ادرار به آن مبتلا شده و درپی آن موجب بسته شدن لوله آنها می شود از عوامل عمده ای هستند كه در ناباروری مردان تأثیر می گذارند.

درحالت معمولی بالای 5 درصد اسپرم ها درهر حال باید شكل نرمال داشته باشد تا فرد بارور محسوب شود كه در افراد نابارور این میزان كمتر از یك درصد است. ما در ناباروری مردان دو مبحث داریم یكی بارور كردن و دیگری سرعت و زمان انتظار در تشكیل جنین در زنان كه درزوج های جوان و سالم معمولاً طی دو ماه این امر اتفاق می افتد.

همچنین مشكلات ناشی از ناباروری مردان از مورفولوژی اسپرم (شكل اسپرم) یا (حركت اسپرم) می باشد.

درهر مرتبه300میلیون اسپرم وجود دارد كه 300 عدد آن به سمت تحمك حركت می كنند و در نهایت فقط یك اسپرم به تخمك می رسد و بقیه طی فزایندی حذف می شوند. حتی از نظر مولكولی هم ممكن است كوچكترین مشكلی اسپرم را حذف كند.

نكته جالب اینجاست كه دربرخی موارد كه تخمك هنوز آزاد نشده اسپرم در ابتدای لوله رحم می چسبد و منتظر می ماند و به محض آزاد شدن تخمك با سیگنالی كه از تخمك می گیرد با سرعت بسیار زیاد به سمت تخمك حركت می كند. اسپرم حتی 2روز یا بیشتر با قدرت باروری می تواند در رحم زنده بماند.

  
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.36696s, 19q